Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hałda w Łaziskach Górnych - poindustrialna pamiątka Górnego Śląska, gdzie przyroda dochodzi do głosu. Niezwykłe ujęcia z góry!

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Hałda "Skalny" niegdyś powód do wstydu, dzisiaj staje się kultowym i często odwiedzanym miejscem.
Hałda "Skalny" niegdyś powód do wstydu, dzisiaj staje się kultowym i często odwiedzanym miejscem. Tomasz Kawka
Mało kto wyobraża sobie śląski krajobraz bez wielkich kominów, szybów kopalnianych i... hałd. Zbiorowiska odpadów przemysłowych, które powstały w wyniku eksploatacji kopalin, przerobu surowców w zakładach przemysłowych, wydobycia i przetwórstwa węgla oraz rud metali nieustannie rozpalają wyobraźnię i ciekawość mieszkańców. Wiele z tym miejsc zostało zwróconych naturze - wszystko za sprawą odbywających się w regionie rekultywacji terenów poprzemysłowych. Nie inaczej było z hałdą "Skalny" w Łaziskach Górnych.

Hałda "Skalny" odsłania imponujące widoki

Hałda "Skalny" przez wiele lat była cuchnącym i płonącym problemem mieszkańców Łazisk Górnych i okolic. Zagospodarowana przez kopalnię węgla kamiennego „Bolesław Śmiały” z roku na rok rosła, stając się coraz większym problemem. Na przestrzeni lat wielokrotnie dochodziło do samozapłonów odpadów, poprzez utleniające się związki żelaza i siarki. Dzisiaj krajobraz wokół hałdy zupełnie nie przypomina tego sprzed dwudziestu lat. Obecnie to urokliwe miejsce, które stało się symbolem regionu.

Upragniona przez mieszkańców rekultywacja hałdy trwała przed kilka lat. Ostatecznie prace zakończyły się w 2004 roku. Góra została uformowana na kształt wielopoziomowej bryły. Dzisiaj to teren zielony, zamieszkiwany przez kolejne gatunku zwierząt.

Wzniesienie jest prawdopodobniej najwyższą nieczynną hałdą w Europie. Okazuje się, że wejście na nią (choć oficjalnie zakazane) to nie lada wyzwanie. Góra mierzy 389 m n.p.m., a jej powierzchnia zajmuje 30 hektarów. To nie zniechęca okolicznych mieszkańców do penetrowania tego miejsca. Hałda stała się plenerowym obiektem aktywności lokalnej ludności - zobaczymy tam spacerujące rodziny z dziećmi, amatorów biegów i liczne grupy fotografów.

Poindustrialne dziedzictwo Górnego Śląska

To wszystko nie dziwi, ponieważ widok rozpościerający się ze szczytu hałdy jest imponujący. Oprócz typowo śląskiego krajobrazu złożonego z kominów elektrowni Łaziska, zobaczymy także szczyty Beskidów, okoliczne lasy i pola.

Co ciekawe, hałda stała się elementem kultury. Organizowane są tam spacery botaniczne czy zawody sportowe. W ostatnim czasie góra stała się tłem filmu "W nich cała nadzieja", gdzie główna bohaterka Ewa walczy o życie w rzeczywistości postapokaliptycznej. To kolejny dowód na to, jak mieszkańcy śląska potrafią wykorzystać poindustrialne dziedzictwo.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty