Gala Lodowa w Częstochowie: Drabik poza podium! [ZDJĘCIA]

Gala lodowa w Częstochowie
Gala lodowa w Częstochowie Jakub Jaźwiecki
Piotr Świderski wygrał w Częstochowie XI Galę Lodową. Czwarte miejsce zajął Sławomir Drabik. W finale nie znalazł się także jego 15 letni syn Maksym. ZOBACZ ZDJĘCIA

Zwycięstwem Piotra Świderskiego zakończyła się w Częstochowie XI Gala Lodowa. Żużlowiec Startu Gniezno wygrała także przed tygodniem podobne zawody w Opolu.

- W Opolu tor był trochę dłuższy, miał inne parametry - przyznał Świderski, były zawodnik ROW Rybnik. - W takich zawodach najważniejsze jest uzbierać wystarczającą ilość punktów, żeby awansować do finału. Finał to loteria, ja miałem szczęście, bo wybierałem tor jako pierwszy. To duży handicap.

Drugie miejsce w Częstochowie wywalczył zawodnik miejscowego Włókniarza Artur Czaja, a trzecie Szymon Kiełbasa. Tuż za podium uplasował się organizator turnieju 46-letni Sławomir Drabik. By ły dwukrotny mistrz Polski rozpoczął turniej od dwóch zwycięstw, potem dojechał do mety jako trzeci. Zwycięstwo w kolejnym wyścig dało mu przepustkę do finału. W decydującym starcie Drabik nie ustrzegł się błędu, pojechał za szeroko został wypchnięty przez rywali i trudno mu było ich wyprzedzić. Na dodatek zderzył się z Czają i marzenia o zwycięstwie musiał odłożyć na rok.

- Sławek za bardzo chciał wygrać i to go zgubiło - stwierdził Jarosław Dymek, menedżer częstochowskich Lwów. - Emocji jednak nie zabrakło, a to dla widzów spragnionych zapachu metanolu chyba najważniejsze. Zawodnicy świetnie się bawili, przyjechali na własny koszt z Leszna, Torunia i pokazali, że nie zawsze najważniejsze jest wypisywanie faktur i ustawianie się w kolejce do kasy.
Poza finałową czwórką znalazł się także 15-letni syn Drabika, Maksym. Start w Częstochowie był dla niego dopiero drugim w karierze. Debiutował w Opolu, gdzie zajął siódme miejsce.

- Jak było? Fajnie. Start jazda do przodu, potem w lewo i tak aż do parkingu - śmiał się nastolatek. Jak będzie w Częstochowie? Spoko - dodał.

Maksym pojechał jednak słabiej przed swoją widownią, a ponadto brał udział w groźnie wyglądającym upadku spowodowanym przez Kiełbasę.

- Nic się nie stało, choć uderzenie w bandę było niczego sobie - powiedział schodząc do parkingu.

Z dobrej strony, podobnie jak w Opolu pokazał się Kamil Janura. W Częstochowie mechanik mistrza świata juniorów Macieja Janowskiego zajął piąte miejsce. - On się minął z powołaniem, powinien startować na żużlu - śmiał się Dymek.

W Częstochowie startowało także dwóch Holendrów: Pascal Swart i Lars Zandvliet. Obaj jednak nie zwojowali wiele, znacznie więcej mogą pokazać na torach trawiastych, gdzie należą do czołówki w sowim kraju.

Wyniki Gali Lodowej w Częstochowie: 1. Piotr Świderski - 11+3 (2,3,3,3), 2. Artur Czaja - 9+3+2 (3,3,3,w), 3. Szymon Kiełbasa - 6+2+2+1 (3,1,w,2), 4. Sławomir Drabik - 10+d (3,3,1,3), 5. Kamil Janura - 7+1 (1,2,2,2), 6. Tomasz Jędrzejak - 6+3+0 (2,0,3,1), 7. Adam Skórnicki - 6+d (0,2,1,3), 8. Hubert Łęgowik - 6+ns (2,2,0,2), 9. Pascal Swart - 5 (1,1,2,1), 10. Emil Pulczyński - 4 (1,1,1,1) ,11. Maksym Drabik - 2 (0,d,2,0), 12. Lars Zandvliet - 0 (0,u,w,w)