Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alfabet kopalń Śląska i Zagłębia: J jak Jastrzębie

Tomasz Szymczyk
KWK Jas-Mos, kiedyś osobne kopalnie „Jastrzębie” i „Moszczenica”
KWK Jas-Mos, kiedyś osobne kopalnie „Jastrzębie” i „Moszczenica” archiwum DZ
KWK Jastrzębie powstała na terenie bez tradycji przemysłowych. Historia kopalni Jas-Mos sięga lat 50. Pierwszy węgiel wydobyto tu w roku 1962

Pierwszy dzień życia kop. „Jastrzębie” będzie świętem dla całej młodzieży woj. katowickiego. Dwa lata temu - w grudniu 1960 r. - śląsko-zagłębiowska organizacja ZMS, już wówczas najsilniejsza w kraju, odpowiadając na apel II Zjazdu Związku, postanowiła objąć patronat nad budującą się kopalnią „Jastrzębie”.

Wybór okazał się słuszny, chociaż niełatwy. Kopalnia rodziła się bowiem w okręgu „dziewiczym” - znanym jako uzdrowisko, nie posiadającym jednak żadnych tradycji przemysłowych. (...) Dla ludzi ambitnych satysfakcją była praca od podstaw na wielkiej nowoczesnej budowie. Nie bez znaczenia był również fakt, że można tu było dobrze zarobić. (...) Do „Jastrzębia” przyjechali więc młodzi z Krakowa, Wrocławia, Gliwic - przyjechali z różnych rejonów Polski. Wszyscy pełni młodzieńczego zapału i entuzjazmu, wszyscy pałający chęcią zdobycia pozycji. Polubili pracę w „Jastrzębiu”, zadomowili się tutaj - tak pod koniec listopada 1962 roku, na kilka dni przed uruchomieniem KWK „Jastrzębie”, pisał na łamach „Trybuny Robotniczej” red. Jerzy Bieroński.

Budowa kopalni rozpoczęła się jeszcze w 1956 roku. Pierwsza tona wyjechała na powierzchnię w Barbórkę 1962 roku. Niecały miesiąc później - od 1 stycznia 1963 roku - do „Jastrzębia” przyłączono kopalnię Moszczenica. Tak powstała kopalnia „Jas-Mos”, którą po trzech latach znów rozdzielono na dwa osobne zakłady. Ponowne połączenie obu kopalń nastąpiło w 1994 roku. Sześć lat później zakończono wydobycie na„Moszczenicy”. 29 sierpnia 1980 roku w kopalni wybuchł strajk solidaryzujący się ze strajkującymi pracownikami zakładów na Wybrzeżu. Protest zakończył się 3 września po podpisaniu porozumień jastrzębskich.

W lutym 2002 roku w kopalni doszło do wybuchu pyłu węglowego na poziomie 700 metrów pod powierzchnią. Zginęło wówczas dziesięciu górników.

Dzisiaj kopalnia należy do Jastrzębskiej Spółki Węglowej i jest częścią dużego zakładu pod nazwą Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Złoże wykorzystywane przez kopalnię znajduje się nie tylko pod terenem miasta Jastrzębie-Zdrój, ale również sąsiednich gmin Mszana i Godów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty