Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: B jak Budryk, najmłodsza polska kopalnia. Czy taką pozostanie?

Tomasz Szymczyk
Budowa KWK Budryk w Ornontowicach trwała przez siedemnaście lat

Wlatach osiemdziesiątych górnicze szyby całkowicie odmieniły krajobraz Ornontowic, chociaż kopalnia działała tutaj już w XIX wieku. Budowa „Budryka”, bo tak nową kopalnię nazwano, była impulsem chociażby do powołania osobnej gminy Ornontowice, którą w 1991 roku wydzielono z terenu sąsiednich Gierałtowic. Nazwa kopalni to uhonorowanie zasług dla polskiego górnictwa prof. Witolda Budryka, pierwszego w historii Polski doktora górnictwa, wieloletniego pracownika naukowego, a przez krótki czas również rektora krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. W czasie wojny prof. Budryk był więziony przez Niemców w obozie koncentracyjnym w Sachsen-hausen.

Decyzję o budowie kopalni w Ornontowicach podjęto jeszcze w latach siedemdziesiątych. Prace rozpoczęły się w 1978 roku. Budowa ciągnęła się przez całą dekadę lat osiemdziesiątych, a po zmianach ustrojowych w 1989 roku została wstrzymana, chociaż pierwotnie już na 1991 roku planowano rozpoczęcie wydobycia węgla. W 1990 roku dyrektorem kopalni został późniejszy wiceminister gospodarki Jerzy Markowski, a prace przy budowie zakładu zostały wznowione dzięki kredytom bankowym. Zakład został też samodzielną spółką akcyjną (wcześniej należał m.in. do Zabrzańskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego).

Ostatecznie udało się doprowadzić do końca prace budowlane. W 1994 roku rozpoczął się rozruch technologiczny zakładu, w rok później z chodników kopalni Budryk na powierzchnię wyjechał pierwszy węgiel. Krótka jest historia tej kopalni, ale burzliwa, bo Budryk kojarzy się również z jednym z najdłuższych w historii polskiego górnictwa strajków, do którego doszło w 2007 roku. Prawie 130 górników nie zgadzało się wówczas na włączenie kopalni w struktury Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Po trwającym ponad miesiąc - od połowy grudnia do końca stycznia proteście udało się jednak dojść do porozumienia i dziś Budryk pracuje jako część JSW.

Spółka szacuje, że bez wykonywania tu strategicznych inwestycji, kopalnia może funkcjonować do 2034 roku, a jeśli takie inwestycje zostałyby podjęte, wówczas nawet do 2077 roku. Fedrujący już przez dwadzieścia dwa lata Budryk wciąż jest najmłodszą polską kopalnią. Na jak długo?

Historyczne kontrowersje wokół kampanii piwa "Tyskie". Marka...

Wolne miejsca w przedszkolach. Sprawdź swoje miasto. Rekruta...

Na zdjęciu: sierż. Marta MysurCo piąty funkcjonariusz Policji jest kobietą. Policjantka zatrzymująca pojazd do kontroli drogowej, patrolująca ulice, to w dzisiejszych czasach widok, który nikogo nie dziwi. W korpusie służby cywilnej większość stanowią panie, bez których niemożliwe byłoby funkcjonowanie policyjnej administracji.

Policjantki i ich pasje. Zobaczcie piękniejszą twarz policji [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera