Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ilu pasażerów miały polskie lotniska w 2018? Statystyki portów regionalnych i lotniska Chopina na Okęciu. Lotniska Polski, liczba pasażerów

DN
Airport Katowice wraca na 3. miejsce najpopularniejszych lotnisk w Polsce
Airport Katowice wraca na 3. miejsce najpopularniejszych lotnisk w Polsce Pixabay
Pyrzowice wracają na pudło? Mamy dane za okres stycznia do września 2018. Wynika z nich, że po pięciu latach Airport Katowice wyprzedzilł Gdańsk i wraca na 3. miejsce najpopularniejszych lotnisk w kraju. Związek Regionalnych Portów Lotniczych podaje statystyki lotnisk za 2018 rok. W sumie w całej Polsce było 35,6 mln pasażerów.

Związek Regionalnych Portów Lotniczych podsumował trzy kwartały 2018 roku na polskich lotniskach regionalnych pod kątem liczby pasażerów obsłużonych w ruchu ogółem. I okazuje się, że od stycznia do września 2018o roku w trzynastu polskich lotniskach funkcjonujących w regionach obsłużono rekordowe, prawie 21,9 mln podróżnych. To o 3,2 mln więcej (+17,1%) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Po trzech kwartałach 2018 roku udział krajowych portów regionalnych w całości obsłużonego ruchu pasażerskiego w Polsce (35,4 mln pasażerów) wyniósł 62%. Pozostałe 38% ruchu pasażerskiego, czyli 13,5 mln podróżnych, skorzystało z siatki połączeń Lotniska Chopina w Warszawie. W sumie więc w całej Polsce od początku roku było 35,6 mln pasażerów. Dla przypomnienia - aktualna liczba mieszkańców Polski to nieco ponad 37 mln.

Nowa wieża kontroli lotów w Pyrzowicach będzie najwyższa w Polsce.

Katowice Airport, zdjęcia z drona. To zdjęcia lotniska w Pyr...

Kto jest na szczycie? Tu niespodzianka. Jak zwykle pierwsze w Polsce jest Okęcie, a drugi - Kraków. Miejsce trzecie od kilku lat zajmował Gdańsk, odkąd odebrał je Katowicom w 2012. Ale w tym roku - zmiana. Katowice triumfalnie wracają na pudło. Czy uda się utrzymać trzecie miejsce za cały 2018 rok?

Katowice Airport. Statystyki, rok 2018
Infogram

Wśród pięciu portów regionalnych z największą liczbą obsłużonych pasażerów za styczeń - wrzesień 2018 - znalazły się:

  1. Kraków - 5,06 mln
  2. Katowice - 3,97 mln
  3. Gdańsk - 3,88 mln
  4. Wrocław - 2,59 mln
  5. Modlin - 2,33 mln

.

Największy liczbowy wzrost pasażerów w okresie dziewięciu miesięcy 2018 roku odnotowały lotniska w:

  • Katowicach - 844 tys.,
  • Krakowie - 705 tys.,
  • Poznaniu - 588 tys.,
  • Wrocławiu - 389 tys.
  • Gdańsku - 317 tys.

Dreamliner w Pyrzowicach. Lot z Chicago do Krakowa 22.10 prz...

Z kolei w gronie regionalnych portów lotniczych z największym procentowym wzrostem ruchu pasażerskiego po trzech kwartałach bieżącego roku znalazły się:

  • Zielona Góra - 52,9%,
  • Poznań - 41,3%,
  • Bydgoszcz - 27,3%,
  • Katowice - 27%
  • Wrocław - 17,6%

Czego należy się spodziewać w 2019 roku? Na pewno nie tak spektakularnych wzrostów.

- Na horyzoncie wyraźnie rysują się czynniki, które stanowić będą niewątpliwe zagrożenie dla dalszego utrzymania wysokiej dynamiki wzrostu. Od kilku miesięcy jednym z nich jest rosnąca cena nafty lotniczej. Od września 2017 roku obserwujemy systematyczny wzrost ceny baryłki nafty lotniczej z poziomu około 60 dolarów do 95 dolarów w październiku 2018. W odpowiedzi na tę sytuację, największe na rynku linie niskokosztowe starają się maksymalizować przychody m.in. poprzez zmianę polityki bagażowej, co wiąże się ze wzrostem średniej ceny biletu. W konsekwencji, na wrażliwym cenowo rynku przewozów niskokosztowych, pasażerowie mogą zacząć ograniczać intensywność podróży lotniczych. Low-costy koncentrują też swoją działalność na większych lotniskach regionalnych, likwidując bazy w mniejszych portach. Niepokoi także sytuacja na rynku przewozów czarterowych. Przyspieszona restrukturyzacja jednego z największych krajowych przewoźników, co wiąże się m.in. z redukcją jego floty do jednego samolotu, powoduje niepewność, co do przyszłorocznego sezonu czarterowego - komentuje Artur Tomasik, prezes Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

Na razue jednak wiadomo, że rok 2018 będzie najlepszym w historii polskich portów regionalnych. Średni procentowy wzrost ruchu w regionach od początku roku kształtuje się na poziomie 17%. W tym samym okresie, według danych ACI Europe, średni procentowy wzrost ruchu pasażerskiego dla europejskich lotnisk wyniósł ok. 7%. Cieszy nas fakt, że po trzech kwartałach 2018 roku wszystkie trzynaście polskich portów regionalnych zanotowało wzrost liczby pasażerów.

W 2017 roku w polskich portach regionalnych obsłużono ponad 24,34 mln pasażerów, o prawie 3 mln więcej (+14%) w porównaniu z rokiem 2016. W całej Polsce, razem z Okęciem, było ich nieco pond 40 mln. Udział lotnisk w regionach w całości ruchu pasażerskiego obsłużonego w Polsce (40,09 mln pasażerów) w 2017 roku wyniósł 61%, pozostałe 39% (15,75 mln pasażerów) skorzystało z siatki połączeń Lotniska Chopina w Warszawie. Aktualnie ZRPL zakłada, że w 2018 roku w regionalnych portach lotniczych może zostać obsłużonych prawie 28 mln pasażerów, czyli o około 3,7 mln więcej niż przed rokiem.

Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo