Kompania Węglowa: związkowcy liczą na porozumienie 14 marca

  Kompania Węglowa: związkowcy liczą na porozumienie 14 marca

  Zdjęcie autora materiału

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Kompania Węglowa: związkowcy liczą na porozumienie 14 marca
  Kolejna tura rozmów w Kompanii Węglowej cały czas nie przyniosła ostatecznych rozstrzygnięć w sprawie wszczętego w połowie lutego sporu zbiorowego. Zarząd spółki oraz strona społeczna spotka się po raz kolejny 14 marca. - Jest otwarcie na rozmowy i zbliżenie naszych stanowisk - mówił po spotkaniu Przemysław Skupin z Sierpnia 80.
  Kompania Węglowa: związkowcy liczą na porozumienie 14 marca
  Krzysztof Tchórzewski, minister ds. energii i jego zastępca - Grzegorz Tobiszowski blisko dwie godziny uczestniczyli w spotkaniu w Kompanii Węglowej.

  Podczas rozmów, minister poinformował przedstawicieli spółki oraz stronę społeczną o aktualnej sytuacji związanej z doinwestowaniem Polskiej Grupy Górniczej (nowej Kompanii Węglowej).

  Krzysztof Tchórzewski podczas krótkiego briefingu dodawał, że jeśli załoga i zarząd będą w stanie wypracować dodatni wynik PGG na koniec 2017 roku, wówczas zapewniony będzie udział inwestorów w nowej KW, a co za tym idzie - jej dokapitalizowanie.

  - Pozostawiam w tej chwili sprawy, które zarząd musi domówić ze stroną społeczną. To sprawy organizacji wewnętrznej, jak i wypracowania pewnej formuły sposobu wynagrodzenia, poczynając od 1 czerwca. To jest w tej chwili najważniejsze - mówił minister.

  Druga część dzisiejszych rozmów trwała ok. godziny. Związkowcy w spokojnych nastrojach opuszczali siedzibę Kompanii Węglowej.

  - Pan minister przedstawił nam ogólny zarys sytuacji, natomiast z zarządem dopiero zaczęliśmy temat średnich wynagrodzeń. Jest otwarcie na rozmowy i będą one kontynuowane 14 marca o godz. 10. Pewnie zarząd będzie miał dużo więcej informacji, które nas również interesują - mówił Bogusław Hutek, przewodniczący Solidarności w Kompanii Węglowej.

  - Mamy pełną nadzieję, że w tej kwestii zostanie podpisane porozumienie. Jest otwarcie na rozmowy i zbliżenie naszych stanowisk. Mam nadzieję, że 14 marca podpiszemy porozumienie - mówił Przemysław Skupin z Sierpnia 80.

  W rozmowach po raz pierwszy, jako prezes zarządu Kompanii Węglowej, wziął udział Tomasz Rogala, który na to stanowisko został powołany 24 lutego.

  - Pierwszy etap tych rozmów jest za nami. Poznałem panów ze związków zawodowych. Ludzie bardzo bezpośredni i nie ukrywają tego, co myślą. Rozmowy są trudne, ale mam nadzieję, że w kolejnych dniach będziemy dochodzić do porozumienia - mówił Rogala.

  Przypominajmy: od 16 lutego w Kompanii Węglowej trwa spór zbiorowy. Powodem jego wszczęcia jest brak rozstrzygnięć w sprawie ustalenia średnich miesięcznych wynagrodzeń na 2016 rok. Związkowcy oczekują, że ich wysokość będzie ustalona na tym samym poziomie, co w zeszłym roku.

  Pierwotnie do rozmów miało dojść 24 lutego i miał w nich wziąć udział minister ds. energii. Jednak na kilka godzin przed spotkaniem, jego przyjazd, jak i całe spotkanie zostało odwołane. Tamtego dnia rada nadzorcza podjęła decyzję o zdymisjonowaniu Krzysztofa Sędzikowskiego ze stanowiska prezesa KW.

  Obecność ministra i jego zastępcy na dzisiejszych negocjacjach dla niektórych związkowców była zaskoczeniem.


  *Salon Maserati w Katowicach otwarty! Poznaj tajemnice legendarnych samochodów
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kończy się czas czeskiego górnictwa węgla kamiennego

   Kamil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W Czechach się nie dogadali i zostanie tam wyłącznie górnictwo węgla brunatnego, które po niemieckim i polskim jest trzecim największym w Europie . Ciekawe kiedy na nas przyjdzie czas?...rozwiń całość

   W Czechach się nie dogadali i zostanie tam wyłącznie górnictwo węgla brunatnego, które po niemieckim i polskim jest trzecim największym w Europie . Ciekawe kiedy na nas przyjdzie czas? http://gornictwo.wnp.pl/markowski-konczy-sie-czas-czeskiego-gornictwa-wegla-kamiennego,268847_1_0_0.htmlzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama