Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hogwart na Śląsku? Pałac w Nakle Śląskim przypomina Szkołę Magii i Czarodziejstwa z "Harrego Pottera"!

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
W 1856 roku Hugo von Donnersmarck rozpoczął budowę pałacu w stylu neogotyckim, prawdopodobnie na miejscu starszego dworu. Budowę ukończył jego syn Łazarz IV, który zamieszkał w pałacu jeszcze za życia ojca.
W 1856 roku Hugo von Donnersmarck rozpoczął budowę pałacu w stylu neogotyckim, prawdopodobnie na miejscu starszego dworu. Budowę ukończył jego syn Łazarz IV, który zamieszkał w pałacu jeszcze za życia ojca. fotopolska.eu
Majestatyczna wieża widoczna z daleka to jego znak rozpoznawczy. Pałac w Nakle Śląskim wielu przypomina Hogwart z filmów o czarodzieju Harrym Potterze! Pięknie usytuowany, przechodzi właśnie renesans swojego istnienia. Byliście tam kiedyś? Jeżeli nie, koniecznie zobaczcie piękne zdjęcia i wybierzcie się do pałacu na wycieczkę.

Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim. Ukryta perła województwa śląskiego?

W 1856 roku Hugo von Donnersmarck rozpoczął budowę pałacu w stylu neogotyckim, prawdopodobnie na miejscu starszego dworu. Budowę ukończył jego syn Łazarz IV, który zamieszkał w pałacu jeszcze za życia ojca.

W 1891 roku przeprowadzono rozbudowę rezydencji, m.in. podwyższając i przebudowując wieżę. Pałac był ważną siedzibą linii Donnersmarcków w Bytomiu i Siemianowicach.

Zamek Hogwart? Nie, to Pałac w Nakle Śląskim! Zobaczcie, jak jest podobny:

W 1929 roku pałac odziedziczył Łazarz V. Po II wojnie światowej budynek został przekształcony w szkołę rolniczą. W pobliżu pałacu znajduje się park krajobrazowy zabytkowego drzewostanu, trzema bramami i budynkami gospodarczymi, który pochodzi z połowy XIX wieku.

Obecnie pałac wraz z otaczającym go parkiem został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego i jest własnością starostwa powiatowego w Tarnowskich Górach.

W latach 2006–2010 pałac pełnił funkcję Galerii "Barwy Śląska", gdzie prezentowane były zbiory malarstwa intuicyjnego z kolekcji Gerarda Stanisława Trefonia. W latach 2010–2012 wnętrza obiektu przeszły generalny remont.

Od 1 stycznia 2013 roku pałac jest siedzibą Centrum Kultury Śląskiej, które zostało powołane w kwietniu 2012 roku przez Radę Powiatu Tarnogórskiego. Pierwszym dyrektorem centrum został dr Stanisław Zając.

Hogwart na Śląsku? Pałac w Nakle Śląskim przypomina Szkołę Magii i Czarodziejstwa z serii "Harry Potter"

Pałac w Nakle Śląskim swoją architekturą i atmosferą niesie pewien urok, który niektórym przypomina słynną fikcyjną szkołę magii - Hogwart - z serii książek i filmów o Harrym Potterze.

Położony w malowniczej okolicy, pałac w Nakle Śląskim emanuje tajemniczością i majestatem. Jego wspaniałe wieże i wieżyczki, rozległy dziedziniec i piękne detale architektoniczne wzbudzają skojarzenia wprost z filmowego planu... Można sobie wyobrazić, jakby niewidzialny magiczny świat ożył w tych zabytkowych murach!

Wnętrza pałacu również stanowią istotny element w odbiorze obiektu. Okazałe sale i detale zdobnicze przenoszą odwiedzających w niezwykły świat wyobrażeń, gdzie można poczuć się jak uczniowie szkoły magii i czarodziejstwa.

Choć oczywiście pałac w Nakle Śląskim nie jest faktycznym Hogwartem, to nie można zapominać o tym, że architektura i otoczenie mogą budzić w nas wyobraźnię, przywołując skojarzenia z ulubionymi historiami.

Pałac w Nakle Śląskim ma swój własny urok i piękno, które przyciągają zwiedzających. Zobaczcie, jak zmieniał się na przestrzeni lat!

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty