Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice chcą być ładniejsze, mają świecić na biało i żółto

Maria Olecha
Dziś najjaśniej świecą autostrady. Niebawem to się zmieni
Dziś najjaśniej świecą autostrady. Niebawem to się zmieni Mikołaj Suchan
W średniowieczu drogi oświetlały pochodnie, potem lampki olejowe i karbidowe. W XIX wieku rewolucją były lampy naftowe i gazowe. Te drugie na początku XIX stulecia zaświeciły po raz pierwszy w Londynie (w 1814 roku) i Paryżu (w 1819 roku). Gazowe latarnie możemy jeszcze zobaczyć m.in. na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu czy warszawskich Bielanach. Na Śląsku są jedynie lampy stylizowane na latarnie gazowe. Takie stoją np. na gliwickim rynku.

Dziś miasta prześcigają się w poprawianiu estetyki przestrzeni wykorzystując właśnie światła. Gliwice chcą świecić nie tylko na żółto, ale i na biało. Ma być znacznie ładniej i bezpieczniej. W tym celu władze miasta podpisały porozumienie ze spółką Tauron. Projekt jest poważny, więc otrzymał poważną nazwę: masterplan oświetlenia miasta. Szczegóły, czyli koszt, lista ulic i termin realizacji są nadal opracowywane.

- To unikalne w skali kraju rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo i estetykę - mówi Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic. - Najważniejsze, główne drogi zarządzane przez miasto będą oświetlone na biało, pozostałe na żółto. Chcemy, aby oświetlenie było ledowe i tańsze - dodaje.

Czy to oznacza, że najważniejsze drogi (poza autostradami) będą jasne, a widoczność na nich bardzo dobra, zaś boczne ciemne, niedoświetlone? Kom. Marek Słomski, rzecznik gliwickiej policji, uspokaja, że o ile kolor świateł na ulicach w nocy ma znaczenie estetyczne, o tyle z bezpieczeństwem nie ma nic wspólnego. - Najważniejsze jest natężenie światła, które może być różne na różnych drogach. Regulują to unijne przepisy - tłumaczy.

Oto żółte drogi

Kolor oświetlenia ulic regulują przepisy. W całym kraju jest to światło żółte. Wyjątkiem są kolorowe neony na ulicach oraz podświetlane nocą elementy architektury: budynki, fontanny czy rzeźby. Jednak stare żarówki mają zostać zastąpione świetlówkami, więc coraz więcej gmin pewnie decydować się będzie na światła ledowe, które mają biały kolor. Gliwice chcą, aby projekt objął całe miasto.

Czy białe oświetlenie ulic może poprawić bezpieczeństwo na drogach? Czekamy na Wasze opinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!