Ważne
  Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: H jak Halemba. Kopalnia,...

  Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: H jak Halemba. Kopalnia, której nazwa kojarzy się katastrofami

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przy kopalni ustawiono tablicę poświęconą górnikom, którzy zginęli
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©arc dz

  KWK Halemba to pierwsza kopalnia oddana do użytku w Polsce Ludowej.
  Przemysłowi górniczemu przybyła 81-sza kopalnia. Dziś o godz. 6 rano zjechała w pełnym składzie załoga górnicza, która w ramach planu dziennego ma wydobyć 350 ton węgla. Urobek wydobywać się będzie z dołu nowoczesnym skipem w szybie „Grunwald”. Kopalnia „Halemba” nie posiada jeszcze sortowni, więc węgiel niesortowany przekazywany będzie do przeróbki koksowni kop. „Walenty-Wawel” - informacja o takiej treści 1 lipca 1957 roku ukazała się na pierwszej stronie katowickiej „Trybuny Robotniczej”.
  Tak właśnie rozpoczęła się historia istniejącej do dzisiaj kopalni Halemba w dzielnicy Rudy Śląskiej o tej samej nazwie. Tak naprawdę głębienie szybów rozpoczęło się jeszcze w czasie okupacji hitlerowskiej.

  Po wojnie zdecydowano, że inwestycja będzie kontynuowana i w latach 1950-1957 powstał nowy zakład. KWK Halemba była pierwszym zakładem górniczym wybudowanym w Polsce Ludowej, nie był to jednak koniec inwestycji. 12 lipca 1980 roku uruchomiono - jak mówiono - kopalnię pod kopalnią czyli „Halembę Głęboką” z poziomem wydobywczym 1030 metrów. Rozruchu nowej części zakładu dokonał osobiście I sekretarz KC PZPR Edward Gierek.

  „Na pół roku przed planowanym terminem, w przededniu 36. rocznicy Manifestu Lipcowego, górnicy tej najgłębszej w naszym kraju kopalni dostarczyli pierwsze tony węgla tak potrzebnego gospodarce narodowej” - donosiła prasa.

  KWK Halemba samodzielnie funkcjonowała do 2007 roku, kiedy to do zakładu przyłączono sąsiednią kopalnię Polska-Wirek. Od tego momentu kopalnia funkcjonowała pod nazwą Halemba-Wirek. W 2014 roku zakończyła się jednak likwidacja ruchu Wirek.

  Dzisiejsze skojarzenia z należącą do Polskiej Grupy Górniczej kopalnią rzadko już dotyczą głębokości czy historii. Halembę kojarzy się dzisiaj z dwoma tragicznymi katastrofami, które miały miejsce w ostatnim trzydziestoleciu.

  W 1990 roku doszło tutaj do wybuchu metanu, w wyniku którego śmierć poniosło dziewiętnastu górników, a dwudziestu innych zostało rannych. Jeszcze tragiczniejszy okazał się wybuch metanu i pyłu węglowego, do którego doszło w listopadzie 2006 roku. Zginęło wówczas dwudziestu trzech górników. Dziewięć miesięcy wcześniej cała Polska śledziła akcję ratowniczą i udaną próbę dotarcia do uwięzionego w szczelinie po wybuchu metanu górnika Zbigniewa Nowaka.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  * Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
  *Pomnik powstań śląskich zapłonął na czerwono ZDJĘCIA + WIDEO
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama