Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Glück auf" nad Sztolnią Dziedziczną wciąż bulwersuje

Joanna Oreł
arc.
Po raz kolejny zawrzało na naszych portalach, po publikacji rozmowy z historykiem z Rudy Śląskiej, który podobnie, jak Dariusz Walerjański, znawca historii Zabrza, twierdzi, że nad wlot do Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej powinien powrócić historyczny napis "Glück auf".

Przypomnijmy - sztolnia właśnie jest udrażniana na odcinku zabrzańskim. W Rudzie Śląskiej też mają takie plany. Jednak póki co, najgorętszym tematem jest właśnie niemiecki napis "Glück auf".

- Połowa z was, jeszcze z 3, 4 lata temu nie wiedziała, że taka Sztolnia istnieje. Obecnie budowany NOWY wylot sztolni, nie będzie miał nic wspólnego z tym starym. Będzie wyglądał inaczej, całkiem nowocześnie. To czemu na nowo odbudowywanym obiekcie ma być jakieś niemieckie "Glück auf" - bulwersuje się jeden z internautów na portalu naszemiasto.pl .

- Niemiecki napis jest dobrze widoczny na każdym zdjęciu przedstawiającym historyczny wylot sztolni, a zatem udawanie, że go nie było, jest po prostu żałosną próbą wymazywania kawałka historii Zabrza - ripostuje Krzysztof.

Jak jest naprawdę? W swoich komentarzach poddaliście sugestię, że skoro kontrowersyjne"Glück auf" nie pojawi się nad sztolnią, to może czas usunąć również historyczne "Arbeit Macht Frei" znad bramy obozowej KL Auschwitz. Te dwa miejsca są oczywiście związane z zupełnie inną historią, ale...

CZYTAJ KONIECZNIE: ZAMIESZANIE WOKÓŁ HISTORYCZNEGO NAPISU GLUCK AUF NAD WEJŚCIEM DO SZTOLNI W ZABRZU

- Przecież to integralna część terenu KL Auschwitz. To niemalże symbol i cecha charakterystyczna nie tylko tego obozu, ale bodajże i czterech innych (Dachau, Sachsenhausen, Gross-Rosen i Theresienstadt - przyp. red.) - zaznacza Paweł Sawicki, specjalista ds. PR z Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz.

Czy w przypadku niemieckiej formuły nad bramą KL Auschwitz, kiedykolwiek były propozycje jego likwidacji lub zmiany?

- Nic mi na ten temat nie wiadomo. Ten napis jest traktowany jako fragment tragicznej historii. Przecież wiadomo, jakie poruszenie były, w momencie, kiedy został skradziony - wyjaśnia Sawicki.

Zaś, jeżeli chodzi o sztolnię, Paweł Sawicki z Muzeum i Miejsca Pamięci Auschwitz słusznie zaznacza, że to były zupełnie inne czasy. - Państwowość się zmieniała. Ciężko ocenić, jaki teraz powinien być napis nad waszą sztolnią - ocenia Sawicki.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!