18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Germania: Rzecz nie tylko o nazistowskim szaleństwie na Śląsku [WIDEO]

MAKI
Przemarsz oddziału SA w Zabrzu, lata 30. XX w., Archiwum Państwowe w Katowicach o. Gliwice
Przemarsz oddziału SA w Zabrzu, lata 30. XX w., Archiwum Państwowe w Katowicach o. Gliwice
Takiej wystawy dotąd na Śląsku nie było. Muzeum w Gliwicach pokusiło się właśnie o polityczne spojrzenie na przeszłość regionu. To spojrzenie szczególne, bo dotyczące okresu od zjednoczenia Niemiec do upadku III Rzeszy. "Germania. Niemiecka polityczność na Górnym Śląsku 1871-1945". Jej autorzy chcą pokazać polityczną stronę tamtego okresu w dziejach Niemiec, w tym - niemieckiego nazizmu, politycznego szaleństwa, które doprowadziło do upadku państwa niemieckiego.

- Jak dotąd ani historiografia, ani muzealnictwo nie zajmowały się tym zagadnieniem w sposób całościowy - wyjaśnia Sebastian Rosenbaum, kurator prowadzący gliwickiej wystawy.

Symbolicznym zakończeniem wystawy są fotografie i przedmioty związane z represyjnymi funkcjami ostatniej formy ustrojowej państwa niemieckiego, czyli Trzeciej Rzeszy.

JAK NAZISTA URATOWAŁ NAM KOPALNIE I HUTY?

Atutem wystawy, która ma charakter narracyjny jest - jak podkreśla Sebastian Rosenbaum z IPN w Katowicach, kurator prowadzący, bogata i unikalna ikonografia i ciekawe wizualia. Obejrzymy pieczołowicie zrekonstruowany świat niemieckich symboli politycznych wizerunki władców i polityków, sztandary i chorągwie z motywami państowo-ideologicznymi, medale, monety pamiątkowe, wreszcie to, co w sensie fizycznym obecnie nie istnieje, ale niegdyś stanowiło istotny element przestrzeni publicznej - pomniki.

Interesuje Cię historia regionu? ZAJRZYJ TUTAJ KONIECZNIE

Ważną część obiektów, które będzie można zobaczyć w Willi Caro, stanowią niepokazywane dotąd odznaki i sztandary niemieckich organizacji społeczno-politycznych, liczne medale i odznaczenia, militane i cywilne. Są pocztówki, zdjęcia z epoki, fotografia portretowa i reportażowa w większości po raz pierwszy prezentowana publicznie.

Zajrzymy w twarz panów życia i śmierci - czyli esesmanów na reporterskich zdjęciach z obozów koncentracyjnych, ale także przyjrzymy się ochotnikom - tym, którzy podczas powstań śląskich stali po niemieckiej stronie.

- Ważne miejsce zajmuje również prezentacja dwóch wydarzeń, które można uznać za prawdziwe trzęsienia ziemi, które nadały niemieckiej polityce i ideologii nowych wymiarów. Chodzi oczywiście o obydwie wojny światowe. Pierwsza z nich, zakończona klęską Niemiec i utratą przez nich najbardziej uprzemysłowionej części Górnego Śląska. to moment, w którym dominujący wśród elit niemieckich nacjonalizm przyjął jeszcze bardziej agresywną i naznaczoną resentymentem formułę.

Są także przedmioty związane z życiem kulturalnym i jego przejawami na pograniczu splatających się kultur polskiej i niemieckiej. Jednym z ciekawszych eksponatów będą z pewnością ornat, kielich i mszał należący do ks. Norberta Bończyka, znanego polskiego poety. Skąd jego obecność wystawie? - Pokazujemy, że tacy wybitni ludzie, wywodzący się z rodzimej ludonośc polskojęzycznej byli także zakorzenieni w kulturze niemieckiej - wyjaśnia Sebastian Rosenbaum. Bończyk działał w niemieckiej katolickiej Partii Centrum, był działaczem jak najbardziej propolskim. Jednakowoż pisał wiersze i po polsku, i po niemiecku.

Wśród wielu prezentowanych nurtów politycznych okresu od zjednoczenia Niemiec do ich upadku, kontrowersyjnym wątkiem, obrazującym nazizm na Śląsku, mogą być związane z tym okresem gadżety, powszechne zresztą w całej ówczesnej Rzeszy.

- Zastanawialiśmy się z dyrektorem Grzegorzem Krawczykiem - mówi Rosenbaum. - I doszliśmy, że muszą być. Nazistowskie Niemcy miały na ich punkcie obsesję. Jeśli kogoś ta wystawa mogłaby być kontrowersyjna, to w moim przekonaniu dla samych Niemców. Pokazuje bowiem jak nazistowskie szleństwo doprowadziło do upadku państwa. A zaczęło dla Niemcow optymistycznie, od zjednoczenia państwa. My zachęcamy, by odwiedzający naszą wystawę prześledzili tę historię przez pryzmat polityki.

- Ta wystawa dla wielu może być zaskoczeniem. Pokazuje bowiem także takie aspekty niemieckiej polityczności, które są zupełnie inne od tego, z czym najczęściej kojarzymy historię i politykę.

Otwarcie wystawy zaplanowano na piątek, 27 kwietnia, na godz. 17. w Willi Caro.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*Nowy taryfikator mandatów SPRAWDŹ, ZA CO GROŻĄ WYŻSZE KARY
*Sprawa Madzi z Sosnowca - ustalenia prokuratorów, zeznania rodziców, wielka ucieczka Katarzyny W.

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


* BUDYNEK JAK TITANIC? JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ZABRZAŃSKICH TAJEMNIC ODKRYTA [ZDJĘCIA + FILM]
* OSTATNI CASTING MISS ZAGŁĘBIA 2012 [ZOBACZ ZDJĘCIA!]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!