Związkowcy proszą o kontrolę PIP. Jakie są możliwe...

  Związkowcy proszą o kontrolę PIP. Jakie są możliwe rozwiązania?

  Zdjęcie autora materiału

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Związkowcy proszą o kontrolę PIP. Jakie są możliwe rozwiązania?
  Związkowcy z Kompanii Węglowej zwrócili się do Państwowej Inspekcji Pracy o przeprowadzenia kontroli w spółce. Chodzi o decyzję zarządu o niewypłaceniu całości czternastki za 2015 rok w terminie, czyli do 15 lutego. Jakie są możliwe scenariusze, gdy okaże się, że inspektor pracy stwierdzi nieprawidłowości w tej sprawie?
  Związkowcy proszą o kontrolę PIP. Jakie są możliwe rozwiązania?
  Beata Sikora - Nowakowska, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach mówi, że rozpatrywanie i załatwienie spraw zgłoszonych do PIP trwa jeden miesiąc. Jednak jeśli z przyczyn obiektywnych nie jest możliwe załatwienie sprawy w tym terminie, wówczas inspektor pracy informuje o tym zainteresowanych na piśmie, wyjaśnia przyczyny oraz podaje nowy termin rozpatrzenia i załatwienia sprawy.

  W przypadku, gdy po przeprowadzonej kontroli okaże się, że pracodawca nie wypłacił pracownikom należnych świadczeń, wówczas inspektor może zobowiązać pracodawcę do wypłaty wynagrodzenia lub innego świadczenia, które wynika ze stosunku pracy.

  - W zależności od okoliczności konkretnego przypadku, inspektor pracy może skierować decyzję płacową opatrzoną rygorem natychmiastowej wykonalności lub wystąpienie. Nakaz płacowy inspektora pracy może być wydany tylko w przypadku, gdy obowiązek pracodawcy jest bezsporny i wymagalny już w momencie przeprowadzenia kontroli - dodaje Beata Sikora - Nowakowska.

  Przypomnijmy, że górnicy z Kompanii Węglowej, wobec braku porozumienia z zarządem w sprawie wypłaty nagrody rocznej za 2015 rok, otrzymali w poniedziałek 30 proc. należności. Kolejna transza ma zostać wypłacona do 30 czerwca. Decyzję o rozdziale czternastki na raty oraz proporcjach transzy władze spółki podjęły samodzielnie.

  Związkowcy podczas jednej z tur negocjacji zaproponowali, aby czternastkę wypłacić albo po 50 proc., albo według zeszłorocznego systemu - 40 proc. w lutym i 60 proc. do 30 czerwca.


  *Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
  *Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
  *Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama