Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak przygotować zwierzaki do sylwestrowej nocy? Częstochowski weterynarz podpowiada

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Sylwestrowa noc nie jest z pewnością uwielbiana przez naszych czworonożnych przyjaciół. Wystrzały z każdej strony słychać niemal od razu, gdy zapadnie zmrok. O skutecznych sposobach, które pomogą przetrwać zwierzakom ten trudny czas, rozmawiamy z Romanem Garbaciakiem, lekarzem weterynarii w lecznicy Vita w Częstochowie.

Jak przygotować zwierzaki do sylwestrowej nocy? Częstochowski weterynarz podpowiada

Rokrocznie o tej porze pojawia się ten sam problem - huczne świętowanie Nowego Roku często powoduje ogromny stres u naszych czworonożnych przyjaciół. Jak zatem tego uniknąć?

- Zwierzaki mają przeróżne charaktery. Jednak dużo jest takich, które boją się wystrzałów. W efekcie mogą niszczyć pomieszczenia, czy meble. Te, które są na spacerze i akurat usłyszą strzał, potrafią uciec. Znajdowane są po kilku, a nawet kilkunastu dniach, na przykład w schroniskach - przypomina Roman Garbaciak, lekarz weterynarii w lecznicy Vita w Częstochowie.

Zarówno psy, jak i koty mają słuch znacząco lepszy, niż ludzie. Niektóre dźwięki mogą być dla nich nieprzyjemnym doświadczeniem, a nawet sprawiać ból.

- Najlepiej, jeśli noc sylwestrową spędzamy w domu ze swoimi pupilami. Dzięki temu zwierzęta czują się bezpiecznie. To jest oczywiście pełnia szczęścia. Jeśli jednak planujemy wyjść, to możemy spróbować poprosić kogoś z rodziny, czy znajomych o zaopiekowanie się zwierzęciem - przyznaje.

Można również sięgnąć po środki uspokajające. Tych na rynku jest mnóstwo - mają różne stopnie działania. Wiedząc, jak nasz pupil reaguje na hałas, skontaktujmy się jednak wcześniej z weterynarzem i poprośmy o odpowiednie leki.

- Przy ich doborze warto skonsultować się ze specjalistą. Dobrze byłoby też wcześniej zacząć dawkować leki, żeby wiedzieć, jaka dawka jest skuteczna. Lekarz weterynarii z pewnością w takiej sytuacji pomoże. Na rynku są dostępne przeróżne środki - od naturalnych, po psychotropowe. Pamiętajmy jednak, aby sięgać po te, które działają uspokajająco, a nie rozluźniająco na mięśnie. Chodzi przecież o to, aby przygotować zwierzaka psychicznie. Skuteczne są też takie gadżety, jak obroże adaptacyjne - podsumowuje Roman Garbaciak.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera