Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Goliszewski: Przedsiębiorcy nie boją się "pechowego" 2013 roku

Marek Goliszewski
arc
Czy polski rząd podniesie w najbliższych latach podatki? Aż 69 proc. przedsiębiorców odpowiedziało w sondażu BCC - tak!

Początek roku to, z jednej strony, czas podsumowań, z drugiej - nakreślania perspektyw i tworzenia planów na kolejny rok. By dowiedzieć się, jak przedsiębiorcy oceniają miniony 2012 rok oraz jakie widzą perspektywy dla swoich firm w 2013, przeprowadziliśmy w grudniu internetowy sondaż wśród członków BCC - menedżerów i właścicieli firm z całego kraju.

Pomimo wielu trudności, które przyniósł 2012 r. oraz spadku tempa wzrostu gospodarczego, ponad dwie trzecie firm ocenia swoją kondycję korzystnie. Co przy tym ważne - aż 57,8 proc. przedsiębiorców twierdzi, że sytuacja finansowa firmy w 2013 r. nie zmieni się, 18,3 proc. uważa, że będzie ona lepsza, a 23,9 proc. obawia się, że ulegnie pogorszeniu. Zatem, wbrew wielu medialnym i naukowym prognozom oraz niepewności związanej z rozwojem sytuacji w Europie oraz spowolnieniem gospodarczym, przedsiębiorcy nie boją się roku 2013, prawdopodobnie wierząc we własne siły, natomiast mniej w działania naprawcze rządu.

Nakłady inwestycyjne na podobnym poziomie, co w mijającym 2012 roku zamierza utrzymać 38,5 proc. przedsiębiorstw, 18,6 proc. firm planuje, że ich wydatki inwestycyjne w porównaniu z 2012 r. wzrosną. 32,9 proc. ocenia, że będą one mniejsze, a 10 proc. w ogóle nie planuje inwestycji. Na tle społecznego pesymizmu wyniki te jawią się optymistycznie.

Od lat nie zmienia się tendencja, jeśli chodzi o sposób finansowania. Aż 85,9 proc. firm zamierza finansować swój rozwój przede wszystkim poprzez środki własne. Drugim głównym źródłem finansowania pozostają kredyty - 54,9 proc., a trzecim fundusze europejskie - 25,4 proc. Wiele przedsiębiorstw sięga po kilka źródeł kapitału jednocześnie - najczęściej jest to kombinacja środków własnych, kredytów oraz unijnych dotacji.

Ponad jedna trzecia badanych przedsiębiorców - członków BCC - 35,7 proc. - jest przekonanych, iż ryzyko recesji w najbliższych latach w ogóle Polsce nie grozi. Przed rokiem twierdził tak tylko co czwarty przedsiębiorca, co wskazuje na lepszą ocenę położenia gospodarczego Polski. Tyle samo przedsiębiorców co rok temu (48,6 proc.) uważa, że spowolnienie gospodarcze w Polsce może (choć nie musi) przejść w 2013 r. w recesję. Natomiast 15,7 proc. zakłada taki scenariusz dopiero w kolejnym, 2014 r.

Mimo to ponad połowa przedsiębiorstw (52,1 proc.) zamierza utrzymać zatrudnienie na tym samym poziomie, a nieco więcej jak jedna piąta (21,1 proc.) - planuje wzrost liczby pracowników, co w obliczu spowolnienia gospodarczego jest dobrą informacją.
Jednocześnie w 60,6 proc. firm wynagrodzenia pozostaną na dotychczasowym poziomie. Wzrost wysokości płac deklaruje 26,7 proc. badanych. Jedynie 12,7 proc. zamierza zmniejszyć płace, a 26,8 proc. ograniczać zatrudnienie.

Wśród czynników, które najbardziej zagrażają firmom i całej polskiej gospodarce w 2013 roku, przedsiębiorcy najczęściej wymieniają: słabnący popyt wewnętrzny (27,9 proc.), spadek inwestycji publicznych (17,7 proc.), problemy z utrzymaniem płynności finansowej (16,2 proc.), a także presję konkurencyjną na ceny i marże zysku (13,2 proc.), mniejszy popyt zewnętrzny - spadek eksportu związany z gorszą sytuacją gospodarczą w Europie (10,3 proc.), wysokie oprocentowanie i wymagania zabezpieczające ze strony banków (5,9 proc.), biurokrację, złe prawo, niekompetencję administracji publicznej (5,9 proc.), drożejące surowce (2,9 proc.).

Aż 69 proc. przedsiębiorców, którzy wzięli udział w sondażu BCC, odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy polski rząd w najbliższych latach podniesie VAT lub inne podatki? Tylko 31 proc. jest przekonanych, że taka ewentualność nie nastąpi.
Przedsiębiorcy, zapytani o to, które branże najmocniej odczują skutki spowolnienia gospodarczego, wskazują przede wszystkim na budownictwo (87,3 proc.) i produkcję przemysłową (59,2 proc.). W dalszej kolejności: transport/logistyka (36,6 proc.), handel (32,4 proc.), branża turystyczna (26,8 proc.), usługi (21,1 proc.), usługi finansowe oraz sektor publiczny (po 15,5 proc.), przemysł wydobywczy (8,5 proc.), branża spożywcza (7 proc.), energetyka (2,8 proc.).

Zdaniem 57,8 proc. ankietowanych, wzrost kosztów prowadzenia działalności (mediów, opłat lokalnych, płacy minimalnej) nie będzie miał wpływu na politykę kadrową przedsiębiorstwa. Mniej więcej co czwarta firma (23,9 proc.) zakłada scenariusz ograniczenia naboru nowych pracowników, a 12,7 proc. nawet zmniejszenia z tego powodu liczby zatrudnionych osób albo poziomu wynagrodzeń (5,6 proc.). Not. MU


*Zachwycający pokaz fajerwerków na Nowy Rok w Katowicach ZOBACZ ZDJĘCIA
*Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY
*Morderstwo w Grodźcu: Syn zabił swoich rodziców i uciekł. Zatrzymany na Słowacji ZOBACZ TWARZ ZABÓJCY
*Akt oskarżenia wobec matki Madzi z Sosnowca TRZY ZARZUTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera