Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jacek i Agatka kończą 58 lat. Pierwsza polska dobranocka pojawiła się w telewizji w październiku 1962 roku

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
Kultowe dobranockiZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kultowe dobranockiZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE ARC
To dla wielu Czytelników niewątpliwie jedno z najsympatyczniejszych wspomnień z dzieciństwa. Dzisiejszym dzieciom, które od rana do wieczora oglądać mogą tworzone na komputerze kreskówki trudno byłoby uwierzyć, że kiedyś prawdziwą furorę wśród najmłodszych zrobiły dwie kulki nałożone na palec, na których namalowano twarze. Jacek i Agatka, bo o nich mowa, bohaterowie pierwszej polskiej dobranocki kończą właśnie 58 lat. Pierwszy odcinek Telewizja Polska wyemitowała 2 października 1962 roku.

Z punktu widzenia dzisiejszej telewizji to nie było nic nadzwyczajnego. Najpierw na ekranach telewizorów pojawiła się aktorka Zofia Raciborska, która zaprosiła dzieci na bajeczkę, którą telewizja chce im opowiedzieć.

Chwilę potem telewidzowie zobaczyli dwie kukiełki. Dowiedzieli się zaraz, że tata Jacka i Agatki pojechał z wujkiem Jankiem na polowanie. Dziś taki temat raczej by nie przeszedł. W każdym razie efektem polowania nie była zwierzyna, ale napełniony malinami gąsior, który szybko zmienił się w gąsior soku malinowego, który Jacek i Agatka pili zimą z wodą sodową.

"Jacek i Agatka" na antenie Telewizji pojawiali się od 1962 aż do 1973 roku trzy razy w tygodniu - we wtorki, czwartki i soboty. Głosu bohaterom użyczała wspomniana już Zofia Raciborska, zaś teksty pisała Wanda Chotomska.

Nie był to pierwszy program przeznaczony dla dzieci, bo już w 1958 roku pojawił się na antenie "Miś z okienka", a rok później "Przygody Gąski Balbinki", jednak to "Jacek i Agatka" zapoczątkowali cykl zwany od zawsze Dobranocką, a potem Wieczorynką, który do 2013 roku gościł na antenie programu pierwszego tuż przed "Wiadomościami".

ILE PAMIĘTASZ Z KULTOWYCH DOBRANOCEK? ROZWIĄŻ QUIZ

Co ciekawe, wieczorne bajki dla dzieci pojawiały się tylko w telewizjach państw socjalistycznych. W tym samym czasie, co polska dobranocka, zaczęto nadawać czechosłowacki Vecernicek - w dwóch wersjach językowych, radziecki program Spokojnoj noczi, małyszy czy węgierski Esti Mese. Gdy w Związku Radzieckim przez wiele lat była to jedyna audycja dla dzieci w ciągu doby, na zachodzie Europy pokazywano całe pasma bajek dla najmłodszych.

Nie przeocz

W Polsce "Jacek i Agatka" szybko znaleźli wielu następców, filmy z którymi produkowano przede wszystkim w łódzkim studiu Semafor i Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. W Semaforze powstawały takie kreskówki jak "Dziwny świat kota Filemona", "Miś Uszatek", "Mały pingwin Pik-Pok" czy "Przygód kilka wróbla Ćwirka". Z Bielska-Białek wywodzą się z kolei m.in. "Bolek i Lolek" czy "Reksio".

Nie brakowało też na naszych ekranach zagranicznych dobranocek. Wielu fanów mają przecież czechosłowacki "Krecik", "Bajki z mchu i paproci" czy "Przygody rozbójnika Rumcajsa", radziecki "Wilk i zając" czy japońska "Pszczółka Maja".

A jak jest Wasza ulubiona dobranocka?

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera