Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gimnazjów nie warto likwidować! Oto 5 powodów ZNP przeciwko reformie szkolnictwa PiS

KD
1. Problemy nie znikną. Nie rozwiąże to istniejących problemów, lecz stanie się źródłem kolejnych, generując napięcia i niepokój zarówno wśród rodziców, jak i uczniów. Gimnazja trzeba wspierać m.in. poprzez zatrudnienie psychologów, pedagogów, tworzenie mniej licznych klas.ZGADZASZ SIĘ? JESTEŚ PRZECIW? SKOMENTUJ TUTAJREFORMA OŚWIATY WG PIS
1. Problemy nie znikną. Nie rozwiąże to istniejących problemów, lecz stanie się źródłem kolejnych, generując napięcia i niepokój zarówno wśród rodziców, jak i uczniów. Gimnazja trzeba wspierać m.in. poprzez zatrudnienie psychologów, pedagogów, tworzenie mniej licznych klas.ZGADZASZ SIĘ? JESTEŚ PRZECIW? SKOMENTUJ TUTAJREFORMA OŚWIATY WG PIS
Związek Nauczycielstwa Polskiego, największy związek zawodowy wśród pedagogów, krytykuje pomysł likwidowania gimnazjów. Podaje pięć powodów, dla których nie warto tego robić. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość ma już gotowy projekt ustawy w tej sprawie. To oznacza powrót do ośmioletniej podstawówki i czteroletniej nauki w szkole średniej.

ZNP podało pięć powodów, dla których nie warto likwidować gimnazjów. W pierwszym punkcie związkowcy mówią podobnie jak Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej, że od samej likwidacji nie znikną problemy uczniów.

Związkowcy podkreślają też, że reforma niesie ze sobą ogromne koszty związane z przygotowaniem nowej podstawy programowej, zwolnienia wśród nauczycieli oraz ogromny chaos w szkolnym świecie. Zdaniem ZNP, które warto podkreślić, było przeciwnikiem otwierania gimnazjów, dzisiaj nie bierze się pod uwagę coraz lepszych wyników gimnazjalistów na egzaminach.

- Polska szkoła potrzebuje dyskusji i dofinansowania, a nie wielkich reform - podkreśla Sławomir Broniarz, szef ZNP.

Oto lista ZNP:

1. Problemy nie znikną. Nie rozwiąże to istniejących problemów, lecz stanie się źródłem kolejnych, generując napięcia i niepokój zarówno wśród rodziców, jak i uczniów. Gimnazja trzeba wspierać m.in. poprzez zatrudnienie psychologów, pedagogów, tworzenie mniej licznych klas.

2. Zwolnienia. Spowoduje to masowe zwolnienia. Mamy ponad 7,5 tysiąca gimnazjów, nie wszyscy pracownicy tych szkół znajdą zatrudnienie w innych placówkach.

3. Koszty. Zmiana wygeneruje dodatkowe koszty związane m.in. z wprowadzeniem nowych programów, podręczników i przygotowaniem szkół.

4. Chaos. Wprowadzi chaos w podstawach programowych, które były niedawno zmienione oraz w systemie egzaminów zewnętrznych.

5. Wyniki gimnazjalistów. Badania pokazują, że gimnazja nie są takie złe, jak je malują. Za ich likwidacją absolutnie nie przemawiają wyniki gimnazjalistów. Wg międzynarodowego badania PISA 2012 nastąpiła znacząca poprawa wyników polskich gimnazjalistów we wszystkich trzech obszarach objętych badaniem, dzięki czemu Polska jest w czołówce krajów Unii Europejskiej! Za likwidacją gimnazjów nie przemawiają też badania dotyczące przemocy w szkołach: Raport IBE „Bezpieczeństwo uczniów i klimat społeczny w polskich szkołach” (2015), z którego wynika, że największy odsetek dręczonych dzieci jest w szkole podstawowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!