Kolejne miliardy na pakiet osłonowy dla górników?

  Kolejne miliardy na pakiet osłonowy dla górników?

  Kamila Rożnowska, CIS

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kolejne miliardy na pakiet osłonowy dla górników?
  Nawet o 4 mld zł. O tyle mogą wzrosnąć koszty restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego. Limit miałby być zwiększony dlatego, że więcej osób chce skorzystać z osłon i odejść z branży
  Kolejne miliardy na pakiet osłonowy dla górników?
  Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa posłowie przyjęli poprawkę zwiększającą limit wydatków z budżetu państwa na restrukturyzację górnictwa - z planowanych 3 mld zł do aż 7 mld zł. Proponowane zmiany muszą zostać jeszcze przegłosowane przez Sejm.

  To z tych pieniędzy finansowane są m.in. pakiety osłonowe (urlopy i odprawy pieniężne) dla osób, które zdecydują się pożegnać z branżą. A tych - jak wynika z badań prowadzonych w trzech śląskich spółkach węglowych - jest ok. 9,3 tys.

  Zatrudnienie w górnictwie zmniejsza się. Statystyki katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu pokazują, że od końca 2015 r. do 31 lipca 2016 r. zatrudnienie w branży zmalało o ponad 4,6 tys. etatów, choć Grzegorz Tobiszowski, wiceminister ds. energii, zapewniał w Sejmie, że ci, którzy w górnictwie będą chcieli zostać - otrzymają taką możliwość.

  Z 3 do 7 mld zł - o tyle mogą wzrosnąć koszty, jakie budżet państwa może ponieść do końca 2018 r. na restrukturyzację górnictwa. Chodzi m.in. o pieniądze, które mogłyby zostać wypłacone pracownikom przechodzącym do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, a co za tym idzie - decydującym się na skorzystanie z pakietów osłonowych (urlopów górniczych, urlopów dla pracowników przeróbki lub jednorazowych odpraw pieniężnych).

  Poprawka zwiększająca ten limit wydatków została przyjęta na ostatnim posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa. Zaproponowane przez komisję zmiany muszą zostać przegłosowane przez Sejm.

  - Dynamika decyzji dotycząca restrukturyzacji górnictwa jest duża - tłumaczył zasadność zwiększenia tych wydatków Grzegorz Tobiszowski, wiceminister do spraw energii. - Pojawiła się potrzeba zwiększenia tych środków, aby można było spokojnie i racjonalnie przeprowadzić rozpoczęty proces restrukturyzacji - dodał.

  Podkreślił równocześnie, że nowy zapis w ustawie nie oznacza, iż wszystkie pieniądze zostaną wydane - to górna granica, pozwalająca na prowadzenie działań restrukturyzacyjnych bez konieczności częstego nowelizowania ustawy w najbliższych latach. Wiceminister dodał, że tylko do końca tego roku wydana zostanie ponad połowa zaplanowanych wcześniej pieniędzy, czyli ok. 1,7 mld zł. A muszą wystarczyć do końca 2018 roku. Do tego czasu prawo UE pozwala, by państwa dotowały zamykanie kopalń. Przypomnijmy, że z ankiet, które zostały przeprowadzone w trzech największych spółkach węglowych, wynika, że z pakietów osłonowych chciałoby skorzystać ok. 9,3 tys. osób. W Polskiej Grupie Górniczej zainteresowanie nimi wzrosło o prawie 1 tys. Kiedy w kwietniu podpisywano porozumienie ze stroną społeczną w sprawie powołania spółki, przewidywano, że osłony wybierze od 3,8 do 4 tys. osób. Po przeprowadzeniu ankiet liczba ta wzrosła do ponad 4,8 tys. Jeśli z górnictwem rzeczywiście pożegnałoby się ok. 9,3 tys. osób, byłoby to ok. 10 proc. wszystkich pracowników kopalń, którzy z branży odeszli w latach 1999-2001. Za rządów Jerzego Buzka zamknięto ponad 20 kopalń, a zatrudnienie w górnictwie zmniejszyło się o ok. 92 tys. osób.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (7)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ciekawe

   ddd (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   Ciekawe czy jak mnie firma prywatna zwolni, to też dostanę osłonę

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   duma mnie rozpiera

   oxford (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

   górnicy nie zostali na lodzie, zwiazki zawodowe opusciły górników w tym trudnym momencie ale minister i premier tego nie zrobili. Jestem dumny z takich działań!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oby

   piotrek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   zwiekszenie limitu na pewno było potrzebne, musimy zejsc bardzo mocno z liczba zatrudnionych górników, licze tez ze coraz wieksza rzesza ludzi przekona sie d o planu osłonowego

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jest opcja

   stona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   ciesze sie ze jako grubiorz, nikt mnie nie łostawił. Chopy złote góry w górnictwie juz dawno przesły tera nie cza tyle chopów na wydobyciu a i sporo kopaln nie ma przyszłości. Dobrze, że można isc...rozwiń całość

   ciesze sie ze jako grubiorz, nikt mnie nie łostawił. Chopy złote góry w górnictwie juz dawno przesły tera nie cza tyle chopów na wydobyciu a i sporo kopaln nie ma przyszłości. Dobrze, że można isc sie przeniesc na inno gruba albo isc na urlopzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !!!

   faron (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   ten rzad zrobił to czego platforma z psl nie potrafiły, czyli wprowadził trudne zmiany w gornictwie, które mam nadzieje ze w niedalekiej przyszłosci przełożą się na efekty i wzrost rentownosci...rozwiń całość

   ten rzad zrobił to czego platforma z psl nie potrafiły, czyli wprowadził trudne zmiany w gornictwie, które mam nadzieje ze w niedalekiej przyszłosci przełożą się na efekty i wzrost rentownosci górnictwa zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gdyby nie on..

   hugo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   najważniejsze że rzad zadbał o dobro i przyszłosć górników. Gdyby nie minister Tobiszowski to kopalnie by nie ostały się.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mam wątpliwości....

   Jaś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

   Mam wątpliwości czy chodzi tu o pakiet osłonowy dla górników czy raczej dla rządu, który obawia się gniewu tejże klasy robotniczej.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama