Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak wspierać ptaki zimą? Praktyczne wskazówki i eksperckie porady

Julia Muc
Julia Muc
Praktyczne porady jak pomóc ptakom podczas zimy
Praktyczne porady jak pomóc ptakom podczas zimy pixabay
W takt zimowej symfonii przyrody, kiedy mroźne powietrze maluje krajobraz białym puchem, ptaki szukają schronienia i pożywienia. W te chłodne miesiące warto otworzyć drzwi swojego ogrodu na kolorowe pióra i radosne śpiewy. Jaką karmę wybrać i gdzie umiejscowić karmnik, by cieszył się popularnością? W artykule odpowiemy na te i wiele więcej pytań związanych z opieką nad dzikimi ptakami zimą.

Praktyczne porady jak pomóc ptakom podczas zimy

Zbliżający się okres zimowy to czas, kiedy ptaki napotykają wiele trudności w poszukiwaniu pożywienia i schronienia. Warto jednak pamiętać, że możemy je aktywnie wspierać, zapewniając im niezbędne warunki do przetrwania. Jednak nie wszystkie gatunki potrzebują wsparcia człowieka. Poprzez masowe dokarmianie, wiele gatunków (zwłaszcza ptaków wodnych) zatraciło instynkt wędrówkowy i zamiast opuszczać swoje, domy na czas zimy pozostają na miejscu, licząc na pomoc człowieka, która jednak nie zawsze przychodzi.

- Dokarmianie ptaków w okresie zimowym nie jest czymś niezbędnym i czymś, co w efekcie przynosi korzyści. Kiedyś nie było ludzi ani cywilizacji, a ptaki świetnie radziły sobie zimą. Nie istnieje taka populacja ptaków, która bez dokarmiania nie przeżyłaby okresu zimowego. Dokarmianie ptaków ma jednak znaczenie społeczne, socjalne i edukacyjne. Małe dzieci mają możliwość bliższemu przyjrzeniu się ptakom podczas karmienia, pomaga im to również lepiej zrozumieć przyrodę - mówi dr Jacek Betleja z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego w Bytomiu.

Lepiej w ogóle nie karmić ptaków niż robić to źle

Zanim zaczniemy dokarmiać dzikie ptaki, warto zadać sobie pytanie, czym właściwie je karmić. W odpowiedzi na to pytanie pojawiają się różne możliwości, a jedną z nich są mieszanki pokarmów dostosowane specjalnie dla ptaków. Te mieszanki można zarówno przygotować samodzielnie, jak i nabyć gotowe w sklepach ogrodniczych, zarówno stacjonarnie, jak i przez internet.

- Nie potrzebujemy specjalnych mieszanek, aby odpowiednio karmić ptaki. Najważniejsze jest, aby to, co im dajemy, było jak najmniej przetworzone. Najlepszym i najbardziej uniwersalnym pokarmem dla ptaków jest słonecznik. Może być łuskany albo w skorupce, najważniejsze jest, żeby był bez przypraw. Słonecznik cieszy się popularnością u wszystkich ptaków, zwłaszcza wśród sikorek i kowalików - podpowiada Jacek Betleja.

Dokarmianie ptaków staje się nie tylko aktem życzliwości, ale również formą zaangażowania w ochronę dzikiej przyrody. Wiedza o tym, co ptaki chętnie spożywają i co jest dla nich korzystne, pozwala lepiej zadbać o ich dobrostan. Odpowiedzialność w tym obszarze przekłada się na budowanie harmonijnych relacji między ludźmi a przyrodą, a ptaki stają się wdzięcznymi gośćmi w naszych karmnikach. Gdzie najlepiej go zamontować i jaki kształt wybrać, by cieszył się licznymi odwiedzinami?

- Miejsce i kształt karmnika nie są najważniejsze. Karmnik jest miejscem, gdzie na niewielkiej przestrzeni gromadzi się sporo osobników. W ciągu dnia taki karmnik może być odwiedzany przez setki ptaków. Jest to również miejsce, gdzie rozprzestrzeniają się patogeny, wirusy i bakterie. Dlatego warto dbać o jego czystość, żeby bakterie nie rozprzestrzeniały się między osobnikami i nie powodowały chorób. Karmnik należy odkażać, w miarę regularnie, kilka razy w ciągu sezonu i dbać, żeby nie zostawały w nim resztki pokarmu. Najlepszym sposobem na odkażanie jest przemycie karmnika wrzątkiem - informuje Jacek Betleja.

Dokarmianie ptaków zimą to długofalowe zaangażowanie, które przynosi wymierne korzyści dla naszych małych przyjaciół. Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że ptaki są nie tylko wdzięcznymi beneficjentami naszej troski, ale także zdolnymi obserwatorami swojego otoczenia.

- Podczas dokarmiania ptaków można spotkać się ze zjawiskiem korzystania z karmnika przez krogulca. Jest on najczęstszym drapieżnikiem odwiedzającym takie miejsca. Nie żywi się ziarnami, tylko małymi ptakami przylatującymi do karmnika. Należy również uważać, aby w pobliżu karmika nie pojawiały się koty, które są bardzo sprawnymi łowcami. Ich obecność będzie tylko odstraszać ptaki - dodaje Jacek Betleja.

Ptaki szybko przystosowują się do miejsc i karmników, które dla nich przygotowujemy. Nie tylko pamiętają, gdzie znajduje się bezpieczne źródło pożywienia, ale także zauważają, kiedy decydujemy się je dostarczyć. Dlatego konsekwencja w dokarmianiu ptaków jest kluczowa.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera