Górnik - Lechia 1:1 [RELACJA, ZDJĘCIA] Pierwszy punkt zabrzan na nowym stadionie

Górnik - Lechia
Górnik - Lechia Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
Górnik - Lechia LIVE, ONLINE: Piłkarze Górnika zdobyli pierwszy punkt na swoim nowym stadionie. W niedzielny wieczór zabrzanie zremisowali u siebie z Lechią wspierani gorącym dopingiem swoich kibiców. Gospodarze tym remisem uczcili 150 meczu Jana Żurka w ekstraklasie w roli trenera, choć kończyli to spotkanie w dziesiątkę po czerwonej kartce Romana Gergela.

Dla ostatniej drużyny w tabeli szczytem marzeń w meczu z najbardziej bramkostrzelnym zespołem rundy wiosennej był bezbramkowy remis. Trener Żurek przeciwko Lechii nie wystawił do gry żadnego napastnika konsekwentnie pomijając nie tylko w wyjściowej jedenastce, ale także w meczowej osiemnastce Macieja Korzyma. Nowy szkoleniowiec zabrzan z przodu postawił na Sebastiana Stebleckiego, który strzelił wiosną jedynego gola dla Górnika, ale jest nominalnym pomocnikiem. Z boków wspierali go Roman Gergel i Łukasz Madej, lecz nie przełożyło się to na sytuacje bramkowe, których zabrzanie do przerwy po prostu nie mieli.

Lechia, która do tej pory strzeliła wiosną 15 goli, miała w Zabrzu wyraźną przewagę. Gdańszczanie grali jednak nieskutecznie. Najlepszą okazję do przerwy zmarnował Grzegorz Kuświk. Napastnik gości po podaniu Flavio Paixao i błędzie Bartosza Kopacza znalazł się sam na sam z bramkarzem, lecz Grzegorz Kasprzik poradził sobie z jego strzałem, a dobitkę Lukasa Haraslina zablokowali obrońcy. Nie był to zresztą jedyny zablokowany strzał młodego Słowaka w tym spotkania, a uderzenia z dystansu Milosa Krasica mijały światło bramki.

Goście w końcu objęli jednak prowadzenie po strzale Aleksandara Kovacevicia. Serb popisał się precyzyjnym strzałem zza linii pola karnego po akcji Michała Chrapka. Górnik mógł błyskawicznie wyrównać po tym jak w polu karnym padł Paweł Widanow. Sędzia uznał jednak, że Paweł Stolarski nie faulował Bułgara i nie odgwizdał jedenastki. Chwilę później z boiska wyleciał Roman Gergel. Słowak w odstępie czterech minut zobaczył dwie żółte kartki i musiał udać się do szatni.

Zabrzanie w dziesiątkę grali odważniej niż w pełnym składzie, jednak to Lechia bliższa była zdobycia drugiej bramki. W 71 minucie sam na sam z bramkarzem znalazł się Flavio Paixao, jednak Kasprzik znów wygrał ten pojedynek, a strzał głową Portuglczyka najpierw minimalnie chybił celu, a później padł łupem bramkarza. Górnik wyrównał w końcówce po strzale głową Kopacza, który wykorzystał dośrodkowanie w rogu Kena Kallaste. Goście przerwali serię sześciu wyjazdowych porażek, ale na pewno nie byli do końca zadowoleni z tego remisu. W końcówce Flavio Paixao trafił w poprzeczkę, a dobitkę Sławomira Peszki broni Kasprzik.

Górnik Zabrze - Lechia Gdańsk 1:1 (0:0)

Bramki: 0:1 Aleksandar Kovacević (55), 1:1 Bartosz Kopacz (88 głową)

Sędziował: Mariusz Złotek (Stalowa Wola)
Widzów: 12.586

Żółte kartki: Gergel, Kante (Górnik)
Czerwona kartka: Gergel (Górnik, 58 – za dwie żółte)

Górnik: Kasprzik - Widanow, Kopacz, Danch, Kallaste - Gergel, Sobolewski (62. Oss), Przybylski, Matuszek (62. Kante), Madej – Steblecki (76. Kurzawa).

Lechia: Milinković-Savić – Stolarski, Janicki, Maloca, Wawrzyniak - Chrapek, Kovačević, Krasić (75. Mila), Haraslín (46. Mak) - F. Paixao, Kuświk (61. Peszko).