Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ilona Procek wygrała konkurs śląskiej godki w Wodzisławiu Śl. Wystartowało siedem pań. Z jakimi zadaniami mierzyły się uczestniczki? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wodzisławscy seniorzy w czwartek 4 stycznia zmierzyli się w konkursie znajomości śląskiej godki. Zwyciężczynią została Ilona Procek, która w nagrodę wyjedzie do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Organizatorzy zaprosili wszystkich tych, którzy kochają kulturę Śląska do wspólnego oglądania zmagań nestorów w Pałacu Dietrichsteinów. Jakie atrakcje zafundowali organizatorzy?

Konkurs ślonskiej godki w Wodzisławiu Śląskim. Jakie zadania miały uczestniczki?

Sala teatralno-widowiskowa Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śl. pękała w szwach! Ludzie przyszli posłuchać, jak siedem uczestniczek konkursu poradzi „godać” po śląsku.

Zaczęło się od rozgrzewki, z którą bez trudu poradziły sobie wszystkie panie. Każdy Ślązak wie bowiem, że hawerfloki to płatki owsiane a karminadlem zwie się kotlet mielony.

Potem było już coraz trudniej. Niemniej uczestniczki zmagań wykazały się znakomitą umiejętnością posługiwania się językiem śląskim, rozwiązując poszczególne zadania i łamigłówki. Wypowiedzi oceniało jury w składzie: europoseł Łukasz Kohut, Lucyna Szłapka, Janina Chlebik-Turek.

Ostatecznie zwyciężyła Ilona Procek, która w nagrodę pojedzie do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Drugie miejsce zajęła Henryka Michna, trzecie Bożena Kucza. Obecny na spotkaniu prezydent Mieczysław Kieca powiedział m.in., że bardzo ceni sobie śląską kulturę. Niestety, nie nauczył się od babci godania. A szkoda!

Zmagania ze śląskiego przeplatały występy przedszkolaków z „piętnastki” i zespołu śpiewaczego Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na korytarzach i w sali pojawiła się też Szara Dama Pałacu. Były również sznitki ze smalcem i kartofelzalat.

Celem konkursu jest m.in. propagowanie wartości dziedzictwa własnej kultury, jej utrwalanie i rozpowszechnianie, kultywowanie znajomości mowy śląskiej, jej bogactwa i wartości, rozpowszechnianie wiedzy nt. zwyczajów, tradycji, wierzeń najbliższego otoczenia, regionu, kształcenie poczucia odpowiedzialności za pielęgnowanie tradycji i popularyzację dorobku poprzednich pokoleń.

Organizatorami wydarzenia były Stowarzyszenie Wodzisławski Uniwersytet Trzeciego Wieku (Agata Bukała i Ewa Fajkus) oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasz Kohut.

Zobaczcie zdjęcia

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera