GKS Tychy – Stal Mielec 1:0. Tychy wróciły do I ligi! [RELACJA, ZDJĘCIA]

GKS Tychy w 1. lidze. Awans został przypieczętowany zwycięstwem nad Stalą 1:0.
GKS Tychy w 1. lidze. Awans został przypieczętowany zwycięstwem nad Stalą 1:0. Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
W meczu ostatniej kolejki II ligi GKS Tychy wygrał ze Stalą Mielec. Bramkę strzelił Stepan Hirskyj w 76. minucie. GKS Tychy po rocznej banicji wrócił na zaplecze Ekstraklasy. Tyszanie zajęli trzecie miejsce w II lidze. Lepsze od nich były tylko Stal Mielec i Znicz Pruszków. W przyszłym sezonie w 1. lidze grać będą przeciwko sobie GKS Tychy, GKS Katowice, Zagłębie Sosnowiec, Górnik Zabrze i Podbeskidzie. To będą mecze!

GKS Tychy – Stal Mielec 1:0. Tychy wróciły do I ligi!

CZYTAJ KONIECZNIE:
NA CO STAĆ GKS TYCHY W 1. LIDZE? OPINIE PIŁKARZY

Lider tabeli zagrał w Tychach od pierwszej minuty z pięcioma młodzieżowcami. Na ławce został Serb Andreja Prokić, który w następnym sezonie będzie reprezentował barwy GKS Katowice.

Przed meczem obie grupy kibiców skandowały „I liga!” - różnica polegała na tym, że ze Stal awans dawno miała w kieszeni, a tyszanie w sobotę o niego walczyli. Przed pierwszym gwizdkiem kapitan GKS-u Mateusz Bukowiec wręczył kapitanowi gości Sebastianowi Zalepie puchar z okazji awansu.

Na trybunach w Tychach pojawiło 10.382 widzów, co oznacza, że w całym sezonie na stadionie przy Edukacji mecze oglądało 107.915 kibiców.

GKS próbował dobrać się do skóry gościom i pierwszy raz bramkarz Marek Kozioł musiał interweniować w 21. minucie, kiedy Mariusz Zganiacz huknął z woleja zza pola karnego. Dwie minuty później podobnym uderzeniem popisał się Mateusz Bukowiec i tym razem Kozioł z trudem sparował piłkę.

Stal wyprowadzała groźnie wyglądające kontry, którym jednak brakowało wykończenia. W 38. minucie formę Pawła Florka strzałem z dystansu sprawdził Bartosz Nowak.

Przy wynikach do przerwy tyski zespół znajdował się na czwartym, barażowym miejscu. Nadal wszystko było w nogach piłkarzy GKS-u.

Kibice GKS Tychy dopingują swoich piłkarzy. Stadion jest prawie pełny!

Kibice GKS Tychy świętują awans do 1. ligi ZDJĘCIA

Nie można było im odmówić ambicji, ale ciągle brakowało klarownych sytuacji. Dopiero w 60. minucie szansę miał Bartosz Rutkowski, jednak z bliska posłał piłkę nad poprzeczką.

W 73. minucie po rzucie rożnym zakotłowało się przed bramką Stali, ale piłka jakimiś cudem nie wpadła do siatki, choć próbowało ją tam skierować trzech piłkarzy GKS-u (jeden po drugim)!

W 76. minucie kibice na stadionie w Tychach oszaleli ze szczęścia. Rezerwowy Ukrainiec Stepan Hirskyj huknął z 30 metrów i zaskoczył bramkarza Stali – 1:0.

W 86. minucie mógł podwyższyć Mateusz Mączyński – strzelił z ostrego kąta i piłka minęła dalszy słupek.

Po ostatnim gwizdku sędziego zaczęła się feta z okazji awansu, który przypadł w roku 45-lecia powstania tyskiego GKS-u.

GKS Tychy – Stal Mielec 1:0 (0:0)

1:0 Stepan Hirskyj (76)

GKS: Florek – Górkiewicz, Boczek, Tanżyna, Mańka (72. Mączyński) – Rutkowski (79. Błanik), Bukowiec, Zganiacz (67. Hirskyj), Grzeszczyk, Radzewicz – Pląskowski (61. Wodecki)

Stal: Kozioł – Sulewski, Zalepa, Bierzało, Liberacki (74. Płatek) – Oziębło (46. Cholewiak), Marciniec, Nowak, Prejs (72. Prokić) – Sobczak, Żegleń (81. Czyżycki).

Żółte kartki: Zganiacz - Marciniec

Sędziował: Marcin Szrek (Kielce)

Widzów: 10.382