Kompania Węglowa: porozumienie podpisane

  Kompania Węglowa: porozumienie podpisane

  Zdjęcie autora materiału

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  W latach 2016 - 2017 górnicy muszą liczyć się z zawieszeniem "czternastki", a większość kopalń KW zostanie zespolona

  W latach 2016 - 2017 górnicy muszą liczyć się z zawieszeniem "czternastki", a większość kopalń KW zostanie zespolona ©Arkadiusz Gola

  O godz. 15.20 w Kompanii Węglowej rozpoczęło się spotkanie ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, zarządu spółki oraz związków zawodowych. Po godzinie 18.00 doszło do podpisania porozumienia.
  W latach 2016 - 2017 górnicy muszą liczyć się z zawieszeniem "czternastki", a większość kopalń KW zostanie zespolona

  W latach 2016 - 2017 górnicy muszą liczyć się z zawieszeniem "czternastki", a większość kopalń KW zostanie zespolona ©Arkadiusz Gola

  AKTUALIZACJA

  Dzisiaj można powiedzieć, że Polska Grupa Górnicza od 1 maja tego roku staje się faktem - powiedział minister Krzysztof Tchórzewski po zakończonym spotkaniu w Kompanii Węglowej.

  Wszystkie związki zawodowe, działające w Kompanii Węglowej podpisały porozumienie, które zakończyło spór płacowy. Otwiera to tym samym drogę do powołania PGG.

  Do podpisania odpowiednich dokumentów przez wszystkie strony postępowania (zarząd KW, zarząd PGG, inwestorów, banki oraz stronę społeczną) ma dojść we wtorek o godz.
  12 w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Jak poinformował Krzysztof Tchórzewski w porozumieniu będzie mowa m.in. o tym, że pieniądze, które wpłacą inwestorzy zostaną przeznaczone na realizację inwestycji oraz budowę podwalin nowego przedsiębiorstwa.

  -Chciałbym podziękować wszystkim górnikom, pracownikom KW, za solidaryzowanie się z własnym przedsiębiorstwem. Serdecznie dziękując, chciałbym życzyć i sobie, i wam wszystkim, żeby to przedsiębiorstwo powiodło się, żebyśmy za kilka lat, a nawet już na najbliższej barbórce, spotkali się i powiedzieli, że zrobiliśmy dobrze. Szczęść Boże dla wszystkich górników i ich rodzin - zakończył minister Tchórzewski.

  WCZEŚNIEJ PISALIŚMY


  W Kompanii Węglowej doszło do kolejngo spotkania związków zawodowych z zarządem spółki oraz ministrem ds. energii Krzysztofem Tchórzewskim. Rozmowy nadal dotyczyły projektu porozumienia w sprawie sporu płacowego w spółce.

  Zgodnie z sobotnimi ustaleniami w latach 2016 - 2017 górnicy muszą liczyć się z zawieszeniem "czternastki", a większość kopalń KW zostanie zespolona. Samodzielne mają zostać tylko Bolesław Śmiały i Sośnica.

  Wczoraj w kopalniach KW odbyły się masówki, podczas których załoga była informowana o zapisach zawartych w projekcie porozumienia.

  Dariusz Potyrała, przewodniczący ZZG przed dzisiejszym spotkaniem mówił, że niektóre zapisy projektu wymagają jeszcze kosmetycznych zmian. Chodzi o dopisanie punktu, w którym byłaby mowa, że podpisane porozumienie będzie obowiązywało, gdy wszystkie strony postępowania podpiszą swoje porozumienia, powołujące tym samym Polską Grupę Górniczą.

  Krzysztof Tchórzewski, minister ds. energii powiedział, że z informacji, które docierały do niego po wczorajszych masówkach wynika, że załoga identyfikuje się z problemami firmy. - W związku z tym mam nadzieję, że uratujemy 100 tys. miejsc pracy oraz że będzie to krok do dynamicznego rozwoju Śląska. Z mojego punktu widzenia, jako mieszkańca centralnej Polski, Śląsk zawsze traktowaliśmy jako lidera gospodarki całej ojczyzny. Myślę, że poprzez tak głęboką przemianę, która nastąpi w górnictwie, do tego liderowania Śląsk wróci - mówił minister. Dodawał, że dopóki nie ma złożonych podpisów pod tym dokumentem, cały czas nie możemy mówić, że dzisiejsze spotkanie to tylko formalność.

  Dodajmy, że jeszcze wczoraj nie wszystkie związki zawodowe popierały wypracowany projekt porozumienia. ZZ Kadra na swojej stronie internetowej opublikował w niedzielę stanowisko, w którym stwierdził, że nie widzi możliwości podpisania tego dokumentu.

  - Nasze pismo z niedzieli wyglądałoby dzisiaj troszkę inaczej. Pierwsze zdanie brzmiałoby, że "z przykrością musimy stwierdzić, że zostaliśmy zmuszeni do podpisania tego porozumienia". Dalsza treść pozostałaby taka sama, ponieważ to porozumienie jest haniebne - mówił w rozmowie z DZ Krzysztof Stanisławski, przewodniczący ZZ Kadra w Kompanii Węglowej.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Co za tragedia! Wybuch gazu zniszczył blok w Jaworznie. Czy to samobójstwo?
  *Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będziei zachwycone
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kto wie kto to je ciulok (po ślonsku)

   widać i czuć (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   ciuloki

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lol

   byly ryl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Zespolenie kopalń to łącznie to znaczy likwidacja tych słabych utrata miejsc pracy ha ale dali się wyrolować górnicy .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   złodzieje

   kwk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Dali po 1000zł. w lutym resztę mieli wypłacić do 30,06 czternastki/To są nasze pieniądze które zostały zamrożone za zeszły rok.Czternastka to nie żadna premia,czy nagroda,to Nasze pieniądze które...rozwiń całość

   Dali po 1000zł. w lutym resztę mieli wypłacić do 30,06 czternastki/To są nasze pieniądze które zostały zamrożone za zeszły rok.Czternastka to nie żadna premia,czy nagroda,to Nasze pieniądze które są co miesiąc potrącane z wypłaty!!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bedzie czternasta w czerwcu

   Zona (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Przeciez bedzie czternastka.w czerwcu . Zamrozili od tego roku czyli czternasta za.ten rok powinna byc w lutym 2017 ale bedZie zawieszona . A za 2017 rok miala byc wyplacona w lutym 2018 ale...rozwiń całość

   Przeciez bedzie czternastka.w czerwcu . Zamrozili od tego roku czyli czternasta za.ten rok powinna byc w lutym 2017 ale bedZie zawieszona . A za 2017 rok miala byc wyplacona w lutym 2018 ale tez.jest zawieszona jednak druga czternastki za 2015 bedzie wypłacona teraz w czerwcuzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wydobycie i Ministerstwa w Warszawie.

   Informator880 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   W ministerstwie w Warszawie urzędnicy otrzymują szesnaście pensji a Warszawa skąpi na górników 14 pensji. Urzędnik w Warszawie dostaje 12 podstawowych plus 4 pensja jako premie kwartalne.
   I...rozwiń całość

   W ministerstwie w Warszawie urzędnicy otrzymują szesnaście pensji a Warszawa skąpi na górników 14 pensji. Urzędnik w Warszawie dostaje 12 podstawowych plus 4 pensja jako premie kwartalne.
   I jeszcze jedno kopalnie węgla kamiennego nie przynoszą strat skoro w prywatnej kopalni węgla kamiennego w polsce górnik wydobywa około 1524 tony węgla - opłacalne wydobycie. Państwowa kopalni mmaakkoosoowyy z wydobyciem średnim na jednego pracownika około 3078 ton kopalnia jest nieopłacalna.
   Źródła
   https://en.wikipedia.org/wiki/Sośnica-Makoszowy_Coal_Mine
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Kopalnia_Węgla_Kamiennego_Makoszowy
   http://web.archive.org/web/20150625124337/http://www.nettg.pl/news/126599/podstawa-sukcesu-silesii-byla-zalogazwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama