Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: J jak Jastrzębie

  Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: J jak Jastrzębie

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  KWK Jas-Mos, kiedyś osobne kopalnie „Jastrzębie” i „Moszczenica”

  KWK Jas-Mos, kiedyś osobne kopalnie „Jastrzębie” i „Moszczenica” ©archiwum DZ

  KWK Jastrzębie powstała na terenie bez tradycji przemysłowych. Historia kopalni Jas-Mos sięga lat 50. Pierwszy węgiel wydobyto tu w roku 1962
  KWK Jas-Mos, kiedyś osobne kopalnie „Jastrzębie” i „Moszczenica”

  KWK Jas-Mos, kiedyś osobne kopalnie „Jastrzębie” i „Moszczenica” ©archiwum DZ

  Pierwszy dzień życia kop. „Jastrzębie” będzie świętem dla całej młodzieży woj. katowickiego. Dwa lata temu - w grudniu 1960 r. - śląsko-zagłębiowska organizacja ZMS, już wówczas najsilniejsza w kraju, odpowiadając na apel II Zjazdu Związku, postanowiła objąć patronat nad budującą się kopalnią „Jastrzębie”.

  Wybór okazał się słuszny, chociaż niełatwy. Kopalnia rodziła się bowiem w okręgu „dziewiczym” - znanym jako uzdrowisko, nie posiadającym jednak żadnych tradycji przemysłowych.
  (...) Dla ludzi ambitnych satysfakcją była praca od podstaw na wielkiej nowoczesnej budowie. Nie bez znaczenia był również fakt, że można tu było dobrze zarobić. (...) Do „Jastrzębia” przyjechali więc młodzi z Krakowa, Wrocławia, Gliwic - przyjechali z różnych rejonów Polski. Wszyscy pełni młodzieńczego zapału i entuzjazmu, wszyscy pałający chęcią zdobycia pozycji. Polubili pracę w „Jastrzębiu”, zadomowili się tutaj - tak pod koniec listopada 1962 roku, na kilka dni przed uruchomieniem KWK „Jastrzębie”, pisał na łamach „Trybuny Robotniczej” red. Jerzy Bieroński.

  Budowa kopalni rozpoczęła się jeszcze w 1956 roku. Pierwsza tona wyjechała na powierzchnię w Barbórkę 1962 roku. Niecały miesiąc później - od 1 stycznia 1963 roku - do „Jastrzębia” przyłączono kopalnię Moszczenica. Tak powstała kopalnia „Jas-Mos”, którą po trzech latach znów rozdzielono na dwa osobne zakłady. Ponowne połączenie obu kopalń nastąpiło w 1994 roku. Sześć lat później zakończono wydobycie na„Moszczenicy”. 29 sierpnia 1980 roku w kopalni wybuchł strajk solidaryzujący się ze strajkującymi pracownikami zakładów na Wybrzeżu. Protest zakończył się 3 września po podpisaniu porozumień jastrzębskich.

  W lutym 2002 roku w kopalni doszło do wybuchu pyłu węglowego na poziomie 700 metrów pod powierzchnią. Zginęło wówczas dziesięciu górników.

  Dzisiaj kopalnia należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej i jest częścią dużego zakładu pod nazwą Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Złoże wykorzystywane przez kopalnię znajduje się nie tylko pod terenem miasta Jastrzębie-Zdrój, ale również sąsiednich gmin Mszana i Godów.

  Ruch Jas-Mos dysponuje dzisiaj czterema szybami, a wydobycie dobowe kształtuje się na poziomie około 5800 ton.

  *EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
  *Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
  *Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
  *Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama