Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak powstaje śnieg? Tak wygląda centrum produkcji śniegu w Szczyrk Mountain Resort. Byliśmy w środku. Zobacz ZDJĘCIA

JAK
dzięki nowoczesnym urządzeniom w Szczyrk Mountain Resort mogą szybko wyprodukować spore ilości śniegu
dzięki nowoczesnym urządzeniom w Szczyrk Mountain Resort mogą szybko wyprodukować spore ilości śniegu JAK
Słownie tylko dwa (!) nieduże komputery odpowiadają za sterowanie naśnieżaniem w największym kompleksie narciarskim Szczyrk Mountain Resort. Cały proces jest mocno zautomatyzowany, system obsługuje niewielu ludzi, a dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można w krótkim czasie wyprodukować taką ilość śniegu, która zadowoli narciarzy i snowboardzistów.

Szczyrk Mountain Resort jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce i największym w Beskidzie Śląskim. Zlokalizowany na zboczach szczytów Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.) i Wierch Pośredni (1000 m n.p.m.) kompleks posiada przeszło 23 km zróżnicowanych tras zjazdowych (w tym 5 km oświetlonych) co sprawia, że każdy fan białego szaleństwa znajdzie tutaj coś dla siebie.

Trasy naśnieża prawie 400 urządzeń

Za naśnieżanie kompleksu odpowiada 320 lanc i 48 armatek śnieżnych. Sterują nimi jedynie dwa komputery umieszczone w jednym z pokoi szarego budynku na Hali Skrzyczeńskiej, cały system doglądają tylko cztery osoby na jednej zmianie (w sezonie narciarskim zmiany są trzy).

- Te pomarańczowe punkciki to są stacje pogodowe, które zbierają temperaturę z otoczenia. Jak się świecą na pomarańczowo to znaczy, że temperatura do naśnieżania nie jest jeszcze odpowiednia. Gdy zmienią się na zielony kolor, to oznacza, że system gotowy jest do naśnieżania - tłumaczy Kamil Kotlimowski, kierownik ds. naśnieżania i utrzymywania tras narciarskich w Szczyrk Mountaim Resort, wskazując monitory komputerów, na których widać jak na dłoni wszystkie urządzenia - stacje pogodowe, lance i armatki śnieżne.

Naśnieżanie można zacząć, jeśli temperatura wynosi minus 3,5 stopnie Celsjusza. Ośrodek korzysta m.in. z wody gromadzonej w gigantycznym zbiorniku. Cały system tłoczenia wody na trasy składa się z trzech pompowni, gdzie znajdują się potężne pompy (każda z nich może przepuścić 320 metrów sześciennych wody przepuścić na godzinę) i kompresory, które odpowiadają za napowietrzenie wody do naśnieżania. Woda musi zostać napowietrzona, żeby nie zamarzła w zbiorniku, bo mogłaby go uszkodzić, a dodatkowo napowietrzanie chłodzi wodę. Kiedy dociera ona do stacji ma około 10 stopni Celsjusza, a napowietrzanie sprawia, że temperatura wody obniża się o jakieś 5 stopni Celsjusza.

- Z zimniejszej wody jest lepszy śnieg - mówi Kamil Kotlimowski. Podkreśla, że praktycznie całe naśnieżanie ośrodka można ustawić i regulować pracę lanc oraz części armatek śnieżnych za pomocą komputerów, bez ruszania się z miejsca. Czasami dochodzi do sytuacji, że pracownik musi podjechać na trasę, żeby przestawić lancę lub armatkę, w którą stronę ma podawać śnieg, ale praktycznie praca ludzi ograniczona jest do minimum.

Jeśli jest dobra pogoda, czyli jest odpowiedni mróz i wilgotność powietrza, to jedną z 23 tras narciarskich w Szczyrk Mountain Resort mogą naśnieżyć (warstwa od 50 do 80 cm śniegu) w ciągu czterech dni. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można więc krótkim czasie wyprodukować taką ilość śniegu, która powinna zadowolić narciarzy i snowboardzistów.

]Szczyrk Mountain Resort gotowy do sezonu. Jakie czekają nas nowości. Kliknij TUTAJ

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera