Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie leży Górny Śląsk? ZOBACZ MAPĘ GÓRNEGO ŚLĄSKA w Chorzowie

Anna Ładuniuk
Dwudziesty wiek na Śląsku opowiedziany za pomocą map. Zobaczcie je.
Dwudziesty wiek na Śląsku opowiedziany za pomocą map. Zobaczcie je.
Dwudziesty wiek na Śląsku opowiedziany za pomocą map. Zobaczcie je. Województwo śląskie, opolskie, kraj morawsko-śląski i ołomuniecki. Oto Górny Śląsk - polski i czeski. Zapraszamy na spotkanie do Teatru Rozrywki w ramach cyklu spotkań "Górny Śląsk, świat najmniejszy".

Mapy mówią o historii Śląska tak samo dużo, a czasami więcej niż teksty - z takiego założenia wyszli wydawcy i autorzy Atlasu Historycznego Górny Śląsk w XX wieku, przygotowując zbiór śląskich map edukacyjnych.

W najbliższy poniedziałek Dawid Smolorz i Marcin Kordecki, autorzy publikacji, wezmą udział w spotkaniu promocyjnym Atlasu w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Będą gośćmi Krzysztofa Karwata, autora cyklu spotkań "Górny Śląsk, świat najmniejszy". Oprócz nich w dyskusji udział weźmie Sebastian Rosenbaum, historyk z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Atlas wydały IPN oraz Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. Jest to publikacja dwujęzyczna, polsko-niemiecka, zawiera kilkadziesiąt map, opatrzonych nie tylko rozbudowaną legendą, ale i komentarzem, krótkim opisem do ilustracji bądź tabelą. Jest też skorowidz nazw śląskich miejscowości w trzech językach - polskim, niemieckim i czeskim.

Autorzy jako terytorium Górnego Śląska przyjęli obszar jednostek administracyjnych, które funkcjonowały w XX wieku: w Cesarstwie Niemieckim i monarchii Habsburgów, po roku 1918 w Niemczech, Polsce i Czechosłowacji, wreszcie w powojennej Polsce i Czechosłowacji.

Zaczynamy lekturę od mapy Górnego Śląska na początku XX wieku, kończymy na mapie Górnego Śląska w roku 2000. A ponieważ - jak pisze we wstępie do atlasu Rafał Bartek - dyrektor generalny Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, historia Górnego Śląska to nie tylko polityka - czytelnicy dostają na planszach np. informacje o sytuacji językowej na początku XX wieku. I dowiadują się, jaką granicę językową stanowiła Odra. Na wschód od niej większość posługiwała się jako ojczystym językiem polskim, na zachód od Odry przeważał język niemiecki. O języku Górnoślązaków traktuje także mapa przedstawiająca schematyczny zasięg polskich, niemieckich i czeskich gwar w początkach ubiegłego wieku. A poza tym warto pochylić się np. nad planszami dotyczącymi życia religijnego (chrześcijaństwo i judaizm, Kościół katolicki na Górnym Śląsku w XX wieku) oraz mapami kolejnych powstań śląskich i wyników plebiscytu z roku 1921 w poszczególnych powiatach.
Przemysł w okresie międzywojennym, kultura i szkolnictwo mniejszościowe (polskie na niemieckim Śląsku i niemieckie na polskim) w okresie międzywojennym, wyniki wyborów do Sejmu RP i Reichstagu - to kolejne tematy, które są pokazane w atlasie i które mogą być ciekawe dla amatorów historii. Drugiej wojnie autorzy poświęcili wyjątkowo dużo miejsca - mamy zatem i walki we wrześniu 1939, i aparat represji hitlerowskich, i naloty lotnictwa alianckiego z roku 1944, i wreszcie walki z roku 1945.

Konsekwencją tych wydarzeń są kolejne strony atlasu - m.in. zmiany ludnościowe czy akcje antykomunistyczne przed 1971 i po 1980 roku.

Całości dopełnia obszerna bibliografia, kompendium publikacji na temat historii Górnego Śląska.
To lektura warta polecenia każdemu, kto interesuje się historią, nie tylko Górnego Śląska.


*Wojna kiboli z policją w Knurowie po śmierci 27-latka WIDEO + ZDJĘCIA
*Noc Muzeów 2015. Noc Muzeów w Katowicach i innych miastach województwa [NOC MUZEÓW PROGRAM]
*Matura 2015 bez tajemnic: PYTANIA + ARKUSZE + ODPOWIEDZI
*NA ŻYWO Akcja ratunkowa w KWK Wujek Śląsk trwa. Szukają 2 górników
*Nowe becikowe: 1 tys. zł przez 12 miesięcy ZASADY + DOKUMENTY
*Śląsk Plus. Zobacz nowe wydanie interaktywnego tygodnika o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!