Ważne
  KHW otrzyma odszkodowanie za akcję w kopalni Wujek Ruch...

  KHW otrzyma odszkodowanie za akcję w kopalni Wujek Ruch Śląsk

  Zdjęcie autora materiału

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kopalnia Wujek Ruch Śląsk

  Kopalnia Wujek Ruch Śląsk ©Maciej Gapiński/Dziennik Zachodni

  Uniqa, ubezpieczyciel Katowickiego Holdingu Węglowego wypłaci spółce 70 mln zł odszkodowania za akcję ratunkową w kopalni Wujek Ruch Śląsk. Obie strony zawarły w tej sprawie porozumienie.
  Kopalnia Wujek Ruch Śląsk

  Kopalnia Wujek Ruch Śląsk ©Maciej Gapiński/Dziennik Zachodni

  Firma Uniqa wypłaci Katowickiemu Holdingowi Węglowemu odszkodowanie za akcję ratunkową w kopalni Wujek Ruch Śląsk. Obie strony porozumiały się w tej sprawie, bo decyzja o wypłacie tych pieniędzy nie była przesądzona.

  Przypomnijmy, że chodzi o wypadek, do którego doszło 18 kwietnia 2015 roku w rudzkiej części kopalni Wujek. W wyniku silnego wstrząsu pod ziemią zostało uwięzionych dwóch górników. W niezwykle trudnych warunkach, ratownicy górniczy poszukiwali zaginionych pracowników przez 59 dni. Akcja pochłonęła ok. 20 mln zł.

  W ubiegłym roku rozmowy w sprawie wypłaty odszkodowania za tę akcję przeciągały się, a KHW wystąpiło w tej sprawie na drogę sądową. Jednak do procesu nie doszło, a w marcu tego roku została podpisana ugoda, w której zagwarantowano, że Holding otrzyma zwrot ubezpieczonego sprzętu (70 mln zł) oraz odsetki (ok. 1 mln zł). Wypłata została podzielona na dwie raty. Pierwsza transza już wpłynęła do firmy, kolejna ma zostać przesłana niebawem.

  Dziennik Gazeta Prawna wyjaśnia, że wartość całego sprzętu, który został zakleszczony pod ziemią oszacowano na ok. 90 mln zł, natomiast firma otrzyma 70 mln zł, ponieważ w umowie zapisano, że taką kwotę ubezpieczyciel może wypłacić za jednorazowe zdarzenie.

  Spór między ubezpieczycielem a spółką toczył się właśnie o ten sprzęt, który pozostał w miejscu tąpnięcia. Jednak Wyższy Urząd Górniczy wydał całkowity zakaz wstępu w ten rejon kopalni. Zresztą po akcji ratunkowej wiadomo było, że znaczna część chodników w tym miejscu jest pozawalana.

  Wszystko wskazuje na to, że raczej nie ma możliwości, aby kopalnia wznowiła wydobycie w rejonie tej ściany. Stopień niebezpieczeństwa jest zbyt wysoki.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama