Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grypa szaleje w woj. śląskim: Już ponad 12 tys. chorych. Liczba zachorowań na grypę rośnie. Lekarze zachęcają do szczepień

MCH
W pierwszym tygodniu stycznia najwięcej chorych na grypę zgłosiło się do lekarzy w Wodzisławiu Śląskim, Częstochowie, Gliwicach i Chorzowie.
W pierwszym tygodniu stycznia najwięcej chorych na grypę zgłosiło się do lekarzy w Wodzisławiu Śląskim, Częstochowie, Gliwicach i Chorzowie. Krzysztof Szymczak/Polskapresse
Grypa 2018 w woj. śląskim: Wzrosła liczba zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. Tylko w pierwszym tygodniu stycznia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach odnotowała ponad 10 tys. przypadków grypy. Z tego 4 tys. 355 dotyczyło dzieci do lat 14. Kto się jeszcze nie zaszczepił, najwyższa pora to zrobić. Epidemiolodzy najwięcej zachorowań spodziewają się na przełomie stycznia i lutego. Sanepid zaznacza: jeszcze nie jest za późno na szczepionki.

Tylko w ostatnim tygodniu w całej Polsce odnotowano ponad 155 tys. zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę - podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. W całym woj. śląskim tylko od 8 do 15 stycznia tego roku na grypę zachorowało już 12 tys. 132 osoby. Tydzień wcześniej - 10 014 ludzi. To najwyższy wskaźnik od 10 lat. Dla porównania, w analogicznym okresie stycznia 2008 roku na grypę chorowało tylko 500 osób. Rok temu - już 9 956.

Sezon grypowy w pełni. Coraz więcej chorych w woj. śląskim

- Liczba zachorowań rzeczywiście wzrasta - potwierdza Renata Cieślik-Tarkota, kierowniczka oddziału epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. - W stosunku do analogicznego okresu 2017 roku wzrosła o 7 proc. - wylicza.

Trzeba jednak dodać, że lekarze, aby upewnić się, że ich pacjenci rzeczywiście chorują na grypę przesyłają próbki pobrane od najciężej chorujących, do pracowni badającej wirusa grypy w wojewódzkim sanepidzie. W ten sposób w tym sezonie udało się potwierdzić dopiero dwa przypadki grypy w woj. śląskim.

Hospitalizacja konieczna była tylko w sześciu przypadkach (od 8 do 15 stycznia). W pierwszym tygodniu stycznia najwięcej chorych zgłosiło się do lekarzy w Wodzisławiu Śląskim, Częstochowie, Gliwicach i Chorzowie. Nie odnotowano natomiast żadnego zgonu z powodu choroby.

Jak wyjaśnia ekspertka, najwięcej zachorowań na grypę epidemiolodzy notują najczęściej w pierwszym kwartale roku. W zeszłym sezonie statystyki rosły już od grudnia. - W tym roku grypa przyszła trochę później i tak naprawdę nie wiemy co będzie dalej. Sytuacja jest rozwojowa. Najwięcej zachorowań odnotowujemy zwykle na przełomie stycznia i lutego. W zależności od aury, zdarza się, że obserwujemy sporo zachorowań także w marcu - tłumaczy Renata Cieślik-Tarkota.

Jak uchronić się przed grypą?

Sezon grypowy zatem w pełni. Cieślik-Tarkota przypomina, że ciągle nie jest jeszcze za późno na zaszczepienie się przeciwko grypie. - To najlepsza forma profilaktyki. Odporność uzyskujemy po dziesięciu dniach od szczepienia - zaznacza.

Szczepionki kosztują w granicach 30-40 złotych i dostępne są również w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. W tym roku są to szczepionki trójwalentne i czterowalentne – czyli zawierające antygeny trzech i czterech wirusów grypy.

W pierwszej kolejności o zaszczepieniu się powinni pomyśleć wszyscy ci, którzy są narażeni na kontakt z chorymi w pracy, czyli personel medyczny czy np. ekspedienci w sklepach, a także przewlekle chorzy. - Zwłaszcza cukrzycy, nadciśnieniowcy i osoby cierpiące na choroby kardiologiczne. Najwięcej zgonów w wyniku grypy obserwujemy właśnie w grupie osób przewlekle chorych - przestrzega Cieślik-Tarkota.

Nie można zapominać także o profilaktyce nieswoistej. - Najlepiej bez konieczności nie przebywać w dużych skupiskach ludzi, ani nie zabierać tam ze sobą małych dzieci. Należy pamiętać także, aby zakrywać nos podczas kichania, usta podczas kaszlu, myć często ręce, ubierać się stosownie do pogody, dbać o odpowiednie odżywianie i ogólną kondycję fizyczną. Dbając odpowiednio o ogólny stan zdrowia naszego organizmu zmniejszamy ryzyko zachorowania na grypę - przypomina Renata Cieślik-Tarkota.

Czym jest grypa?
Grypa jest ostrą chorobą wirusową, wywoływaną najczęściej przez wirusy grypy A i B, rzadziej C. Namnażają się one w komórkach nabłonkowych górnego i dolnego odcinka dróg oddechowych. Okres wylęgania grypy wynosi średnio 2 dni, natomiast największa zakaźność występuje 1 dzień przed oraz 3 do 5 dni po ustąpieniu objawów.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Horoskop 2018 dla wszystkich znaków zodiaku wróżki z Katowic ZOBACZ

Studniówki 2018 Tak się bawią maturzyści ZOBACZCIE ZDJĘCIA + WIDEO

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego NAZWISKA I ZDJĘCIA

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego tyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!