Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestorzy stracili na giełdzie 50 milionów złotych z powodu oszustwa grupy przestępczej. CBŚP postawiło zarzuty siedmiu podejrzanym

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Zdjęcie ilustracyjne z archiwum CBŚP
Zdjęcie ilustracyjne z archiwum CBŚP Materiały prasowe
308 pokrzywdzonych straciło co najmniej 50 milionów złotych z powodu giełdowego oszustwa zorganizowanej grupy przestępczej. CBŚP we współpracy z Prokuraturą Regionalną w Katowicach zatrzymało siedmiu podejrzanych o prowadzenie nielegalnego procederu związanego z emisją akcji i obligacji. Grozi im do 10 lat więzienia. Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego policji zatrzymali siedem osób na terenie województw śląskiego i małopolskiego. Są one podejrzane o wyłudzenie mienia wielkiej wartości, niegospodarność oraz pranie pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności.

W toku śledztwa dotychczas ustalono co najmniej 308 pokrzywdzonych inwestorów, których doprowadzono do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie co najmniej 50 mln zł - Paweł Żukiewicz z CBŚP

Działalność przestępcza polegała w tym przypadku na emisji obligacji i akcji przez grupę spółek, która najprawdopodobniej nie miała zamiaru wywiązać się z zaciągniętych zobowiązań. Były to podmioty powiązane ze sobą osobowo i kapitałowo.

W czasie przeszukań zabezpieczono dokumenty, sprzęt komputerowy oraz telefony, które teraz zostaną poddane szczegółowej analizie. Śledztwo toczy się pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Nie przegapcie

Na dzień 13 stycznia 2020 roku ustalono, że ten przestępczy proceder trwał siedem lat i miał miejsce na terenie województwa śląskiego od 2008 do 2015 roku.

- Wszystko wskazuje także na to, iż obligatariusze najczęściej wprowadzani byli w błąd co do celu, na jaki miały być wykorzystane zainwestowane środki finansowe, pozyskane z emisji papierów wartościowych. Dodatkowo osoby podejrzane mogły wprowadzać w błąd inwestorów podając nieprawdziwe dane i zatajając rzeczywiste informacje mające istotny wpływ na ocenę zdolności emitenta w zakresie jego wypłacalności - wyjaśnia Żukiewicz.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do prokuratury w Katowicach, gdzie postawiono im zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, niegospodarności oraz prania brudnych pieniędzy.

Sześć osób usłyszało także zarzuty dotyczące podawania nieprawdziwych lub zatajania prawdziwych danych, które mogły być znaczące dla emitenta, co w ostateczności wyrządziło szkody gospodarcze i było elementem oszustwa.

- Za te przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat oraz grzywna do nawet 6 mln zł - Paweł Żukiewicz

Policja nie wyklucza w tej sprawie kolejnych zatrzymań.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera