Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huragan Ciara w województwie śląskim. Ludzie bez prądu, połamane drzewa i zniszczone domy. To efekt huraganowego wiatru

ATRI
Przez całe województwo śląskie przetacza się fala huraganowego wiatru. Orkan Ciara największe straty wyrządził w Beskidach i na Śląsku Cieszyńskim.
Przez całe województwo śląskie przetacza się fala huraganowego wiatru. Orkan Ciara największe straty wyrządził w Beskidach i na Śląsku Cieszyńskim. OSP Lipowa/Dariusz Gdesz / Polskapresse
Huraganowy wiatr spowodował ogromne problemy z dostawami energii elektrycznej. Prądu nie ma w poniedziałek około 4 tys. odbiorców. Już ponad 100 zgłoszeń wpłynęło do miejskich komend Państwowej Straży Pożarnej w województwie śląskim dotyczących zniszczeń spowodowanych huraganem Ciara. Telefony w komendach się urywają. Huragan łamał drzewa i gałęzie, a Rządowe Centrum Bezpieczeństwa w alercie SMS-owym zaleca pozostanie w domu.

Huraganowy wiatr na Śląsku

Katowice, Chorzów, Zabrze, Rybnik, Jastrzębie-Zdrój, Gliwice... Miasta z województwa śląskiego od wczoraj (9 lutego) wieczora borykają się ze zniszczeniami spowodowanymi huraganem Ciara. W komendach miejskich Państwowej Straży Pożarnej urywają się telefony. Ludzie dzwonią i proszą o interwencje w sprawie silnego wiatru, który łamie drzewa i konary.

Huragan Ciara w Polsce: Ofiary śmiertelne

Potężny podmuch wiatru prawdopodobnie przyczynił się do śmierci jednej osoby w Bukowinie. Do wypadku doszło w rejonie stacji narciarskiej na Rusińskim Wierchu w Bukowinie Tatrzańskiej - podaje "Tygodnik Podhalański". Ochotnicza Straż Pożarna podaje, że są ofiary śmiertelne. Wiadomo już, że to dwie osoby, trzy inne zostały przygniecione, ale żyją.

Z powodu huraganowego wiatru zamknięty został oośrodek narciarski w Szczyrku.

- Czarne prognozy pogody sprawdziły się. Porywy wiatru przekraczają 100 km na godz. i niestety z tego powodu ośrodek zostaje zamknięty do odwołania. Przepraszamy za niedogodności - poinformował Szczyrk Mountain Resort.

Zobacz koniecznie

Silny wiatr na terenie Polski, połączony z intensywnymi opadami deszczu, spowodował łamanie się drzew, które przewracając się uszkadzały linie energetyczne. Od godzin nocnych TAURON Dystrybucja zanotował ponad 3 tysiące zgłoszeń dotyczących przerw w dostawach energii elektrycznej. Na południu Polski od rana pracuje ponad 800 energetyków.

We wczesnych godzinach porannych największa ilość awarii występowała na Dolnym Śląsku. Pogoda jednak jest dynamiczna i silny wiatr w ciągu kilku godzin objął swym działaniem także pozostałe województwa na południu kraju, gdzie występują kolejne awarie. Najczęstsze uszkodzenia napowietrznych sieci elektroenergetycznych są wynikiem opadania drzew i gałęzi i polegają na zerwaniu przewodów, złamaniu pojedynczych słupów i uszkodzeniu izolatorów.

Do usuwania awarii TAURON zmobilizował ponad 800 energetyków wykorzystujących ponad 400 pojazdów, w tym samochody pogotowia energetycznego oraz 140 sztuk sprzętu specjalistycznego.

O godzinie 12.00 na terenie dystrybucyjnym TAURONA bez zasilania pozostaje około 26 tys. klientów, w tym na terenie województw małopolskiego 17 tys., śląskiego 4 tys., opolskiego 1 tys., a dolnośląskiego 4,5 tys.

W związku z dużą ilością zniszczeń spowodowanych przez huraganowy wiatr, jak również tym, że sytuacja pogodowa nie ulega zmianie, energetycy przewidują, że odbudowa niektórych linii energetycznych oraz usuwanie uszkodzeń może potrwać nawet do wtorku.

- Do tej pory wpłynęło do nas ponad 100 zgłoszeń, ale one cały czas spływają. Oceniamy straty - mówi mł. bryg. Aneta Gołębiowska, rzecznik prasowy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. - Na szczęście z dotychczasowych zgłoszeń wynika, że zniszczenia nie są poważne. Nikomu też nic się nie stało - dodaje.

Orkan Ciara ma niszczycielską siłę. W Polsce już wyrządził wiele szkód

Orkan Ciara w Polsce zabił matkę i jej dwie córki w Bukowini...

Patrycja Pokrzywa, rzecznik prasowy bielskiej Komendy Miejskiej PSP w poinformowała, że od wczoraj strażacy odnotowali ponad 20 interwencji związanych z silnym wiatrem. Najwięcej zdarzeń było na terenie Jaworza.

- Większość z nich dotyczyła usuwania powalonych konarów drzew z jezdni. Nad ranem strażacy usuwali konar drzewa przy ulicy Sempołowskiej w Bielsku-Białej, który przewrócił się na samochód osobowy z którego wysiadała kobieta. Czterdziestodwulatka z obrażeniami głowy i barku została zabrana do szpitala - dodała Patrycja Pokrzywa.

Tymczasem wciąż aktualne jest ostrzeżenie wydane m.in. przez IMGW, o którym przypomina SMS-ami też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. To alert przed silnym wiatrem, który może wywołać spore utrudnienia w dostawach energii elektrycznej. RCB dodaje, że warto zostać w poniedziałek (10 lutego) w domu.

- Dziś (9/02) po południu, w nocy i jutro w ciągu dnia bardzo silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Jeśli możesz, zostań w domu - tak brzmi komunikat, który został przesłany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

W powiecie częstochowskim, kłobuckim, lublinieckim, myszkowskim i zawierciańskim przewiduje się wiatr, który może osiągnąć prędkość nawet do 95 km/h. Jeszcze silniej może wiać m.in. w Bielsku-Białej, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Katowicach, Sosnowcu, Rybniku czy Zabrzu. IMiGW-PIB w komunikacie informuje, że w tych przypadkach prawdopodobna, najwyższa prędkość to ok. 100 km/h. W poniedziałek oprócz silnego wiatru należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz. We wtorek i środę wiatr nieco osłabnie, jednak nadal będzie dość silny i porywisty.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje też o przerwach w dostawie prądu:

Przypomnijmy, że ostrzeżenie drugiego stopnia (takie wydało IMiGW) może oznaczać wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które powodują duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia, a nawet i życia. W takim wypadku, zalecana jest ostrożność i dostosowanie swoich planów do panujących warunków pogodowych.

IMiGW przewiduje na dziś, 10 lutego, w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami przelotne opady deszczu, lokalnie możliwe burze i krupa śnieżna; w górach opady śniegu. W Bieszczadach prognozowana wysokość opadów do 15 mm. W górach prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 10 cm. Temperatura maksymalna od 6°C na północnym wschodzie i Podhalu, około 9°C w centrum, do 11°C na południowym zachodzie. W rejonach podgórskich Karpat chłodniej od 2°C do 5°C.

Wiatr w całym kraju dość silny i silny, od 35 km/h do 50 km/h, w całym kraju porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

Na wschodzie kraju i Pomorzu Wschodnim porywy wiatru do 85 km/h, w centrum, na zachodzie i południu lokalnie do 100 km/h, na Podkarpaciu i południu Śląska Opolskiego do 110 km/h, w Karpatach do 140 km/h oraz w Sudetach do 180 km/h, słabnące do 150 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne.

Nie przegap

W nocy zachmurzenie przeważnie duże i miejscami opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem przechodzące w śnieg, lokalnie możliwa krupa śnieżna. W górach opady śniegu. W Sudetach prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej o 10 cm. Temperatura minimalna od -1°C na wschodzie do 3°C nad morzem; w miejscowościach podgórskich Karpat około -3°C.

Wiatr umiarkowany i dość silny, w całym kraju porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

Na północnym wschodzie i nad morzem wiatr w porywach do 70 km/h, na Przedgórzu Sudeckim do 80 km/h, na przeważającym obszarze do 85 km/h, w Karpatach do 130 km/h oraz w Sudetach do 140 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne, na obszarach nizinnych możliwe lokalnie zawieje śnieżne.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera