Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huta Katowice ma już 40 lat. Zobacz ZDJĘCIA z jubileuszu

Piotr Sobierajski, Zdjęcia: Arkadiusz Gola
Przyjechali do Dąbrowy Górniczej z całej Polski, a nawet zza jej granic. Są ich setki, a dla każdego z nich Huta Katowice to cząstka życia, jego nieodłączny element, coś więcej niż tylko hale, urządzenia i piece. Okazją do tego wyjątkowego spotkania stała się w sobotę 40-rocznica wbicia pierwszej łopaty na budowie tego największego w Polsce kombinatu metalurgicznego, symbolu lat 70. minionego wieku w PRL-u. Stało się to dokładnie 15 kwietnia 1972 roku, a dziś odbywają się uroczyste obchody, upamiętniające tamte wydarzenia, które zmieniły na trwałe obraz Dąbrowy Górniczej i całego Zagłębia. ZOBACZ ZDJĘCIA Z JUBILEUSZU

Pierwszym elementem rocznicowych obchodów było zainaugurowanie o godz. 9.40 w Muzeum Miejskim Sztygarka w Dąbrowie Górniczej specjalnej wystawy, prezentującej czasy budowy Huty Katowice, a także współczesność ArcelorMittal Poland SA, które dziś przejęło spuściznę po jednej z największych inwestycji czasów epoki Edwarda Gierka. Multimedialną wystawę będzie można zwiedzać już od wtorku, a zobaczymy tu nie tylko dokumenty, zdjęcia i pamiątki związane z czasami budowy kombinatu metalurgicznego, ale także m.in. obrazy z plenerów malarskich, które towarzyszyły temu przedsięwzięciu. Jest też m.in. kawałek stali z pierwszego wytopu w 1976 roku.

ZOBACZ ARCHIWALNE ZDJĘCIA Z HUTY KATOWICE

- To bardzo wzruszające chwile dla większości z nas - podkreśliła Erna Meszek-Buchacz, która od samego początku uczestniczyła w budowie Huty Katowice. - Takie spotkanie wyzwala emocje, sporo osób widzi się po raz pierwszy od lat. Bardzo miło jest móc uczestniczyć w tych jubileuszowych obchodach, a to już przecież aż 40 lat - dodała.

O godz. 11 tłoczno i gwarno zrobiło się na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Kasprzaka w dąbrowskiej dzielnicy Gołonóg, gdzie tamtejsze rondo oficjalnie otrzymało nazwę - "Budowniczych Huty Katowice". Grała hutnicza orkiestra z Krakowa, a kulminacyjnym punktem było odsłonięcie pamiątkowej tablicy. - Byłem wtedy młodym człowiekiem, ale dokładnie pamiętam tamte chwile, kiedy wbijałem pierwszą łopatę na placu budowy Huty Katowice. To było jeszcze w środku lasu, gdzie przygotowane zostało odpowiednie miejsce. Jestem z Krakowa, dawno nie byłem w Dąbrowie Górniczej, tak więc to wszystko co się dziś dzieje wzbudza wielki sentyment - stwierdził Zbigniew Kijania, który był kierownikiem w pierwszym etapie robót przy budowie Huty Katowice.

Projektanci huty, kadra inżynierska, zarządzająca, budowniczy pojawili się także pod pomnikiem, upamiętniającym wbicie pierwszej łopaty na placu budowy Huty Katowice. A potem czekała na nich specjalna konferencja w stołówce "Jedenastce", gdzie nie tylko wyświetlony został film o hucie i jej budowniczych, przygotowany specjalnie na tę okazję, ale był to też czas wspomnień i dyskusji. Część z osób uczestniczących w uroczystych obchodach po godz. 12 wróciła natomiast do Muzeum Miejskiego Sztygarka, gdzie także miała okazję powspominać dawne czasy oraz zwiedzić Kopalnię Ćwiczebną Sztygarka.
- To był bardzo trudny czas dla mnie i całej kadry Huty Katowice. Czas próby i odpowiedzialności za decyzje, które będzie oceniało przyszłe pokolenie i czas niepokoju, czy potrafimy wybudować, ale również uruchomić i eksploatować ten nowoczesny kompleks. Nie mnie oceniać, czy zdaliśmy egzamin. Ale dziś dobrze pracująca Huta Katowice, mądrze i skutecznie kierowana z już odmłodzoną kadrą i całą załogą, skutecznie konkurująca w innych rynkowych warunkach ekonomicznych jest najlepszym dowodem, że szansy, którą dano naszemu pokoleniu w tym wielkim przedsięwzięciu nie zmarnowaliśmy - podkreślił Zbigniew Szałajda, dyrektor naczelny Huty Katowice w latach 1974-1980.


Ryszard Ściborowski, dyrektor Budostalu 3:
Była to swego rodzaju inwestycja pionierska, bo powstawała w środku lasu, ale mieliśmy już wcześniej doświadczenie z budowy huty w Krakowie. To wszystko udało się przenieść na ten grunt. W Krakowie pracowałem przy budowie kilku wielkich pieców, tutaj także zacząłem od wielkiego pieca nr 1, potem stawiałem wspólnie z załogą stalownię. Wszystko zostało solidnie i dokładnie zaprojektowane przez Biprohut, dlatego nie było potem większych problemów z realizacją całej inwestycji. Nie było oczywiście łatwo, ale nie było mowy o dłuższych przestojach. Wszystko było podporządkowane tej właśnie inwestycji. Sporo rzeczy, technologii, urządzeń było naszych, rodzimych.

Oczywiście korzystaliśmy ze wsparcia, które płynęło zza wschodniej granicy, ale nie brakowało również urządzeń i wyposażenia, które pojawiło się na placu budowy z Zachodu. Pamiętam, że część z nich pochodziło z Belgii i wtedy na budowie pojawiła się nawet wysoko postawiona osoba z tego kraju, by zobaczyć, jak to wszystko powstaje. Pracy było mnóstwo, tempo ogromne, ale kadra i robotnicy pochodzili z całego kraju. Wtedy byliśmy młodzi, pełni entuzjazmu. Po prostu byliśmy przekonani, że to wszystko musi się udać, że huta ruszy w terminie i będzie działać przez kolejne dziesięciolecia. Takie były właśnie plany, by tutaj skupić całe hutnictwo, a wiele starych pieców w innych hutach na terenie Śląska miało być wygaszonych.

Roman Kulej, przewodniczący PMRN, naczelnik i prezydent Dąbrowy Górniczej w latach 1972-1981:
Wezwał mnie wojewoda Jerzy Ziętek i powiedział, że w Dąbrowie Górniczej buduje się wielka huta, dlatego potrzebny jest tam ktoś doświadczony. Huta Katowice początkowo zlokalizowana była w powiecie będzińskim, w gminie Łosień. Kiedy na obchody barbórkowe do kopalni gen. Zawadzki przyjechał premier Jaroszewicz spytałem go, jak to będzie, że huta będzie tak naprawdę… gminna. Zdziwił się i bardzo szybko zmieniony został akt erekcyjny. Tak też huta związała swój los z Dąbrową, a mieszkańcy z nią. Budowa była ogromnym wyzwaniem. Powstały trzy nowe osiedla mieszkaniowe: w Gołonogu, Sulnie w Strzemieszycach i osiedle Gdańskie w Ząbkowicach.

Trzeba było zapewnić wszystkim budowniczym wyżywienie. Chleb dowoziliśmy z okolicznych miast, aż spod Zawiercia, mięso i wędliny z Rybnika. Potem powstała w Gołonogu piekarnia, a zakłady mięsne na Podlesiu. Wybudowano też dwie przychodnie, w Gołonogu i Merkury. Powstała nowa trasa z Sosnowca przez Będzin, a gdyby nie budowa huty, to linia tramwajowa kończyłaby się dziś na Redenie. Widać było ogromną mobilizację wszystkich mieszkańców i budowniczych huty. A samo miasto z 40-tysięcznego przekształciło się w ponad 120-tysięczne, kiedy przestałem być prezydentem Dąbrowy Górniczej.

Kalendarium budowy Huty Katowice:

wrzesień 1971 - pierwsze decyzje prezydium zarządu PZPR o rozpoczęciu przygotowania inwestycji, która uporządkuje cały krajowy sektor hutnictwa i stali i budowy nowoczesnego kombinatu metalurgicznego
6-11 grudnia 1971 - VI zjazd PZPR. Tutaj zapada oficjalnie decyzja o budowie między Gołonogiem, Ząbkowicami Będzińskimi, Łośniem i Strzemieszycami największej huty w Polsce
14 kwietnia 1972 - na placu budowy wbita zostaje w ziemię symbolicznie pierwsza łopata. To początek prac ziemnych i budowlano-montażowych zakładu o roboczej nazwie Huta Centrum
1974 - odznaczenie Budowy Huty Katowice Orderem Sztandaru Pracy I klasy
1975 - rozpoczęcie pracy pierwszego wydziału zakładu (mechaniczno-konstrukcyjnego)
maj 1976 - utworzony został Kombinat Metalurgiczny Huta Katowice, w którego skład oprócz Huty Katowice w budowie weszły również Huta im. Feliksa Dzierżyńskiego w Dąbrowie Górniczej oraz Zakłady Koksownicze im. Powstańców Śląskich w Zdzieszowicach.
30 września 1976 - rozruch walcowni półwyrobów
2 grudnia 1976, godz. 7:00 - rozpalenie Wielkiego Pieca nr 1
3 grudnia, godz. 4:20 - pierwszy spust 30 ton surówki z Wielkiego Pieca nr 1
10 grudnia, godz. 21:00 - rozruch stalowni, rozpoczęcie wygrzewania konwertora tlenowego nr 1
11 grudnia, godz. 9:10 - pierwszy wytop 300 ton stali z konwertora tlenowego nr 1

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera