Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzegorz Niemczuk: Chopin i Grieg - muzyczni bracia. Koncert w Oświęcimskim Centrum Kultury

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Grzegorz Niemczuk w Oświęcimskim Centrum Kultury
Grzegorz Niemczuk w Oświęcimskim Centrum Kultury Jolanta Pierończykl
Grzegorz Niemczuk, znakomity pianista, kompozytor i popularyzator muzyki klasycznej, dał w Oświęcimskim Centrum Kultury kolejny koncert edukacyjny pt. " Chopin i Grieg - muzyczni bracia", w którym zestawił m.in. nokturny obu kompozytorów, tańce oraz sonaty fortepianowe. Jak zwykle, była piękna muzyka i równie piękne słowo o niej, jedno i drugie w wykonaniu samego Grzegorza Niemczuka.

Grzegorz Niemczuk przyzwyczaił swoją publiczność do koncertów będących swego rodzaju audycjami umuzykalniającymi na żywo. Prócz mistrzowskich wykonań programu jest też mistrzowskie prowadzenie w świat muzyki. Koncert "Chopin i Grieg - muzyczni bracia" w Oświęcimskim Centrum Kultury Grzegorz Niemczuk zaczął od utworu "Hommage à Chopin", którym Edward Grieg, norweski kompozytor, chciał oddać hołd swojemu ulubionemu Fryderykowi Chopinowi.

Zaczyna się ten utwór od nut E,G, F (jak Edward Grieg Fryderyk), a kończy nutami EG (Edward Grieg)

- powiedział Grzegorz Niemczuk.

Nie ma wątpliwości, że bez tej podpowiedzi mało kto z publiczności byłby w stanie to zauważyć ten zabieg. Ba, nawet patrząc na zapis nutowy, niekoniecznie trzeba by to sobie uświadomić.

Dlaczego "Motyl" Griega jest lepszy od "Motyla" Chopina?

Było też małe zadanie dla słuchaczy: ocena dwóch utworów pt. "Motyl". Który kompozytor lepiej tego motyla w swojej muzyce zawarł? Publiczność nie miała wątpliwości, że lepiej zrobił to Grieg.

Zgadza się. Ale tylko dlatego, że Grieg, pisząc ten utwór, myślał o opisaniu nim motyla. Chopin pisał etiudę. Etiudę Ges-dur, nie nadając jej żadnego tytułu. Tytułami opatrywali jego etiudy wydawcy, zwłaszcza angielscy, uważając, że w ten sposób łatwiej będą się sprzedawały

- tłumaczył Grzegorz Niemczuk.

Muzyczne braterstwo Chopina i Griega artysta pokazał też poprzez zestawienie tańców obu kompozytorów: na ogół znane mazurki Chopina i raczej nie znane tańce norweskie Griega.

Sonata z "Marszem żałobnym"

Koncert zakończył się sonatami fortepianowymi: b-moll Fryderyka Chopina ze słynnym "Marszem żałobnym" i e-moll Edwarda Griega oraz długimi, gromkimi brawami, a w hollu podczas podpisywania płyt ludzie dopytywali o kolejne spotkanie.

Grzegorz Niemczuk. Wszystkie utwory Chopina i alfabet muzyczny

Grzegorz Niemczuk, tyszanin od kilku lat mieszkający w Bielsku-Białej, należy do elitarnego grona pianistów, którzy w swoim repertuarze mają wszystkie utwory fortepianowe Fryderyka Chopina. Wszystkie je też zanalizował i w arcyciekawych filmikach udostępnił na YouTube. Powstało prawie 400 odcinków po polsku i po angielsku. Cykl analiz wszystkich dzieł Fryderyka Chopina jest już zamknięty, ale artysta w swojej pasji popularyzowania muzyki zaczął nowy projekt: "Muzyczny alfabet Grzegorza Niemczuka", który również dostępny jest na kanale YouTube.

Grzegorz Niemczuk - jak czytamy w zapowiedzi koncertu w OCK - należy obecnie do najbardziej aktywnych pianistów klasycznych , którzy swoimi podróżami koncertowymi po całym świecie kontynuuje tradycje Ignacego Jana Paderewskiego czy Artura Rubinsteina. Wystąpił z ponad 400 recitalami i koncertami w 36 krajach na 6 kontynentach. Był m.in. w Curacao, Etiopii, Tanzanii, Japonii, Singapurze, Peru, Ekwadorze, Stacha Zjednoczonych, Norwegii, na Jamajce i w wielu, wielu innych miejscach.

Na swoim artystycznym koncie ma wiele najwyższych nagród na konkursach pianistycznych w Warszawie, Nowym Jorku, Trieście czy Waterloo.

ZOBACZ TAKŻE
Grzegorz Niemczuk, znakomity chopinista
Grzegorz Niemczuk: Ostatnie lata Fryderyka Chopina

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera