Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak Słowackiego w Mysłowicach witano [HISTORIA DZ]

Grażyna Kuźnik
Pogrzeb Juliusza Słowackiego w Krakowie. Poecie w ostatniej drodze towarzyszyły tłumy
Pogrzeb Juliusza Słowackiego w Krakowie. Poecie w ostatniej drodze towarzyszyły tłumy Ze zbiorów Antykwarni Niezależna
Decyzja zapadła 110 lat temu. Wtedy kardynał Jan Puzyna raz na zawsze odmówił pochowanie Juliusza Słowackiego na Wawelu. Miał wieszcza za bezbożnika. I chociaż naród uważał inaczej, studenci wybijali Puzynie szyby w oknach, kardynał trwał w swoim uporze. Dopiero po jego śmierci można było sprowadzić prochy wielkiego Juliusza do kraju.

Wtedy niemieckie Mysłowice nie interesowały się Słowackim. Ale gdy ciało poety wróciło do ojczyzny, sytuacja była już inna. W plebiscycie za Niemcami opowiedziało się 56 proc. mieszkańców, miasto jednak przyłączono do Polski. Wiedział o tej świeżej polskości Jarosław Iwaszkiewicz, gdy pisał relację z kolejowej podróży prochów poety przez Śląsk do Krakowa w 1927 roku. Towarzyszył tej trumnie. I wspomniał o hołdzie Mysłowic dla Słowackiego. Czy tak było naprawdę?

HISTORIA DZ - ODWIEDŹ SERWIS HISTORYCZNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO - CIEKAWOSTKI, NIEZNANE FAKTY, NIESAMOWITE ZDJĘCIA - ZOBACZ KONIECZNIE

Niewiele zostało ze szczątków poety w paryskim grobie. W kasecie znalazła się czaszka, kość piszczelowa, trochę drobnych kostek i jedna biała skarpetka. Wszystko to, według świadków, można było zawinąć w jedną chustkę. Skrzynkę złożono w sporej trumnie, żeby stworzyć iluzję całego ciała. Trumna statkiem "Wilia" dotarła do Gdyni, potem statek wiślany wiózł ją do Warszawy, stamtąd pociągiem jechała przez Śląsk i Zagłębie do Krakowa.

Pociąg zbliża się do Mysłowic. Iwaszkiewicz pisze: "Znowu tłumy wzdłuż toru, na wiszących mostach, szkoły, dzieci, straże ogniowe, Sokół, Strzelec, organizacje robotnicze, napisy, sztandary, hymn państwowy. Wzruszające olbrzymie tłumy." W Mysłowicach: " Dzieci tworzą szpaler z obu stron pociągu i zasypują wagony mnóstwem kwiatów. Całe chmury lecą maków, bławatków, trawek puszystych. Przez okno wpada bukiecik prostych goździków." Iwaszkiewicz chwyta kwiatki i składa na trumnie poety. I tak śląski bukiecik dojechał ze Słowackim na Wawel.

Pogrzeby poety

Smutny, skromny pogrzeb Juliusza Słowackiego odbył się w 1849 roku na cmentarzu Montmartre. Nikt nie przemawiał. 78 lat później w czasie ekshumacji okazało się, że trumna się rozpadła. Z ziemi wyjęto czaszkę, miała prawie wszystkie zęby i czuprynę. Poza tym była tylko jedna kość piszczelowa, około około 25 drobnych kości. Wydobyto też jedną grubą skarpetę z białej wełny. Szukano dalej, ale nic już nie znaleziono. Wszystko włożono do małej metalowej trumny. Poeta spoczął obok Adama Mickiewicza w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze na Wawelu.

*Artur Hajzer nie żyje. Tragedia na Gasherbrum ZDJĘCIA
*Superbudowa 2013. Wybieramy najlepszą inwestycję woj. śląskiego ZAGŁOSUJ
*Marsz Autonomii 13 lipca 2013: PROGRAM, LISTA OBECNOŚCI
*Jak zdać egzamin na prawo jazdy? ZOBACZ WIDEOTESTY i CZYTAJ PODPOWIEDZI

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!