Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach. W tym roku przypada setna rocznica rozpoczęcia jego budowy. Jakie skrywa tajemnice? Zobaczcie ZDJĘCIA

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 12 lat
100 lat temu wbito pierwszą łopatę pod budowę jednego z najbardziej monumentalnych budynków administracyjnych w Katowicach. Mowa o gmachu Sejmu Śląskiego, którego powstanie było wynikiem utworzenia w 1922 roku Województwa Śląskiego w nowo powstałym państwie polskim. Po zakończeniu budowy gmachu, zaproszono ówczesnych dziennikarzy do obejrzenia nowych wnętrz. Dzisiaj, 95 lat po tym wydarzeniu, wojewoda śląski, Marek Wójcik kontynuuję tę tradycję. Co skrywa budynek? Kliknij w GALERIĘ - poznaj historię i ciekawostki, które poznaliśmy podczas wycieczki!

Tajemnice gmachu Sejmu Śląskiego - od rozpoczęcia jego budowy mija 100 lat

W czwartek, 28 marca w gmachu Sejmu Śląskiego zgromadzili się przedstawiciele większości lokalnych mediów. Dziennikarze zostali zaproszeni przez wojewodę śląskiego, Marka Wójcika do uczestnictwa w historycznej wycieczce po zabytkowym budynku.

- Dzisiejsza okazja jest szczególna, dlatego że obchodzimy 95. rocznicę pierwszego zwiedzania dla prasy gmachu Województwa i Sejmu Śląskiego. To jest początek nowych możliwości zapoznawania się mieszkańców województwa śląskiego z tym budynkiem - rozpoczął spotkanie wojewoda śląski, Marek Wójcik.

Okazuje się, że wycieczka miała stanowić nowe otwarcie dla pracy urzędu.

- Zależy nam na tym, żeby gmach Śląskiego Urzędu Województwa był budynkiem, który żyje w świadomości mieszkańców województwa, chcemy żeby mieszkańcy mieli możliwość zwiedzania go. Z tego powodu wróciliśmy na mapę Nocy Muzeów. Już 18 maja, osoby które chciałyby zobaczyć jak wygląda przestrzeń naszego urzędu, będą miały taką możliwość - dodał Marek Wójcik.

Rozpoczyna szczególny okres dla urzędników pracujących w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, bowiem właśnie w 2024 roku przypada rocznica stulecia rozpoczęcia budowy gmachu.

- W związku z tym chcielibyśmy podjąć cały szereg inicjatyw, które będą przybliżały ten obiekt, jego historię i losy urzędników, którzy tutaj na przestrzeni lat pracowali - dodawał Marek Wójcik.

Na ten moment nie ma sprecyzowanych planów dotyczących obchodów. Będziemy o nich sukcesywnie informowali.

KLIKIJ TUTAJ - ZOBACZ WNĘTRZA GMACHU I CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE

Historia powstania gmachu Sejmu Śląskiego - zawirowania historyczne na śląskich ziemiach

W 1923 roku rozpisano konkurs na projekt gmachu, a sześć lat później, 5 maja 1929 r. budynek został poświęcony przez ks. bpa Arkadiusza Lisieckiego i przekazany przez ówczesnego Prezydenta II RP Ignacego Mościckiego. Jednak historia obiektu rozpoczęła się na długo przed jego budową. Wszystko za sprawą rewolucji przemysłowej i odkrycia potencjału przemysłowego śląskiej ziemi. Kolejnym kamieniem milowym był zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda w 1914 roku w Sarajewie, który wywołał I wojnę światową.

- Zamach spowodował, że upadł podział geopolityczny w tej części Europy, ale także również upadł cały porządek społeczny - wyjaśnia Daria Czarnecka, inspektor wojewódzki, Biuro wojewody śląskiego.

W tym czasie na śląsku uruchomiły się mocne propolskie ruchy, które w większości odnosiły się do romantycznej pojmowanej Polski, z dzieł Sienkiewicza, Żeromskiego i Wyspiańskiego.

- W wyniku trzech powstań śląskich i plebiscytu, który jeśli chodzi o liczby bezwzględne - Polska przegrała, doszło do negocjacji na forum Ligii Narodów, rada ambasadorów zdecydowała o podziale Śląska. Polska dała Śląskowi prawo do stanowienia o sobie. Był to z jednej strony przyczynek propagandowy, a z drugiej strony zdawano sobie sprawę, że nie da się ziem, które były przez 700 lat pod inną kulturą prawną, mentalną, stosunku do pracy, ludności o innym poziomie wykształcenia (nie było tu prawie analfabetów), bezkolizyjnie połączyć z resztą kraju - tłumaczy Daria Czarnecka.

Z tego względu zatwierdzono statut organiczny Województwa Śląskiego, czyli autonomię. Ten akt prawny dawał prawo do posiadania własnej, niezależnej od Warszawy policji, skarbu, do odrzucania prawa krajowego w pewnym zakresie. Wojewoda śląski miał prawo inicjatywy ustawodawczej do Sejmu Śląskiego i uprawnienia kuratora oświaty.

- Żeby to zrozumieć trzeba przełożyć sobie dzisiejszą Warszawę na ówczesne Katowice, czyli mamy władzę ustawodawczą, na czele której stoi marszałek Sejmu Śląskiego i władzę wykonawczą, czyli Śląską Radę Wojewódzką, na czele z wojewodą śląskim - mówi Daria Czarnecka.

Katowice nie miały budynku, który pomieściłby dużą ilość urzędników, konieczna była budowa odpowiedniego, wystarczająco reprezentacyjnego i wielkiego budynku administracyjnego. Pierwotnie pracowano w Szkole Budowlanej, dzisiejszym budynku Akademii Muzycznej, jednak szybko zdecydowano się podjąć plany budowy nowego obiektu.

- W 1922 roku podjęto decyzję o budowie najpierw dwóch gmachów, osobnego dla Sejmu Śląskiego i Urzędu Wojewódzkiego Śląskiego, bo tak się wtedy nazywaliśmy, ale Konwent Seniorów Sejmu Śląskiego poprosił wojewodę o to, żeby jednak budynek był wspólny i tak jest do dzisiaj - dodaje Daria Czarnecka.

KLIKIJ W GALERIĘ I ZOBACZ WNĘTRZA GMACHU ORAZ POZNAJ CIEKAWOSTKI HISTORYCZNE

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty