Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gmina Kozy

Materiały Gminy Kozy
Historyczne centrum
Historyczne centrum
Kozy – są gminą jednowioskową położoną u podnóża Beskidu Małego, po obu stronach DK-52 z Bielska do Krakowa. Korzystne położenie, wszechobecna zieleń, różnorodność krajobrazu, ale przede wszystkim prężnie działający mieszkańcy są najważniejszymi atutami tego miejsca.

„Gmina Kozy miejscem przyjaznym” głosi hasło promujące miejscowość i władze samorządowe starają się je konsekwentnie realizować. Zarówno inwestycje jak i pozostałe działania podporządkowane są zaspokojeniu potrzeb wszystkich grup mieszkańców i dostosowane do ich wieku i zainteresowań.

Lokalny plan zagospodarowania przestrzennego sprzyja zabudowie jednorodzinnej, a szlaki przecinające łagodne stoki górskie, aktywnemu spędzaniu wolnego czasu. Miłośnicy tradycji znajdą tu pamiątki z ponad siedmiowiekowej historii, a zainteresowani sportem, kulturą i rozrywką miejsce i okazję do wspólnych spotkań.

Samorząd stara się wspierać wszelakie inicjatywy twórcze, które mogą wzmocnić potencjał gospodarczy i kulturowy Gminy. Żyje się tu wygodnie, atrakcyjnie i bezpiecznie o czym świadczy fakt, że miejscowość liczy ok. 13 tys. mieszkańców stanowiąc najliczniej zamieszkałą wieś w Polsce.

Urząd Gminy Kozy
ul. Krakowska 4
43-340 Kozy
tel. 33 8 298 650;
e-mail: [email protected];
strona internetowa: www.kozy.pl

Gmina kiedyś rolnicza przybrała dziś wygląd i charakter miejscowości podmiejskiej o zwartej zabudowie. Posiada dobrze funkcjonującą sieć dróg. Sprawnie działa transport. Są gminne i prywatne przedszkola i szkoły podstawowe oraz liceum. Zarejestrowanych ponad 12OO różnych firm. Świetnie rozwinięta jest sieć handlowo-usługowa. Działają przychodnie zdrowia i specjalistyczne gabinety medyczne. Mieszka się tu bezpiecznie.

Odremontowany budynek dawnych właścicieli miejscowości - Pałac Czeczów - stanowi bazę wielorakich form, wspierających lokalne inicjatywy twórcze. Gminne sale: koncertowa, widowiskowa i sportowa przyciągają wystawców i organizatorów różnorodnych imprez integracyjnych, kulturalnych i sportowych również o zasięgu ponadlokalnym.

Centrum Sportowo – Widowiskowe z basenem i Ludowy Klub Sportowy oferują szeroką gamę zajęć sportoworekreacyjnych. Działają liczne kluby sportowe. Jest stadion, ogólnodostępny kompleks boisk sportowych, zewnętrzne siłownie, skatepark dla młodzieży i dobrze wyposażone place zabaw dla dzieci. Tworzone są specjalne ścieżki do uprawiania spacerów Nordic Walking, trasy rowerowe.

Gmina posiada też wydzielony plac targowy gdzie w każdy piątek odbywa się tradycyjny handel, a raz w miesiącu jedyny w tej okolicy bazar staroci zwany „Pchlim Targiem” służący mieszkańcom. Tu od pokoleń przyrządza się "koziańskie duszonki" pyszną i aromatyczną potrawę, gra w karty w grę zwaną tarokami oraz biega i spaceruje na Hrobaczą Łąkę. Rywalizacji w tych dyscyplinach dedykowane są specjalne zawody i coroczne pikniki z licznym udziałem rodzin z Kóz. Przyznawane są też mieszkańcom lokalne wyróżnienia za szczególne osiągnięcia: Semper Melior i Platan.

Mają tutaj miejsce organizowane cyklicznie:

  • imprezy promujące dorobek GMINY i jej mieszkańców: Dni Kóz i Dożynki
  • imprezy o zasięgu międzynarodowym: Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych „Złota Trąbka”; Turniej Taroka; Wystawa Hodowców Gołębi i Drobiu Ozdobnego;
  • imprezy sportowe o zasięgu ponadlokalnym: bieg niepodległości, bieg górski na Hrobaczą Łąkę, rajd górski Nordic Walking, zawody latawcowe, turnieje
  • spotkania i imprezy tematyczne: festiwal duszonek, konkurs latawcowy, pchli targ, rajdy, pikniki szkolne

Czy Gmina Kozy jest przyjazna mieszkańcom?
Robimy wszystko aby tak było – mówi Wójt Gminy Krzysztof Fiałkowski - Sukcesywnie rozbudowywana jest sieć kanalizacyjna, powstają nowe ulice, remontowane są dawne budowle, drogi i mosty, trwa budowa nowego przedszkola, powstaje posterunek policji, inwestujemy w remont i zakup nowoczesnego sprzętu dla ochotniczej straży pożarnej, na wyposażenie placów zabaw i boisk.

Od kilku lat odbywają się regularnie spotkania z mieszkańcami oraz sejmiki młodzieżowe. Została powołana rada seniorów. Prężnie działa Rada Gminy i organizacje społeczne. Przykładami zainicjowanych tą drogą pomysłów może być skatepark, zewnętrzne siłownie, zielony labirynt w parku, górskie szlaki górskie do Nordic Walking, festiwal duszonek, lekcje angielskiego dla seniorów czy też rycerskie warsztaty dla dzieci i gry na perkusji dla młodzieży.

Pod kątem zadowolenia mieszkańców przygotowywane są też wszystkie inne zajęcia i występy organizowane przez gminne jednostki: dom kultury, bibliotekę, szkoły i centrum sportu.

Od kilku lat w gminie prężnie działa również świetlica środowiskowa dla dzieci i spółdzielnia socjalna. Gmina przekazała część budynku po byłym kinie, a następnie pomogła spółdzielni pozyskać środki unijne na jego remont. Członkowie spółdzielni to w większości osoby zagrożone marginalizacją ze względu na bezrobocie, niepełnosprawność czy chorobę psychiczną. Praca tutaj daje im szansę na aktywizację społeczną i zawodową, integrację, podniesienie swoich kwalifikacji.

Dzięki tym działaniom Gmina Kozy została dwukrotnie uhonorowana w konkursie „Gmina przyjazna ekonomii społecznej” oraz „Piękna wieś województwa śląskiego”.

Herb Gminy Kozy

Gmina Kozy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!