7 grzechów głównych Kompanii Węglowej [WYNIKI AUDYTU]

  7 grzechów głównych Kompanii Węglowej [WYNIKI AUDYTU]

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jak wynika z audytu, górnicy pracowali także na mało efektywnych ścianach

  Jak wynika z audytu, górnicy pracowali także na mało efektywnych ścianach ©arc

  Za dużo nieefektywnych ścian. Za dużo kierowników. Za dużo nietrafionych inwestycji - to wyniki audytu w Kompanii Węglowej.
  Jak wynika z audytu, górnicy pracowali także na mało efektywnych ścianach

  Jak wynika z audytu, górnicy pracowali także na mało efektywnych ścianach ©arc

  Wyniki audytu przeprowadzonego w Kompanii Węglowej nie pozostawiają złudzeń. Spółka jest w fatalnej kondycji nie tylko ze względu na niskie ceny węgla - w portach ARA poniżej 50 dol. za tonę, albo import surowca z zagranicy, ale również przez to, że pieniądze były „przejadane” - z dotychczas emitowanych obligacji, sprzedaży majątku albo przedpłat wydawano je na bieżące płatności, a nie działania restrukturyzacyjne, które mogłyby faktycznie zwiększyć wydajność i efektywność spółki.

  - Górnictwo znalazło się w opłakanym stanie i należało zdiagnozować główne przyczyny takiego stanu rzeczy. Faktem jest, że gdy spółki górnicze generowały zyski, wówczas pieniądze w formie dywidend były im zabierane, a kiedy były w trudnej sytuacji, to pomocy nie było - mówił Krzysztof Tchórzewski, minister ds. energii. Wraz ze swoim zastępcą - Grzegorzem Tobiszowskim, Adamem Gawędą, senatorem PiS i kierownikiem zespołu audytowego w KW, Krzysztofem Sitarskim, posłem Kukiz’15, biorącym udział w pracach zespołu, oraz Tomaszem Rogalą, p.o. prezesa spółki, w czwartek przedstawił wyniki przeprowadzonej kontroli.

  Zbadano politykę firmy dotyczącą produkcji, sprzedaży, inwestycji i zatrudnienia. Oto największe problemy, z którymi zmaga się KW:

  1. Nieefektywna produkcja

  Audytorzy dopatrzyli się m.in. braku koordynacji wydobycia węgla na pograniczu złóż w sąsiadujących kopalniach. Odnotowano również, że w niektórych zakładach działa nadmierna i nieuzasadniona liczba ścian. W większości są one mało efektywne: na 28 czynnych w całej Kompanii, tylko z trzech z nich wydobywa się powyżej 5 tys. ton węgla na dobę.

  2. Nietrafione inwestycje

  Po pierwsze, spóźnione inwestycje, które miały ułatwić transport części wydobywanego surowca do zakładów Kompanii (transport dołowy z KWK Chwałowice do zakładu w Jankowicach oraz kolejowy z KWK Ziemowit do Piasta).

  Po drugie, największe inwestycje w latach 2013-2015 realizowane były w kopalniach nierentownych, podczas gdy zdaniem zespołu powinny się koncentrować w rejonach, które mają perspektywy.

  Eksperci ocenili również, że kierownictwo kopalń nie weryfikowało opłacalności prowadzonych niektórych inwestycji, a tego dobitnym przykładem było połączenie kopalni Sośnica z Makoszowami, co w efekcie doprowadziło później do rozdzielenia tych zakładów - Sośnica w 2015 r. przynosiła największe straty, pozostała w KW, Makoszowy trafiły do SRK.

  Co więcej - sprzęt, który został zakupiony przez Kompanię Węglową, wykorzystywany jest jedynie w 60 proc.

  3. Przerośnięte struktury

  Rozrośnięta struktura organizacyjna KW spowodowała, że w centrali i poszczególnych kopalniach jest za dużo stanowisk kierowniczych i dyrektorskich. Podczas audytu okazało się również, że w części działów niektórych kopalń zatrudnionych jest czasem dwa razy więcej pracowników w porównaniu do tych samych działów w innych kopalniach.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no i tukej widzymy jak na paci

   mara ślonsko (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   ta Polnsche Wirtschaft!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Łączenie kopalń to błąd.

   Jan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Audytorzy stwierdzili, że należy łączyć kopalnie? Nic to nie daje, a jedynie utrudnia nadzór, gdyż taki moloch składający się z dwóch czy więcej kopalń jest nie do ogarnięcia. Wtedy każdy robi, co...rozwiń całość

   Audytorzy stwierdzili, że należy łączyć kopalnie? Nic to nie daje, a jedynie utrudnia nadzór, gdyż taki moloch składający się z dwóch czy więcej kopalń jest nie do ogarnięcia. Wtedy każdy robi, co chce, a połowa z nich jeszcze do tego okłamuję przełożonych, którzy nie mają możliwości ogarnięcia tak dużego tworu jak połączone kopalnie. Nie za duże kopalnie, tak do 4000 pracowników, dają szansę na sukces.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do JOALOJZ

   Grupa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Drogi panie Joalojz
   Pana komentarze po prostu opisują w pełni Pana
   Zerowy rozwój inteligencji
   Jest pan po prostu zerem bez szkoły
   Czyli same dno.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To wiedzioł szleper

   Joalojz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   ale mi sensacja to wiedzioł każdy szleper co 2 m-c przerobioł na grubie kolejny dup.y dokument co wyląduje w koszu na śmieci i z taki będzie z niego pożytek lub posłuży na wytarcie du.y !!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stracone lata

   benek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   to nic nowego tak dzieje się od lat

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama