Inwestorzy nie wierzą w PGG?

  Inwestorzy nie wierzą w PGG?

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Inwestorzy nie wierzą w PGG?

  ©arc

  Polska Grupa Górnicza coraz bliżej. Wszystko wskazuje na to, że inwestorzy wpłacą kapitał w dwóch ratach. Nie wierzą w ten biznes?
  Inwestorzy nie wierzą w PGG?

  ©arc

  Pierwsza rata wpłacona przy rozpoczęciu działalności Polskiej Grupy Górniczej - nowej Kompanii Węglowej, a druga uzależniona od osiągniętego przez spółkę wyniku, uregulowana do końca pierwszego kwartału 2017 roku - taki plan finansowania nowego podmiotu zapowiedział w zeszłotygodniowym wywiadzie dla tygodnika „Wprost” minister ds. energii, Krzysztof Tchórzewski. Czy to oznacza, że inwestorzy już na starcie podchodzą z dużą dozą ostrożności do nowej spółki?

  Do startu Polskiej Grupy Górniczej, która ma uratować kopalnie i zakłady należące do KW, odliczamy dni, bowiem zgodnie z oficjalnymi zapowiedziami, ma rozpocząć działalność 1 maja.

  W połowie marca ujawniła się trójka potencjalnych inwestorów, którzy zadeklarowali chęć objęcia udziałów w firmie. Najwięcej pieniędzy ma wnieść Energa (600 mln zł), 500 mln zł - PGE, zaś PGNiG - 400 mln zł. Do tego 700 mln zł ma wnieść KW. Jednak wszystko wskazuje na to, że suma 1,5 mld zł od spółek energetycznych nie zasili konta PGG od razu.

  Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha mówi, że podział na raty kapitału inwestorskiego przy tworzeniu spółek prawa handlowego jest dość powszechną praktyką, zwłaszcza, gdy w grę wchodzą duże sumy pieniędzy.

  - Kolejne etapy wzmacniania kapitałowego powinny wynikać z biznesplanu - dodaje specjalista. Właśnie w tym dokumencie zawarte są informacje dotyczące tego, kiedy i na co kolejne raty mają zostać przeznaczone, aby w ten sposób przybliżać się do założonego w celu. Dodajmy, że tym celem w Polskiej Grupie Górniczej jest uzyskanie rentowności na koniec 2017 roku przez wszystkie 11 kopalń i 4 zakłady, które mają wejść do nowej spółki.

  Jednak prof. Andrzej Barczak z Uniwersytetu Ekonomicznego uważa, że decyzja o podziale na raty kapitału PGG nie jest dobrym ruchem. - Oczywiście prawo pozwala na to, żeby kapitał wpłacać w ratach, ale moim zdaniem nie rozwiąże to problemów branży, która jest w wyjątkowo trudnej sytuacji. Zawsze powtarzałem, że trzeba podejmować szybkie i ostre decyzje. Rozkładanie tej wpłaty na raty to niedobry sygnał dla biznesu - komentuje prof. Barczak. - Wydaje mi się, że rząd nie ma jasnego i ostrego programu restrukturyzacyjnego, tylko cały czas kluczy. Nie ma dobrej propozycji całościowej. To jest łatanie, całe górnictwo jest w łatach, znamy to od lat - mówi ekonomista.

  Bardziej optymistyczny w tej kwestii jest natomiast Jerzy Markowski, były wiceminister przemysłu i handlu. - To jest racjonalne rozwiązanie. Jestem przekonany, że górnictwo nie jest przygotowane na to, aby taki strumień pieniędzy natychmiast ulokować - w całości - w projekty inwestycyjne. Po prostu te pieniądze za długo czekałyby na racjonalne wydanie i w międzyczasie rozeszłyby się, najprawdopodobniej na płace. Osobiście radziłbym podzielić tę wpłatę na jeszcze więcej rat - mówi ekspert górniczy. Markowski dodaje, że uchwałą walnego zgromadzenia właściciel powinien zagwarantować, że pieniądze z dokapitalizowania spółki będą musiały zostać przeznaczone na cele modernizacyjne.

  O tym, że pieniądze nie zostaną „przejedzone”, tylko rzeczywiście zostaną przeznaczone na inwestycje i wypracowanie wyniku, mówi się już wśród związkowców z KW. Plan biznesowy jest dość ambitny, bo poza rentownością zakłada obniżkę kosztów wydobycia tony węgla do 220 zł (na koniec 2015 roku wyniosły 259 zł), a wydajność jednego pracownika ma wzrosnąć do 900 ton rocznie (na koniec 2015 r. - 718 ton).

  Problem może pojawić się zupełnie gdzie indziej: czy PGG będzie w stanie zarobić na wynagrodzenia, skoro sytuacja na rynkach nadal jest fatalna? Stąd obawa związkowców, że wszystko będzie zmierzało do obniżki wynagrodzeń. Związkowcy uważają, że oszczędności w branży można byłoby szukać np. w obniżeniu podatku VAT (z 23 do np. 13-15 proc.), a nie w kieszeniach górników. Dodajmy, że tylko w zeszłym roku KW z tytułu tego podatku odprowadziła do budżetu państwa 843,6 mln zł.

  KW w liczbach

  Kompania Węglowa w ciągu ostatnich pięciu lat odprowadziła do budżetu państwa ok. 18,5 mld zł z tytułu podatków i zobowiązań parabudże-towych. Z roku na rok zobowiązania te są coraz niższe, ale to słabo pocieszająca tendencja - jej powodem jest trudna sytuacja finansowa firmy.

  Przykładem tego może być podatek od towarów i usług - z tego tytułu KW zapłaciła o ponad 20 mln zł mniej niż w 2014 roku, ale tylko z tego powodu, że sprzedała mniej węgla. W zeszłym roku spółka zapłaciła podatek akcyzowy w wysokości 32,9 mln zł, a w 2014 - 40 mln zł.

  Najwięcej pracowników Kompania Węglowa zatrudnia w kopalni Piast (4652 osoby), najmniej - w kopalni Bolesław Śmiały (1411 osób).

  Łącznie spółka na koniec 2015 roku zatrudniała 34,2 tys. osób. To 4,7 tys. mniej w porównaniu z 2014 r.

  Od 1 kwietnia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń została nieodpłatnie przekazana kopalnia Anna. Zgodnie z przedstawionym biznesplanem, w 2017 roku do SRK ma trafić również część kopalni Pokój z Rudy Śląskiej.

  W przypadku tej ostatniej - pozostała część zostanie połączona z kopalnią Bielszowice. W planach jest także połączenie technologiczne KWK Chwałowice i Jankowice. (KR)


  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze (8)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na prostej

   rympal (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   I co teraz mamy juz pgg i prosperuje dobrze, trzeba jeszcze wyplewić zwiazki zawodowe ktore jak rak tocza nasza gospodarke i wyjdziemy na prostą.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A czyje pieniądze posiada PGNiG albo Enea?

   kolejny przekręt (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   KWSA / KHW razem ze związkami zawodowymi należy zaorać, posypać gnojem i wapnem nie gaszonym, polać jeszcze raz gnojówką i zapomnieć.
   Przyjąć nowych menagerów bez skazy i skłonności do korupcji.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mam,od wielu lat wrazenie

   Luap (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   ze dyskutuja i podejmuja decyzje ludzie ,z roznych powodow oklamujacy sie!Prawda:zadne inwestycje nie uratuja gornictwa wegla kam.w PL!Oklamywanie sie wzajemne osiagnelo szczyty!Straty to wynik...rozwiń całość

   ze dyskutuja i podejmuja decyzje ludzie ,z roznych powodow oklamujacy sie!Prawda:zadne inwestycje nie uratuja gornictwa wegla kam.w PL!Oklamywanie sie wzajemne osiagnelo szczyty!Straty to wynik pogarszajacych sie warunkow gorn.-geologicznych=wydobycie coraz glebiej! Aha!tzw.po polsku wygaszanie kopalni trwa ok.50 lat ,ale tego w PL niema?????Albo musi byc????Piszcie se dalej swoje dyrdymalki:narod z powodu m.innymi was musi byc biedny!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   tytuł

   tramp (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   widzę że wszędzie straszy się obniżkami wynagrodzeń ale Tobiszowski mówił przecież sto razy że zrobią wszystko żeby do tego nie dopuścić. Po co tak straszyć ludzi skoro jeszcze nic nie jest pewne?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pgg

   tofik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Plan amibitny, rzeczywiście ale chyba nie nierealny. A kwestia zastanawiania się nad tym czemu kasa będzie podzielona na raty jest dla mnie drugorzędna. Ważne że w ogóle będzie i że PGG będzie...rozwiń całość

   Plan amibitny, rzeczywiście ale chyba nie nierealny. A kwestia zastanawiania się nad tym czemu kasa będzie podzielona na raty jest dla mnie drugorzędna. Ważne że w ogóle będzie i że PGG będzie mogło zacząć działaćzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szukanie problemu

   takka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   takie wydatki i inwestycje przecież i tak trzeba podzielić. Nie wydaje się wszystkiego na raz. Dla mnie jest to szukanie problemu tam gdzie go nie ma...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   górnictwo na dobrej drodze

   feliks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   no może i to jest łatanie, ale inaczej nie da się rozwiązać problemów. Ja tam myślę, że górnictwo jest na dobrej drodze do poprawy swojej sytuacji i to już i tak dużo że coś zaczęło się w końcu...rozwiń całość

   no może i to jest łatanie, ale inaczej nie da się rozwiązać problemów. Ja tam myślę, że górnictwo jest na dobrej drodze do poprawy swojej sytuacji i to już i tak dużo że coś zaczęło się w końcu dziać. PGG ogarnie sprawęzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kasa jest potrzebna

   żeton (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   wydaje mi sie ze to troche za daleko idace wnioski. Takie raty to akurat norma a plan restrukturyzacji śląskich kopaln ma moim zdaniem spore szanse na wprowadzenie sensownych zmian. Kasa jest...rozwiń całość

   wydaje mi sie ze to troche za daleko idace wnioski. Takie raty to akurat norma a plan restrukturyzacji śląskich kopaln ma moim zdaniem spore szanse na wprowadzenie sensownych zmian. Kasa jest potrzebna i jasne ze lepiej zeby byla przekazana od razu w calosci ale takich ruch nikogo nie powinien ograniczaczwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama