Jastrzębie, Zabrze: Premier Szydło ręczy, a górnicy wiecują

  Jastrzębie, Zabrze: Premier Szydło ręczy, a górnicy wiecują

  Kamila Rożnowska, Arkadiusz Biernat

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Górnicy zapowiadają walkę o kopalnie Makoszowy
  1/3
  przejdź do galerii

  Górnicy zapowiadają walkę o kopalnie Makoszowy ©Diennik Zachodni

  Pod pomnikiem w Jastrzębiu premier Beata Szydło zapowiedziała walkę o polskie górnictwo. Pracownicy kopalni Makoszowy pikietowali w Zabrzu. Nie chcą dopuścić do jej likwidacji.

  Pani premier w Jastrzębiu


  Z jednej strony zapewnienia pani premier Beaty Szydło pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego, że polskie górnictwo będzie przyszłościowe, konkurencyjne i nowoczesne. Z drugiej strony wiec pracowników KWK Makoszowy w Zabrzu, którego uczestnicy wyrazili swój sprzeciw wobec ewentualnych planów likwidacji ich zakładu pracy. „Nie oddamy kopalni walkowerem” - głosił jeden z plakatów. To była gorąca górnicza sobota.

  To tutaj 36 lat temu górnicy powiedzieli „nie” władzy komunistycznej. Mówili o tym, że sobota i niedziela ma być dla rodziny. To nie były wygórowane żądania. Ale wtedy w 1980 roku trzeba było o normalność upominać się i strajkować - mówiła pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego premier Beata Szydło. W sobotę odbyły się tam uroczystości związane z 36. rocznicą pamiętnych wydarzeń.

  Podczas obchodów wspominano historyczny moment i dziękowano za bohaterski zryw jastrzębskich górników i robotników z całego kraju w 1980 roku. W przemówieniach nie zabrakło odniesień do obecnej sytuacji w górnictwie. - Czas, kiedy na górnictwie bogacili się niektórzy, kiedy górnictwo było wykorzystywane, kiedy traciło polskie państwo, polskie górnictwo i górnicy, skończył się - podkreślała pami premier. Zaznaczyła, że dziś polskie górnictwo jest solą w oku różnego rodzaju tzw. lobbies w Europie.

  - Będziemy podejmować takie działania i takie decyzje, które będą prowadziły do tego, że polskie górnictwo będzie się rozwijało, będzie przyszłościowe, będzie nowoczesne i będzie konkurencyjne - zapowiedziała Beata Szydło. Premier rządu jeszcze raz powtórzyła, że zamierza zainwestować w Śląsk i górnictwo. W tym celu trwają prace nad projektem ustawy metropolitarnej i programem rozwoju dla Śląska.

  Mogą obalić rządzących


  Pod pomnikiem obecny był również Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność. - Największą pamięcią jest realizacja postulatów (z Porozumienia Jastrzębskiego - przyp. red.). Będziemy to robić konsekwentnie - zapewnił Duda. Wyraźnie podkreślił też, że Solidarność nie jest poplecznikiem rządu Prawa i Sprawiedliwości, a partnerem. Jego zdaniem, dzięki temu w ciągu ostatnich 9 miesięcy udało się więcej wspólnie wypracować niż przez 8 lat, za rządów Platformy Obywatelskiej. Miał tu na myśli m.in. podwyższenie płacy minimalnej i ustanowienie minimalnej stawki godzinowej.

  Zapowiedział, że Solidarność zamierza realizować kolejne postulaty, a więc obniżenie wieku emerytalnego, a także wprowadzenie ograniczenia handlu w niedzielę. Padły też mocne słowa odnośnie obecnej niepewnej sytuacji w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i ogólnie w górnictwie. - Nie będzie zgody Solidarności na likwidację kopalni Krupiński i żadnych innych kopalń, które mają jeszcze złoża do wydobycia - podkreślił Duda.

  W podobnym tonie wypowiadał się również Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko - Dąbrowskiej S.

  - Jesteśmy na Śląsku od tego, aby dbać o każde miejsce pracy i proszę o to, by nie podejmować pochopnych decyzji o zamykaniu jakiekolwiek kopalni - apelował Kolorz.

  Przypomnijmy, że decyzja o przekazaniu kopalni Krupiński do SRK zapadła na początku sierpnia. Był to też jeden z warunków zawarcia porozumienia z właścicielami obligacji JSW, którzy 29 sierpnia zgodzili się m.in. na to, aby wydłużyć o pięć lat (do 2025 roku) termin spłaty obligacji wyemitowanych przez spółkę w 2014 roku (wartość zadłużenia wynosi ok. 1,3 mld zł).

  Z decyzją tą nie zgadzają się pracownicy kopalni oraz władze Suszcza, które podczas ostatniego posiedzenia rady gminy podjęły uchwałę, wyrażającą swój sprzeciw wobec tej decyzji. Dokument ma zostać przekazany m.in. pani premier.

  W sprawie Krupińskiego wypowiedział się również Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej Solidarności. - Jeśli politycy PiS (...) zaczną „rozwiązywać” problemy poszczególnych kopalń, przenosząc je do SRK bez względu na okoliczności, (...) górnicy im tego nie zapomną i przy najbliższej okazji pozbawią władzy - dokładnie tak, jak ich nieudolnych poprzedników - napisał w felietonie w związkowym miesięczniku „Solidarność Górnicza”.

  W obronie Makoszów


  Gdy uroczystości Jastrzębiu powoli dobiegały końca, pod oddaloną o około 50 km zabrzańską kopalnią Makoszowy rozpoczynał się wiec. Jednym z najczęściej pojawiających się pytań było to, gdzie teraz jest pani premier. - Podczas kampanii wyborczej potrafiła do nas przyjechać i obiecywała nam tyle rzeczy, a teraz nie ma odwagi spojrzeć nam w oczy - mówił podczas swojego wystąpienia Artur Banisz, przewodniczący Solidarności w KWK Makoszowy, zaraz po tym jak zostało wyemitowane przemówienie premier Beaty Szydło, wygłoszone w zeszłym roku pod zabrzańską kopalnią.

  - Może przyszedł czas, żebyśmy odwiedzili panią premier? - pytał retorycznie związkowiec.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   układy

   patryk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   bo u nas nic sie nie mowi o układach jakie maja zwiazki zawodowe na kopalniach, niby kto zarzadza firemkami górniczymi?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Beato do boju

   Dyszka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Pani Beato życze pomyslnosci w zamykaniu trupiarskich kopalń, zostawmy te ktore maja rację bytu

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !!!

   achim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   kopalnie takie jak krupinski czy makoszowy cierpia za polityke rzadu platformy - psl. Jak bieńkowska była ministrem i tona wegla na zachodzie kosztowała 100 usd za tone to górnicy powiedzieli ze...rozwiń całość

   kopalnie takie jak krupinski czy makoszowy cierpia za polityke rzadu platformy - psl. Jak bieńkowska była ministrem i tona wegla na zachodzie kosztowała 100 usd za tone to górnicy powiedzieli ze chca podwyzek i je dostali. teraz sie to odbija czkawkązwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Klucz do rozwiązania jest w wiodącej uczelni AGH !

   Jakub J. B. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Dalej uczą kopaczy wegla w XXI wieku! Tak ! No bo jaki interes miałyby środowiska krakowskie modrnizować , zmieniać górnictwo ? Karbonizacja, gazyfikacja ? Wszystkie tematy totalnie leżą, lecz...rozwiń całość

   Dalej uczą kopaczy wegla w XXI wieku! Tak ! No bo jaki interes miałyby środowiska krakowskie modrnizować , zmieniać górnictwo ? Karbonizacja, gazyfikacja ? Wszystkie tematy totalnie leżą, lecz głosno tego nikt nie powie ! Ponieważ większość elity techniczno - administracyjnej na szczeblu centralnym w województwie jest z Krakowa lub kończyło tam uczelnie. Temat z boku: w czerwcu fabryka lokomotyw z Gliwic przeniesiona do N.Sacza , BZOdzieżowe bytom w styczniu przeniesione do Krakowa. Itp.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   i dalej narzekaja

   blaszka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   premier i tak zrobiła za duzo, górnicy maja lepszy parasol ochronny niz kiedykolwiek - a i tak narzekaja

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zamykamy

   lars (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   nikt polaków nie bedzie okradał, nierentowne kopalnie do zamkniecia i tyle

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ślązok z wyboru.

   Macisław Płatow (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Nie ma zgody ,by podatnik opłacał długi gruby. Bankruty ,do zamknięcia.Makoszowy,Krupiński ,itd. .Jo podatnik nie wyrazom zgody ,by bankrut Nos okradoł.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama