JSW sprzeda PEC? Rozpoczęła się procedura [INFOGRAM]

  JSW sprzeda PEC? Rozpoczęła się procedura [INFOGRAM]

  Zdjęcie autora materiału

  Bartosz Wojsa

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  JSW sprzeda PEC? Rozpoczęła się procedura

  JSW sprzeda PEC? Rozpoczęła się procedura ©Arc.

  Kilka dni temu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej pojawił się minister Tchórzewski. Podczas rozmowy z dziennikarzami w Kompanii Węglowej, w której był tego samego dnia, wspominał o trudnej sytuacji w jastrzębskiej spółce i o tym, że może dojść do sprzedaży części spółek zależnych. Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, chodzi m.in. o Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu-Zdroju.
  JSW sprzeda PEC? Rozpoczęła się procedura

  JSW sprzeda PEC? Rozpoczęła się procedura ©Arc.

  Minister Tchórzewski spotkał się kilka dni temu z dziennikarzami w Kompanii Węglowej. Podczas rozmowy wspominał także o Jastrzębskiej Spółce Węglowej, w której pojawił się kilka godzin później. Przyznał, że sytuacja w spółce jest bardzo trudna. Odniósł się do informacji, jakoby rozważano sprzedać kopalnie "Krupiński" i "Jas-Mos".

  Na pytanie, czy spółka sprzeda część swoich kopalń, odpowiedział, że prawdopodobnie może dojść do sprzedaży części spółek zależnych. - Ale to trudno jeszcze przesądzić - dodawał minister.

  Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, chodzi m.in. o Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu-Zdroju. Przyznają tam, że proces sprzedaży już się rozpoczął. - Jest taki proces, a konsekwencje będą takie, że przedsiębiorstwo zostanie sprzedane i będzie nowy właściciel. Ale wciąż będziemy grzać wszystkie miasta, które do tej pory są przez nas ogrzewane. Obsługujemy m.in. Wodzisław, Żory, Knurów, Jastrzębie, Rybnik czy Racibórz. Dla mieszkańców nic się nie zmieni - komentuje Adam Dudzik, dyrektor ds. technicznych PEC-u.

  I choć dyrektor Dudzik zapewnia, że dla mieszkańców nic się nie zmieni, to jednak krążą plotki, że mogą zmienić się opłaty za ogrzewanie. Nie do końca wiadomo, czy koszta pójdą w górę czy w dół. W przypadku sprzedaży przedsiębiorstwa, pod znakiem zapytania może również stanąć los ponad 500 obecnych pracowników PEC-u. A warto podkreślić, że w ostatnich trzech latach zainwestowano w firmę około 100 mln złotych.

  - Obecni pracownicy nie stracą pracy. Wynika to z obowiązującego w spółce pakietu gwarancji socjalnych. PEC dostarcza odbiorcom energię cieplną dla celów centralnego ogrzewania oraz ciepłą wodę użytkową na terenie 9 miast i gmin - odpowiadają w Spółce Energetycznej "Jastrzębie" (należącej do JSW), do której należy Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

  PEC ogrzewa łącznie ponad 90 tys. mieszkań na terenie takich miast i gmin, jak Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Racibórz, Wodzisław Śląski, Żory, Knurów, Kuźnia Raciborska, Pawłowice czy Czerwionka-Leszczyny.  Tocząca się procedura sprzedaży przedsiębiorstwa, jak podkreślają w SEJ-u, jest "efektem planu restrukturyzacji finansowej grupy JSW". - Nieprawdą jest, że zmienią się opłaty dla mieszkańców. Cenę ciepła określa się w taryfie zgodnie z ustawą o prawie energetycznym. Taryfę zatwierdza prezes URE. Zmiana właściciela spółki nie ma wpływu na kształt taryfy - dodają.

  Zapytaliśmy w Jastrzębskiej Spółce Węglowej o konkretny etap sprzedaży przedsiębiorstwa, ale nie otrzymaliśmy konkretnej odpowiedzi. - Analizujemy różne scenariusze poprawy sytuacji finansowej firmy. Żadne konkretne decyzje nie zapadły. W przypadku ich podjęcia spółka będzie informować rynek w sposób przewidziany dla spółek notowanych na giełdzie - zapewnia Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW.


  *Salon Maserati w Katowicach otwarty! Poznaj tajemnice legendarnych samochodów
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama