Audyt w Kompanii Węglowej: przerost kadry kierowniczej i...

  Audyt w Kompanii Węglowej: przerost kadry kierowniczej i nieefektywne wydobycie [WYNIKI AUDYTU]

  Zdjęcie autora materiału

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  ©Lucyna Nenow / Polska Press

  Minister ds. energii Krzysztof Tchórzewski oraz jego zastępca Grzegorz Tobiszowski spotkali się ze związkami zawodowymi z Kompanii Węglowej, aby przedstawić wnioski raportu kończącego audyt w spółce. Co jest przyczyną trudnej sytuacji firmy? Nietrafione inwestycje, złe wykorzystanie zasobów, przerost kadry kierowniczej.

  ©Lucyna Nenow / Polska Press

  Przerost kadry kierowniczej, ponad 600 osób uprawnionych do przejścia na emeryturę (rekordzista powinien na nią przejść w 2001 roku), nietrafione inwestycje, dużo liczba ścian o niskiej wydajności (na 28 czynnych ścian, tylko trzy z nich uzyskują wydobycie powyżej 5 tys. ton na dobę), wzrost kosztów związanych ze zleceniami dla podmiotów zewnętrznych (ok. 700 mln zł rocznie), nieskoordynowana działalność eksploatacyjna złóż na pograniczu sąsiadujących ze sobą zakładów (przykładem jest część marklowicka, gdzie wydobycie prowadzi kopalnia Macrel i Jankowice).

  To tylko kilka z wniosków audytu, który został przeprowadzony w Kompanii Węglowej. Dzisiaj w siedzibie spółki minister Krzysztof Tchórzewski oraz jego zastępca - Grzegorz Tobiszowski spotkali się ze stroną społeczną, aby przedstawić raport pokontrolny. Końcowa wersja dokumentu została opracowana wczoraj.

  -Górnictwo po ośmiu latach rządów naszych poprzedników znalazło się w opłakanym stanie. Należało zdiagnozować tego główne przyczyny. Faktem jest, że gdy spółki górnicze generowały zyski, wówczas pieniądze w formie dywidend były im zabierane, a kiedy było trudniej, to pomocy nie było - mówił podczas konferencji prasowej minister Krzysztof Tchórzewski.

  - To jest pokazanie, że podchodzimy jakościowo inaczej do tego, co dzieje się w sektorze węgla kamiennego. Z jednej strony to (prowadzenie - przyp. red.) analiz dotyczących sytuacji konkretnej spółki, a zarazem upublicznienie tych informacji również stronie społecznej, którą od samego początku zaprosiliśmy do dialogu i - w przypadku Kompanii Węglowej - wspólnego budowania silnej grupy górniczej oraz silnego sektora węgla kamiennego w Polsce - dodawał Grzegorz Tobiszowski, wiceminister ds. energii.

  W spotkaniu wziął udział także Adam Gawęda, senator Prawa i Sprawiedliwości, który kierował zespołem audytorskim w tej spółce oraz Krzysztof Sitarski, poseł Kukiz 15, który również brał udział w pracach zespołu.

  –Dokument będzie przedmiotem szczegółowej analizy, a wnioski i zalecenia według swej ważności będą realizowane bez zbędnej zwłoki - zapewniał na konferencji prasowej Tomasz Rogala, p.o. prezesa Kompanii Węglowej.

  Przypomnijmy, że przeprowadzenie audytu zostało zlecone przez ministra ds. energii i dotyczyło nie tylko Kompanii Węglowej, ale również Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego.

  Zespół audytorski w KW pracował od 17 lutego do 11 marca. Po tym terminie dwie kopalnie poprosiły jeszcze o uzupełnienie dokumentacji. Podczas prac kontrolerzy badali kondycję nie tylko spółki jako całości, ale również jej poszczególnych kopalń i zakładów. Pod lupą kontrolerów znalazła się polityka firmy w zakresie produkcji, sprzedaży, inwestycji i zatrudnienia.

  Dodajmy, że audytu nie wykonywała firma zewnętrzna, tylko zespoły powołane przez rady nadzorcze spółek. W ich skład wchodzili eksperci górniczy. Za swoją pracę nie otrzymywali dodatkowego wynagrodzenia. W Kompanii Węglowej pracowało 13 osób (zespół początkowo liczył 17, ale czterech przedstawicieli związków zawodowych zrezygnowało z udziału w nim). Zespół pracujący w JSW liczył 12 osób, a KHW - 13 osób.
  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze (11)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   DO ZDROWO MYŚLĄCYCH

   DAN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Jestem ciekaw po jakiej cenie dilerzy zakupują węgiel i miały z kopalń.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OKO PROROKA

   oplerek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   To ,ze jest przerost kadry oraz administracji to można stwierdzić gołym okiem ! Mam nadzieję ,że audyt nie uszczuplił budżetu Kompanii !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Etat nadsztygara do likwidacji

   Przodowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Moim zdaniem powinno się zlikwidować etat nadsztygara.Dlaczego??A mianowicie sztygarzy zmianowi i tak kontaktują się z kierownikiem oddziału czy to telefonicznie czy przez polecenia pisemne A...rozwiń całość

   Moim zdaniem powinno się zlikwidować etat nadsztygara.Dlaczego??A mianowicie sztygarzy zmianowi i tak kontaktują się z kierownikiem oddziału czy to telefonicznie czy przez polecenia pisemne A kierownik też może się skonsultować z dyrektorem czy kierownikiem robót górniczych itd. nie potrzeba etatu nadsztygara.i tak nadsztygarzy to często gęsto byli kierownicy oddziałowi.Moim zdaniem etat nadsztygara został sztucznie utworzony.Niech władze Kompanii przeliczą ile milionów zaoszczędzą na likwidacji tego sztucznie utworzonego etatuzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak u Tuwima

   oplerek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Ilość dozoru ,a co za tym idzie przekazywanie raportów przypomina obsadę bajki Tuwima "Rzepka"
   zaś odpowiedzialność jest wprost proporcjonalna w dupę dostaje zawsze fizyczny !


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zredukuj do zera

   oplerek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Jeżeli na pierwszej zmianie jest kierownik to można wyeliminować sztygara zmianowego , kierownik i tak się nie przerobi bo w biurze i tak za niego robotę odwala jakiś parzykawa !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   K W

   Olo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   Należy zlikwidować stanowisko nadsztygara !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kalfusy piasarze nadsztygary do łopaty

   Jo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 5

   Moze wrescie sie wezma za tych nierobow nadsztygarow krorych jest po kilkanascie na dzial! Nic nie robia a kupe kasy biora.jeszcze wezcie sie za kalfaktorow i pisarzykow co siedza na powierzchni a...rozwiń całość

   Moze wrescie sie wezma za tych nierobow nadsztygarow krorych jest po kilkanascie na dzial! Nic nie robia a kupe kasy biora.jeszcze wezcie sie za kalfaktorow i pisarzykow co siedza na powierzchni a kase biora z dołuzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Na dol wszystkich leni a jak nie to z powierzchni ich pisac

   Jo2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Swieto prowda piarczyki siedza w biurach pisza se szychty 1/8 a siedza na powierzchni i wywalic tych biolych z retrow co kasa biora i profile

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dawno

   Gtd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

   Powinni poodchodzic ci co mają prawa emerytalne a tych wszystkich ukrywających suę na górze powysyłać na dół a nie jeden fizyczny utrzymuje trzech nierobów

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gruba

   gość 11 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

   to każdy średnio rozgarnięty górnik wiedział że jest marnotrawstwo i przerost administracji. ale nikt z tym nic nie zrobi. koledzy nie zwolnią kolegów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie trzeba robić audytu aby zauważyć że armia biur w 3 Rp osiągnęła poziom grecki.

   styropianowa degrengolada (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 19 / 5

   W PRL bez komputerów, komórek, limuzyn wystarczyło 170 tysięcy urzędników aby obsłużyć 38 milionowy naród. Obecnie przemysł jest w stadium szczątkowym, zostało zlikwidowane centralne zarządzanie a...rozwiń całość

   W PRL bez komputerów, komórek, limuzyn wystarczyło 170 tysięcy urzędników aby obsłużyć 38 milionowy naród. Obecnie przemysł jest w stadium szczątkowym, zostało zlikwidowane centralne zarządzanie a biurw przybyło milion albo więcej i ich pogłowie cały czas rośnie.
   Ile podatników wie że obecnie jest o 20.000 więcej policjantów niż w okresie, gdy rządziła junta milicyjno-komunistyczna?zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama