Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huawei i Mitsubishi inwestują w Zawierciu. Stamtąd będą czerpać niezbędne surowce do produkcji. Poznaj szczegóły

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Obecnie Komisja Europejska pracuje nad nowelizacją dyrektywy bateryjnej i chce, aby w 2030 r. procesom odzysku poddawane było aż 95 proc. miedzi, niklu i kobaltu oraz 70 proc. litu.
Obecnie Komisja Europejska pracuje nad nowelizacją dyrektywy bateryjnej i chce, aby w 2030 r. procesom odzysku poddawane było aż 95 proc. miedzi, niklu i kobaltu oraz 70 proc. litu. Grupa Elemental; Bartosz Żołnierczyk, Shutterstock
Elemental Strategic Metals, spółka należąca do Grupy Elemental, lidera w dziedzinie urban miningu i odzyskiwania zielonych metali oraz Huawei Polska, lider na rynku technologii cyfrowych, podpisały porozumienie dotyczące przyszłej współpracy w zakresie recyklingu baterii litowo-jonowych, oraz zużytej elektroniki. Na mocy podpisanego porozumienia ESM i Huawei będą wspólnie działać na rzecz efektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz baterii Li-Ion na terenie Europy, a następnie poddawać te urządzenia procesowi recyklingu w zakładzie ESM w Zawierciu. Dodatkowo w niedawnym czasie ESM wraz z Mitsubishi Corporation podpisały umowę partnerstwa strategicznego, dzięki czemu japoński gigant zapewni środki na rozpędzenie działalności przedsiębiorstwa w Zawierciu. Jakie są szczegóły tych działań?

Huawei inwestuje w Zawierciu. Stąd będzie czerpać niezbędne surowce

Obecnie Komisja Europejska pracuje nad nowelizacją dyrektywy bateryjnej i chce, aby w 2030 r. procesom odzysku poddawane było aż 95 proc. miedzi, niklu i kobaltu oraz 70 proc. litu.

W Zawierciu w ostatnim czasie został uruchomiony strategiczny zakład recyklingu baterii samochodowych do pojazdów elektrycznych, który wychodzi naprzeciw tym wymaganiom. Ma on w sposób zrównoważony i bezpieczny dla środowiska pozyskiwać lit, nikiel, kobalt, platynę, pallad czy rod.

-Inwestycja przebiega zgodnie z planem, trwają rozruchy poszczególnych linii technologicznych, a w drugim kwartale chcemy wszystkie procesy zintegrować. Uruchomienie huty na pewno poprawi naszą marżowość – będzie to częściowo widoczne już w tym roku, ale pełny proces wdrożenia i uruchomienia potrwa 3-4 kwartały, więc pełne efekty zobaczymy w 2025 r.” – mówi Michał Zygmunt, prezes zarządu Elemental Strategic Metals.

Podpisane porozumienie ma połączyć wiedzę i zasoby Huawei oraz ESM w zakresie zbiórki i przetwarzania zużytych baterii Li-Ion, oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego („WEEE”), a następnie odzyskiwanie z nich strategicznych metali w przedsiębiorstwie w Zawierciu.

– Zasoby metali rzadkich wykorzystywanych do produkcji m.in. baterii do pojazdów elektrycznych są ograniczone. Dlatego konieczne jest tworzenie takich partnerstw, jak to Elemental Strategic Metals i Huawei, które pozwolą na skuteczniejsze działania w ramach gospodarki obiegu zamkniętego i tym samym lepsze wykorzystywanie surowców. Jestem przekonany, że planowana współpraca między naszymi firmami przyniesie w przyszłości korzyści dla obu stron – mówi Michał Zygmunt, prezes zarządu Elemental Strategic Metals.

Zobaczcie zdjęcia przedsiębiorstwa Elemental w Zawierciu

Strony deklarują współpracę na wielu płaszczyznach, oraz dalszy rozwój w ramach odpowiedzialnej gospodarki obiegu zamkniętego.

- Nasze porozumienie stanowi kolejny dowód zaangażowania Huawei w budowę zrównoważonej gospodarki. Już teraz podejmujemy wspólne działania z Elemental Strategic Metals, liderem w obszarze urban mining, aby z wyprzedzeniem stworzyć w Polsce zaplecze i ekspertyzę, które pozwolą nam sprostać wymogom Komisji Europejskiej i wspierać zrównoważony rozwój - mówi Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

-Niezmiernie cieszymy się, że jako firma obecna w Polsce od 20 lat, przyczyniamy się do rozwoju polskiej gospodarki, czyniąc ją bardziej zieloną. Jestem przekonany, że nasze wspólne doświadczenie i współpraca przyczynią się do efektywnej synergii w zakresie lepszego wykorzystywania pozyskiwanych surowców – mówi Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

Grupa Elemental i Mitsubishi Corporation ogłosiły strategiczne partnerstwo

W ostatnim czasie ESM podpisał także umowę partnerstwa strategicznego z Mitsubishi Corporation również w zakresie recyklingu metali z grupy platynowców. W ramach niego Mitsubishi zapewni środki finansowe wspierające rozwój zakładu Elemental w osiągnięciu pełnych mocy produkcyjnych.

- To partnerstwo pomoże nam także wzmocnić nasz łańcuch dostaw i umocni naszą zdolność dostarczania ekologicznych PGM, w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na te pierwiastki, w tym z sektora gospodarki wodorowej. Rozpoczętą właśnie współpracę, postrzegamy jako potencjalny krok w kierunku rozszerzenia w skali globalnej naszej kooperacji z Elemental w zakresie recyklingu innych krytycznych minerałów, takich jak metale nieszlachetne i inne metale wykorzystywane przy tworzeniu nowoczesnych ogniw akumulatorowych – podsumowuje Koichiro Takagi, dyrektor operacyjny Mineral Resources Trading Division w Mitsubishi Corporation.

Kolejnym etapem inwestycji będzie budowa huty i rafinerii tzw. battery metals, czyli ekstrakcji litu, niklu i kobaltu oraz płytek drukowanych i miedzi. Cały projekt w Zawierciu to inwestycja o wartości ok. 3 mld zł i jest rozpisana na 3-4 lata. Po jego zakończeniu Elemental powinien osiągnąć skalę działalności kilkunastu mld USD rocznie.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera