Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jąkanie - tragedia niewypowiedzianych myśli

Katarzyna Pachelska
Michał Mroczek z tatą Andrzejem, który wspiera go w nauce nowej mowy
Michał Mroczek z tatą Andrzejem, który wspiera go w nauce nowej mowy KATARZYNA PACHELSKA
22 października obchodzimy Światowy Dzień Osób Jąkających Się. Ten problem naświetlił m.in. świetny oscarowy angielski film "Jak zostać królem"

Czy znasz kogoś, kto się jąka? Nawet jeśli tak, to pewnie jest to osoba z twojej najbliższej rodziny albo taka, którą poznałeś dawno temu. Bo tacy ludzie unikają kontaktów z innymi, obracają się tylko w gronie sprawdzonych znajomych, rodziny.

- Ci, którzy nie mogą z siebie wydobyć ani słowa, często w ogóle nie wychodzą z domu. Dla ciężko jąkającego się zakupy są na takim samym poziomie stresu jak dla niejąkającego się wystąpienie przez 3 tysiącami osób - mówi Dawid Tomaszewski, współzałożyciel (razem z Henrykiem Czichem, znanym z zespołu Universe) Centrum Terapii Jąkania w Mikołowie.

Dawid sam kiedyś się jąkał. Należał do najcięższych przypadków. Pomogła mu terapia u rosyjskiej prof. logopedii Lilii Arutyunian. Teraz sam uczy innych jąkających się mówić od nowa. W terapii wykorzystuje nowoczesne metody, np. amerykański program komputerowy - system do analizy fal mózgowych, dzięki któremu można ćwiczyć koncentrację i stan relaksu.

Jąkanie zaczyna się zwykle w dzieciństwie, znacznie częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek. Czy to choroba?
- Jąkanie to nawyk nie mówienia zgodnie z naturą. Jest ciągłym stanem patologicznym mowy, która nie spełnia określonych reguł. Przy jąkaniu się nie ma zwykle żadnych zmian fizjologicznych w narządzie mowy, w krtani, czy układzie oddechowym - mówi Tomaszewski.

W sobotę 20 października 2012 r. w Auli Wydziału Teologii Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Jordana 18 w Katowicach odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Świat, który rozumie jąkanie (ISAD)". Początek o godz. 10.00. Udział jest bezpłatny. W programie m.in. wykłady "Środowiskowe wsparcie dziecka jąkającego się - w przedszkolu i szkole", "Rola grup samopomocy dla osób jąkających się" oraz warsztaty z udziałem osób jąkających się.

Michał Mroczek, 19-latek z Bukowej Wielkiej w woj. lubelskim, w mikołowskim Centrum Terapii Jąkania nauczył się mówić od nowa
Mieszkam w małej miejscowości, skończyłem zawodówkę jako mechanik pojazdów samochodowych, teraz uczę się w weekendy w liceum. W ciągu tygodnia pomagam mamie przy tytoniu. Dokładnie pamiętam, kiedy zacząłem się jąkać. To było w czwartej klasie podstawówki. Nie było to związane z żadnymi traumatycznymi wydarzeniami. Po prostu się stało. W podstawówce i gimnazjum jąkanie nie było dla mnie wielkim problemem. Ale jak poszedłem do średniej szkoły, to koledzy trochę się ze mnie śmiali. Miałem kolegę w klasie, który też się jąkał. Zżyliśmy się. On się jąkał, ja się jąkałem, było nam dobrze. Gdy nauczycielka wzywała mnie do odpowiedzi, czasami po prostu mówiłem, że jestem nieprzygotowany, mimo że znałem odpowiedź na pytanie. Zacinałem się, gdy mówiłem szybko albo w nerwach. Nauczyciele wiedzieli, że się jąkam, ale nie traktowali mnie ulgowo. Powtarzałem wyrazy albo ciężko mi było w ogóle zacząć wypowiedź. Czułem stres, byłem spięty w środku. Zacinałem się głównie na spółgłoskach. Chodziłem kilka lat do logopedy, ale prawie nic to nie dało. Z dziewczynami też miałem problem, w ogóle nie byłem śmiały. Przyjechałem na terapię do Mikołowa, bo chciałem się pozbyć jąkania. Obejrzałem w telewizji odcinek programu "Top Model", w którym występowała dziewczyna wcześniej jąkająca się. Ona opowiadała, że była na terapii w Mikołowie, która bardzo jej pomogła. Interesuję się muzyką, gram od 4 latach na klawiszach, chciałbym grać w zespole, na weselach. Byłem nawet rok w szkole muzycznej. Żeby zabawiać ludzi, trzeba mówić płynnie. Dlatego postanowiłem uporać się z jąkaniem. Jeśli nie muzykiem, to chciałbym być kierowcą ciężarówek, jak mój tata.


*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Przewozy Regionalne umierają w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!