Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gliwice. Studenci Politechniki Śląskiej skonstruowali elektryczny bolid wyścigowy. Maszyna imponuje osiągami i nowoczesnymi rozwiązaniami

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Studenci z Gliwic pokazali elektryczny bolid wyścigowy. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Studenci z Gliwic pokazali elektryczny bolid wyścigowy. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Politechnika Śląska / materiały prasowe
Studenci Koła Naukowego PolSl Racing zaprezentowali 30 listopada pierwszy elektryczny bolid klasy Formuła Student. - Ten pojazd jest wyjątkowy. Studenci zastosowali wiele innowacyjnych rozwiązań – mówi dr hab. inż. Mirosław Szczepanik, prof. PŚ, opiekun koła. Osiągi maszyny imponują, a pojazd jest dosłownie naszpikowany nowoczesnymi technologiami.

Elektryczny bolid wyścigowy studentów Politechniki Śląskiej

Opiekunem koła naukowego PolSl Racing, które stworzyło elektryczną wyścigówkę, jest dr hab. inż. Mirosław Szczepanik, prof. PŚ.

- Ten pojazd jest wyjątkowy ze względu na to, że dotyczy bardzo nowoczesnych rozwiązań inżynieryjnych. Studenci zastosowali wiele innowacyjnych rozwiązań, na przykład dyspersyjne materiały kompozytowe, ultralekkie poszycie z włókna, aerodynamika pojazdu została zasymulowana w profesjonalnych oprogramowaniach – mówi dr hab. inż. Mirosław Szczepanik, prof. PŚ.

Podkreślił również, że zaprezentowany pojazd, który opatrzono symbolem SW-03e, jest wyposażony w liczne nowoczesne systemy.

- Stosowane są systemy kontroli trakcji, systemy sterowania, systemy bezpieczeństwa, nowy system magazynowania energii. Można powiedzieć, że pojazd jest wręcz naszpikowany wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami – wylicza opiekun naukowy.

Dodał, że najbardziej jest dumny z atmosfery, która panuje w zespole, a także z faktu, że studenci mają możliwość rozwijania i realizowania swoich pasji.

- Działalność w naszym kole kreuje studentów na inżynierów przyszłości, którzy wywodzą się z naszej wspaniałej uczelni, z Politechniki Śląskiej i są rozchwytywani na rynku pracy. Niektórzy zdecydowali się kontynuować badania naukowe w formie doktoratów wdrożeniowych, co mnie również bardzo cieszy – podkreślił Mirosław Szczepanik.

Liderką zespołu jest Ewa Kocyan, studentka 5. roku kierunku mechanika i budowa maszyn. Mówiąc o elektrycznym pojeździe zaznaczyła, że największym wyzwaniem była właśnie zmiana źródła napędu.

- To nie jest tak, że jeden silnik się wyciągnie i włoży w to miejsce ten drugi – powiedziała Ewa Kocyan.

Trud włożony w zmianę silnika z pewnością się opłacił. Pojazd przyspiesza do stu kilometrów na godzinę w 3,2 sekundy. Studenci z PolSl Racing podkreślają, że na większość elementów pojazdu złożyły sie autorskie projekty i rozwiązania.

- To przede wszystkim własny system magazynowania energii, czyli sama bateria. Korzystamy z zakupionych silników komercyjnych, ale bateria jest naszego projektu, jak również całe poszycie i cały pakiet aerodynamiczny, który prezentuje się bardzo ładnie – wylicza Ewa Kocyan.

Pojazdy elektryczne przyszłością sportu i nauki

Ewa Kocyan wyjaśnia, że koło naukowe PolSl Racing będzie się skupiać właśnie na tworzeniu pojazdów elektrycznych.

- W zawodach Formuły Student powoli wygaszane są konkurencje z pojazdami spalinowymi. Jednocześnie, nadal będziemy oczywiście rozwijać nasz pojazd spalinowy, bo wszelkie mechaniczne rzeczy prototypujemy i sprawdzamy najpierw na nim. Duże możliwości rozwoju elektroniki daje nam też nasz pierwszy motocykl elektryczny, który pozwala nam testować pojedyncze moduły i różne systemy monitorujące pracę baterii – wyjaśnia liderka.

Elektryczna wyścigówka ma już za sobą debiut na zawodach. Zespół zaprezentował się w tym roku na zawodach Formuły Student w Chorwacji. Projekt został tam doceniony za innowacyjność i poziom skomplikowania. Na zespół PolSl Racing oraz bolid czekają teraz dalsze testy przygotowujące do udziału w międzynarodowych zawodach.

Jak przypomina Jadwiga Witek, rzecznik prasowy gliwickiej uczelni, koło naukowe PolSl Racing jest jednym z najbardziej utytułowanych w historii Politechniki Śląskiej.

- Jest znane dzięki międzynarodowym sukcesom w projektowaniu bolidów, a także dzięki wyścigom samochodowym Formuła Student, podczas których wielokrotnie studenci PolSl Racing zajmowali miejsca na podium – podkreśla Jadwiga Witek.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera