Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta Buczek chce wejść do strefy. Będzie 100 nowych miejsc pracy

Tomasz Szymczyk
Nawet setka nowych miejsc pracy może się niedługo pojawić w sosnowieckiej Hucie Buczek. Jeden z najstarszych zakładów w mieście chce włączenia swojego terenu w skład Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co pozwoli mu zrealizować inwestycje i zwiększyć zatrudnienie. Obecnie huta pracuje tylko na 30 procent swoich możliwości.

W ubiegły czwartek zgodę na włączenie terenu huty do strefy wyraziła sosnowiecka Rada Miejska. Jak wyjaśnia Mirosław Rybak, wiceprezes zarządu Huty Buczek Sp. z o.o., to dopiero jeden z pierwszych kroków tego procesu.

- To dla nas bardzo dobra decyzja, ale to początek drogi. To może 15 procent sukcesu, bo najtrudniej będzie teraz przejść przez Ministerstwo Finansów, które do tej pory strasznie utrudniało przedsiębiorcom wejście do takich stref - wyjaśnia Mirosław Rybak. - To dla nas duża sprawa, ale dzięki temu będziemy mogli naprawdę zmodernizować tę hutę i dać miejsca pracy - dodaje.
Rozporządzenie w sprawie włączenia do strefy będzie musiała wydać Rada Ministrów.

Kiedyś Huta Buczek zatrudniała około 300 osób. W tej chwili pracę w zakładzie ma 125 pracowników. - Do trzystu pewno nie wrócimy nigdy, ale zatrudnienie na poziomie 200-220, jeżeli byśmy zaczęli pracę w systemie trzyzmianowym i zmoder-nizowali park maszynowy, będzie możliwe - mówi Mirosław Rybak.

- W Sosnowcu Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje łącznie teren o powierzchni 95 hektarów, z czego do zagospodarowania pozostało 10 hektarów - mówi Bartłomiej Leszczyński z podstrefy sosnowiecko-dąbrowskiej KSSE. Zagospodarowane zostały już obszary dawnych kopalni Saturn w Milowicach i Sosnowiec, tereny na Dańdówce i przy ul. Zaruskiego. Na inwestorów czekają działki w rejonie ul. Mikołajczyka. Jest też teren w Dąbrowie Górniczej-Tucznawie. - To 100 hektarów gruntu. Jesteśmy w trakcie uzbrajania terenów. Powstała już droga dojazdowa od strony Ząbkowic. Od strony południowej remontowana jest część DW 790 i ul. Koksowniczej oraz budowany jest nowy odcinek drogi przez Las Bienia, co w efekcie umożliwi dogodne skomunikowanie terenu inwestycyjnego z DK 94 - informuje Bartłomiej Leszczyński.

Firmy, które swoje siedziby zlokalizowały na terenie stref, mogą liczyć na ulgi. - Ulgi podatkowe są wyliczane na podstawie wydatków inwestycyjnych związanych z zakupem gruntu, budową hali, zakupem maszyn. Duże firmy mogą liczyć na 40-, średnie na 50-, a małe na 60-procentową ulgę w podatku dochodowym, obowiązującą do 2026 roku - wyjaśnia Bartłomiej Leszczyński.
Niektóre z gmin decydują też o zwolnieniu firmy z podatku o nieruchomości.

Podstawowym kryterium ubiegania się o włączenie do strefy jest przedstawienie przez inwestora innowacyjnego projektu inwestycyjnego, którego realizacja w strefie pozwoli na utworzenie nowych miejsc pracy.

Hucie Buczek kibicuje miasto. - Cieszymy się, że zakład będzie tworzył miejsca pracy i jeśli będziemy mogli, to pomożemy - mówi Rafał Łysy z UM.

Początki huty sięgają 1881 roku, gdy założono słynną Hutę Katarzyna. Imię Mariana Buczka zakład nosi od 1961 roku, gdy połączono go z Hutą Sosnowiec.

*Gdzie najtaniej na zakupy [PORÓWNANIE CEN W MARKETACH]
*Kuchenne Rewolucje w Tychach: Dom Bawarski Tychy Magdy Gessler [ZDJĘCIA + WIDEO]
*Najpiękniejsze polskie kolędy [POSŁUCHAJ i WYBIERZ]
*Najlepsze prezenty na święta Bożego Narodzenia [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty