Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria dzwonków w Jastrzębiu największa na świecie. Liczy 13 tysięcy eksponatów. Jakie dzwonki i z jakich krajów tutaj znajdziemy? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 12 lat
Największa na świecie kolekcja dzwonków znajduje się w Jastrzębiu-Zdroju. Prywatną galerię prowadzi w zabytkowym budynku dawnej Spółki Brackiej Krzysztof Zagaja. Zgromadził w niej około 13 000 eksponatów z całego świata. Zbiór stale się powiększa. Wstęp jest bezpłatny! Jakie perełki znajdziemy w jastrzębskiej Spółce Brackiej?

O dzwonkach Krzysztof Zagaja może opowiadać godzinami

Krzysztof Zagaja może opowiadać o dzwonkach przez wiele godzin. W dawnej siedzibie Spółki Brackiej przy ulicy 1 Maja 61, w maju 2019 roku, otworzył Galerię Dzwonków. Zgromadził z niej eksponaty ze wszystkich kontynentów, oprócz Antarktydy. W gablotach i luzem rozwieszonych na ścianach w trzech pomieszczeniach jest już 13 000 dzwonków. A to mnie koniec, pan Krzysztof sukcesywnie powiększa swoje zbiory.

- Jestem pasjonatem i kolekcjonerem dzwonków. Zbieram je od 17 lat. W pierwszej sali znajdują się dzwonki pasterskie używane przez górali w Alpach i w Karpatach. Są tam też dzwonki pamiątkowe, przywożone przez moich bliskich, przyjaciół, kolegów z pracy, znajomych. Od siedmiu przebywa na emeryturze, a koledzy nadal o mnie pamiętają i przywożą je ze swoich wojaży – uśmiecha się Krzysztof Zagaja, właściciel największej na świecie kolekcji dzwonków.

W drugiej sali można zobaczyć dzwonki bardzo stare. Największe wrażenie robią afrykańskie dzwonki – amulety z I tysiąclecia naszej ery. Są przechowywane w przeszklonej, zamykanej na klucz gablocie z dużym napisem Galeria Dzwonków. Najstarszy eksponat pochodzi z… pierwszego stulecia naszej ery. Pan Krzysztof wyjmuje to cudo z gabloty i prezentuje do obiektywu.

Zaproszenie do zwiedzana Galerii Dzwonków – wstęp gratis

- Mamy tutaj przepiękne afrykańskie dzwonki wykonywane metodą traconego wosku, która pozwala na wykonywanie odlewów przedmiotów często o bardzo skomplikowanym kształcie. Jest to bardzo stara, a jednocześnie sprawdzona technika, którą stosowano już około 3000 lat p.n.e. Są dzwonki z drzewa. Zresztą, w Afryce wszystko co szumi, szeleści, stuka to idiofony niezbędne do różnych rytuałów – wyjaśnia jastrzębianin.

Trzecią salę zajmują dzwonki porcelanowe, gliniane, ceramiczne i szklane. Eksponaty, wykonane z bardzo różnych materiałów, np. wietnamski z liścia kukurydzy. Jest dzwonek zrobiony z korsykańskiego korka dębowego albo z lawy wulkanicznej, którą „wypluwa” Etna. Kolejny eksponat wykonano z alabastru, był używany w Egipcie.

- Serdecznie zapraszam do zwiedzania kolekcji. Wstęp jest wolny. Galeria czynna jest od środy do niedzieli, w godzinach 12 – 17 - zachęca pan Krzysztof, który w swoje muzeum wkłada ogrom pracy.

Dzwonki trzeba nabyć, przywieźć, odpowiednio wyeksponować, żeby były atrakcyjne dla zwiedzających. Podczas wizyty w galerii reportera Dziennika Zachodniego kolekcję oglądała para z Austrii – pani pochodzi z Katowic, pan z Islandii. Oboje byli zachwyceni zbiorem. Do Jastrzębia zjechali z drogi w góry. Usłyszeli o niezwykłym muzeum dzwonków, które bardzo chcieli zobaczyć. I nie zawiedli się. Potem gospodarz galerii zaprosił ich na kawę, wtedy mogli sobie jeszcze długo rozmawiać.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera