Na Wawelu modlono się w intencji ocalenia kopalni Krupiński...

  Na Wawelu modlono się w intencji ocalenia kopalni Krupiński ZDJĘCIA

  Zdjęcie autora materiału

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na Wawelu modlono się w intencji ocalenia kopalni Krupiński ZDJĘCIA
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Archiwum prywatne

  W katedrze wawelskiej odprawiona została Msza Św. w intencji ocalenia od likwidacji kopalni Krupiński. Zgodnie z zapowiedziami zakład ten ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Krzysztof Tchórzewski, minister ds. energii, powiedział w Senacie, że nie udało się renegocjować z instytucjami finansowymi warunków porozumienia związanego z restrukturyzacją zadłużenia spółki. A właśnie przekazanie Krupińskiego do SRK było jednym z jego założeń.
  W katedrze wawelskiej odbyła się w czwartek rano Msza Święta w intencji ocalenia od likwidacji kopalni Krupiński. Kolejne nabożeństwo odbędzie się tam (w kaplicy św. Jana Pawła II) 23 marca o godz. 16.30.

  Zobacz galerię

  Przypomnijmy, że kopalnia z Suszca - zgodnie z planem - ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń końcem tego miesiąca. Zarówno resort energii, jak i zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wielokrotnie podkreślali, że żaden z górników nie straci pracy, bowiem zostaną przeniesieni do innych kopalń spółki.

  W środę w Senacie Krzysztof Tchórzewski, minister ds. energii poinformował parlamentarzystów, że dwukrotnie próbowano renegocjować z instytucjami finansowymi, posiadającymi obligacje JSW, warunki porozumienia ws. restrukturyzacji zadłużenia spółki. A właśnie jeden z jego zapisów zakładał, że Krupiński zostanie przekazany do likwidacji.

  - Zwracałem się dwukrotnie do strony finansowej o możliwość renegocjacji tego porozumienia, ale jest odmowa jego renegocjacji. Rzecz polega na tym, że jeślibyśmy wypowiedzieli to porozumienie, to byłaby natychmiastowa wymagalność spłaty całego zadłużenia (ok. 1,3 mld zł - przyp. red.). Tymczasem spłata zadłużenia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej została przesunięta, o 2 lata przesunięto rozpoczęcie okresu spłaty, ponadto została ona rozłożona z 5 na 10 lat - mówił Tchórzewski.

  - Jeśli chodzi o kopalnię „Krupiński”, to ta kopalnia kończy swoją działalność. Po drugie, dodatkowo Jastrzębska Spółka Węglowa oszczędza około 350 milionów z tytułu demontażu urządzeń w kopalni „Krupiński” i przeniesienia tych urządzeń do innych kopalń, np. w ramach przebudowy przeróbek do kopalni „Knurów-Szczygłowice” czy też kopalni „Budryk”. Inaczej trzeba by było dokonać zakupu tych urządzeń w ramach modernizacji przeróbek. Tak więc to wszystko zdecydowało o tym - mówił minister.

  Niemniej jednak sprawa likwidacji tej kopalni od miesięcy budzi spore emocje. Temat ten był poruszany m.in. na dwóch posiedzeniach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, powstał nawet specjalny zespół, który miał ocenić szanse i perspektywy dalszego funkcjonowania tego zakładu wydobywczego. Do raportu końcowego zgłoszono jednak 9 zdań odrębnych. Przedstawiciele Ministerstwa Energii informowali w połowie stycznia, że wykonano już osiem analiz ws. Krupińskiego i żadna z nich nie potwierdziła, iż kopalnia ta ma szansę na prowadzenie stabilnego i rentownego wydobycia. W ciągu ostatnich 10 lat zakład wygenerował ok. 1 mld zł strat, a - według informacji ME - utrzymanie go w strukturach JSW do 2021 roku - przyniosłoby kolejnych ok. 230 mln zł strat.

  Związkowcy, sprzeciwiający się likwidacji Krupińskiego, zwracają uwagę na złoża węgla koksującego, które kopalnia ta posiada. Postulują zmianę profilu jej wydobycia, ponieważ Krupiński teraz fedruje głównie węgiel energetyczny.

  Dotarcie do złóż węgla koksującego mogłoby pochłonąć ok. 300 mln zł.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   msza

   avi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Komu pomoze ta msza.Jedynie klerowi,bo taka msza nie jest za darmo


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   obyś

   prac (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Obyś Ty kiedyś nie szedł po kolanach zamówić mszę !!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tragiczna w skutkach decyzja Ministra Krzysztofa Tchórzewskiego.

   Bogdan Gizdoń (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Apeluję do ministra Krzysztofa Tchórzewskiego o natychmiastowe wycofanie się z arbitralnej decyzji dotyczącej likwidacji kopalni Krupiński. Kolejny wyjazd górników kopalni Krupiński, mam nadzieję...rozwiń całość

   Apeluję do ministra Krzysztofa Tchórzewskiego o natychmiastowe wycofanie się z arbitralnej decyzji dotyczącej likwidacji kopalni Krupiński. Kolejny wyjazd górników kopalni Krupiński, mam nadzieję do Warszawy, do Prezesa Jarosława Kaczyńskiego z gotowym Modelem Biznesowym wydobycia węgla z pokładu 405/1 węgla koksowego. Wiele miliardów, zysk 500 mln/r. Ja schylam się po 1gr. jak leży na ziemi, a minister Krzysztof Tchórzewski ma kaprys albo focha, nie chce schylić się po miliardy, nie interesuje Go przyszłość tysięcy ludzi powiązanych z tą kopalnią. Jak arbitralna decyzja jednego człowieka może wpłynąć na życie tysięcy ludzi. Mam dość godzenia się na patologie niszczące polskie górnictwo!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Trzeba było myśleć wcześniej

   halo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   I wybrać Polaków do rządu, a nie ruską sektę z prezesem, któremu wydaje się, że jest nieśmiertelny.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama