Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gwarki 2023 w Tarnowskich Górach już we wrześniu. Wiemy, kto wystąpi. Święto miasta nawiązuje do dawnych tradycji górniczych

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Pochód Gwarkowski jest nieodzowną częścią tarnogórskiego święta
Pochód Gwarkowski jest nieodzowną częścią tarnogórskiego święta Tomasz Klyta / Polska Press
Gwarki 2023 odbędą się w terminie 7-10 września. Na święcie Tarnowskich Gór wystąpi żywa legenda rocka – zespół Kult. Ponadto na scenie zagra m.in. Andrzej Rybiński, Karaś/Rogucki i Viki Gabor. Nieodzowną częścią wydarzenia jest Pochód Gwarkowski będący wieloletnią tradycją.

Gwarki 2023 – święto Tarnowskich Gór odbędzie się we wrześniu

63. edycja tarnogórskiego święta odbędzie się w dniach 7-10 września. Miasto przygotowało szereg atrakcji.

- Gwarki to zupełnie wyjątkowe święto miasta, łączące w swoim bogatym, obejmującym aż cztery dni, programie wydarzenia o wysoce różnorodnym charakterze, pośród których każdy znajdzie dla siebie doskonałe okazje do relaksu, rozrywki, historii oraz edukacji – zachęca Urząd Miejski w Tarnowskich Górach.

Wydarzenie rozpocznie się 7 września o godz. 17.00 koncertem „300 Chórzystów”. O 17.30 wystąpi blues-rockowa grupa White Deer, a o 18.15 – Zespół Tańca Nowoczesnego Tess. O godz. 19.00 na scenie pojawi się laureat czterech Fryderyków i zdobywca trzech platynowych płyt – Czesław Mozil i Śląskie Smyki. Gwiazdą wieczoru 7 września będzie TG Big Band, zespół działający pod patronatem Tarnogórskiego Centrum Kultury.

- Większość występujących muzyków to absolwenci tarnogórskiej szkoły muzycznej. Zespół występuje około dwudziestu razy w roku na terenie miasta i okolicznych miejscowości oraz często gości na scenie amfiteatru w Wiśle. Zespół dwukrotnie został zaproszony na Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Złota tarka” w Iławie, brał również udział w kilku edycjach Big Band Festiwal w Nowym Tomyślu – informuje UM Tarnowskie Góry.

Artyści tworzący TG Big Band wystąpią o godz. 20.30. Wszystkie wymienione wydarzenia odbędą się na tarnogórskim Rynku.

Kult i Miuosh na Gwarkach 2023 w Tarnowskich Górach

Obchody dni Tarnowskich Gór 8 września rozpoczną sie przemarszem Tarnogórskiej Orkiestry Dętej zaplanowanym na godz. 17.00. Dalsza część dnia przedstawia się następująco:

  • 17.30 – Śląska Orkiestra Kameralna
  • 18.45 – Sorry Boys
  • 20.00 – Uroczyste otwarcie Gwarków przez burmistrza miasta
  • 20.30 – Dawid Kwiatkowski

W sobotę, 9 września, o godz. 17.45 wystąpi Viki Gabor, artystka nominowana do Fryderyków w trzech kategoriach. O godz. 19.00 scenę przejmie duet Kacperczyk.

- W 2020 roku bracia Kacperczyk zaprezentowali swoją pierwszą płytę – „Sztuki Piękne”. Znajdujący się na niej utwór „Iggy” docenił sam zainteresowany, czyli Iggy Pop, który wspomniał o braciach również podczas swojej audycji w radiu BBC – czytamy w zapowiedzi koncertu.

Gwiazdą wieczoru będzie Miuosh, raper, kompozytor, producent, właściciel wytwórni Fandango Records, reprezentant śląskiego rapu. Miłosz Borycki, bo tak nazywa się artysta, nagrywał między innymi ze Smolikiem, Budką Suflera, Myslovitz, NOSPR oraz z Zespołem Śląsk.

Niedzielne koncerty rozpoczną się występem Andrzeja Rybińskiego. Artysta zagra 10 września o godz. 16.45. O 18.00 na scenie pojawi się duet Karaś/Rogucki. Muzycy promują drugi wspólny album zatytułowany „Czułe Kontyngenty”, wydany we wrześniu 2022.

- Usłyszymy charakterystyczny bas i melodyjne riffy, okraszone synthami w sosie new romantic, romantic pop czy shoegaze. Po naszych doświadczeniach koncertowych, przeniosłem do produkcji więcej energii, gitar i żywych bębnów – mówi Kuba Karaś.

O godz. 19.30 na Rynku w Tarnowskich Górach pojawi się bodaj jedyny polski zespół działający nieprzerwanie od 40 lat – Kult. „Polska”, „Baranek”, „Celina” czy humorystyczny „Gdy nie ma dzieci” – te przeboje grupy zna chyba każdy. Z pewnością nie zabraknie ich podczas koncertu na Gwarkach 2023. Zwieńczeniem wydarzenia będzie pokaz sztucznych ogni. Wszystkie powyższe koncerty odbędą się na Rynku.

Pochód Gwarkowski w Tarnowskich Górach - najważniejsza część święta

Nieodzownym elementem dni Tarnowskich Gór jest pochód gwarkowski, odbywający się w ostatni dzień święta, czyli w niedzielę.

- Pochód w sposób żywy, często z przymrużeniem oka, przybliża historię naszego miasta, prezentując m.in.: jego założycieli, postacie legendarne, sławnych gości i tarnogórzan, jak też najważniejsze epizody z dziejów Tarnowskich Gór – podkreślają władze miasta.

W ubiegłym roku Tarnogórskie Centrum Kultury i Muzeum w Tarnowskich Górach zaproponowały widzom pochód w nowej odsłonie. Do grona postaci historycznych w pochodzie dołączył m.in. fundator herbu Jerzy Fryderyk Hohenzollern oraz członkowie słynnego niegdyś Bractwa św. Barbary.

- W tym roku ponownie zapraszamy do udziału w żywej lekcji historii. W nawiązaniu do 340. rocznicy wizyty Jana III Sobieskiego w mieście, szczególnie zaakcentowana będzie część upamiętniająca to powszechnie znane wydarzenie – zachęca UM Tarnowskie Góry.

Jakie postaci zobaczymy w tym roku? Przekonamy się o tym 10 września o godz. 11.00.

Wydarzenia dodatkowe na Gwarkach 2023

Częścią Gwarków 2023 będą wydarzenia przygotowane specjalnie dla najmłodszych uczestników. Na Scenie Tarnogórskiego Centrum Kultury można będzie zobaczyć różne spektakle i wziąć udział w interaktywnych zajęciach i zabawach. Program obejmuje:

9 września (sobota):

  • 16.00 – Animacje dla dzieci
  • 16.50 – Występ grupy wokalnej z TCK w Opatowicach
  • 17.30 – Występ zespołu tanecznego TESS
  • 18.30 – Artystyczny pokaz baniek mydlanych
  • 19.15 – Pokaz iluzjonisty

10 września (niedziela):

  • 16.00 – Występ grup artystycznych PMDK im. H. Jordana w Tarnowskich Górach
  • 16.50 – Koncert Tarnogórskiej Szkoły Suzuki
  • 17.35 – Pokaz i animacje cyrkowe
  • 18.35 – Pokaz eksperymentów z wykorzystaniem suchego lodu
  • 19.45 – Lightshow

Z bardzo obszernym programem wydarzenia można zapoznać się na stronie gwarki.tarnowskiegory.pl.

Jak czytamy w zapowiedziach wydarzenia, „Dni Gwarków” nawiązują do zabaw, które były organizowane podczas jarmarków miejskich. Początków tradycji należy szukać w 1561 roku, właśnie wtedy, na początku września, w Tarnowskich Górach odbył się pierwszy miejski jarmark. Współczesna impreza miejska nawiązuje także do święta górniczego, które obchodzono 16 lipca na pamiątkę ponownego odnalezienia rud srebronośnych niedaleko Tarnowskich Gór w 1784 roku. Współczesne „Dni Gwarków” zorganizowano po raz pierwszy w 1957 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Historii i Zabytków Ziemi Tarnogórskiej (obecnie Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej).

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera