II tura wyborów samorządowych. PKW podała, że frekwencja wyniosła 44,06 procent

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Adam Kielar
Adam Kielar
Damian Świderski
Damian Świderski
Wideo
od 12 lat
PKW przedstawiła w poniedziałek rano komunikat uzupełniający po dziewięciu godzinach od zamknięcia lokali wyborczych. Frekwencja w II turze wyborów samorządowych wyniosła 44,06 procent.
Trwa II tura wyborów samorządowych 2024
Trwa II tura wyborów samorządowych 2024 Andrzej Banas/Polska Press

Spis treści

Ostateczne dane of frekwencji

W poniedziałek rano PKW podała ostateczne dane of frekwencji w II turze wyborów samorządowych.

– Uprawnionych do głosowania było 12 051 596 osób, w tym 1935 obywateli Unii Europejskiej nie będących obywatelami polskimi lub obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – podał przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

– Łącznie karty do głosowania w lokalach wyborczych i w głosowaniu korespondencyjnym wydano 5 311 394 osobom. Ważnych kart oddano 5 310 432, to jest 44,06 proc. uprawnionych do głosowania – powiedział.

Przewodniczący PKW poinformował, że głosów ważnych oddano 5 269 205, czyli 99,22 proc. ogólnej liczby oddanych głosów. Natomiast, jak mówił, głosów nieważnych oddano 41 227, czyli 0,78 proc. ogólnej liczny głosów oddanych.

AKTUALIZACJA. Godz. 17

- Frekwencja na godzinę 17 wyniosła 33,17 proc. - poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak

Najwyższa frekwencja występuje w województwach lubelskim - 37,5 proc. i świętokrzyskim - 35,85 proc. Najniższa z kolei w województwach dolnośląskim - 29,51 proc i śląskim - 31,13 proc. Jeśli chodzi o miasta, to najwyższa frekwencja występuje w Zielonej Górze, Kielcach i Rzeszowie. Z kolei najniższa we Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim i Poznaniu.

PKW podało dane. Ile osób zagłosowało do 12?

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak przekazał, że według stanu w południe 21 kwietnia, w drugiej turze wyborów samorządowych, zagłosował 1 mln 554 tys., 381 osób, z ponad 12 mln 17 tys. uprawnionych do udziału w głosowaniu. Najwyższa frekwencja została odnotowana w woj. podlaskim (15,83 proc.), a następnie w: woj. lubelskim (15,41 proc.) i woj. podkarpackim (14,89 proc.).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!

Gdzie frekwencja jest najniższa?

Najniższa frekwencja została odnotowana w woj. dolnośląskim (10,64 proc.), woj. opolskim (11,92 proc.) i woj. śląskim (11,97 proc.). W drugiej turze wyborów samorządowych, wybranych zostanie 748 wójtów, burmistrzów i prezydentów. Druga tura jest potrzebna do wyłonienia zwycięzców, w m.in. w 60 miastach prezydenckich, w tym aż w dziewięciu miastach wojewódzkich.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl