Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie były najpopularniejsze imiona nadawane dzieciom w 2023 r. w stolicy województwa śląskiego? Wśród nowości: Melisa, Miłowit i Wiosna

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Jak podaje USC w Katowicach w tym roku zarejestrowano mniejszą liczbę narodzin niż w latach ubiegłych.
Jak podaje USC w Katowicach w tym roku zarejestrowano mniejszą liczbę narodzin niż w latach ubiegłych. pixabay
Rodzi się nas mniej. To wniosek, którym żegnamy 2023 rok. Okazuje się, że w ubiegłym roku katowicki Urząd Stanu Cywilnego zarejestrował 5010 noworodków, czyli o 280 mniej niż w ubiegłym roku i aż o 1250 mniej niż dwa lata temu. W stolicy województwa czwarty rok na czele rankingu najczęściej nadawanych imion jest Hanna, z kolei po raz pierwszy najpopularniejszym imieniem dla chłopców został Filip.

Rywalizacja o miano najbardziej popularnego imienia dla chłopca i dziewczynki

Hanna i Filip - to liderzy tegorocznego rankingu najczęściej nadawanych imion w Katowicach.

- W tym roku rywalizacja dotycząca popularności poszczególnych imion była wyjątkowo zacięta. Między męskimi imionami zdecydowały pojedyncze wybory. Imię Filip nadano 98 razy, Jakub – 96 razy a Jan – 94 razy. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku dziewczynek. Tu widać zdecydowaną faworytkę. Imię Hanna nadane zostało 109 razy. Na imię Alicja rodzice zdecydowali się 79 razy, a Zuzanna – 75 – mówi Sandra Hajduk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Imię Hanna, które już czwarty rok było najchętniej wybierane przez mieszkańców stolicy województwa, funkcjonuje jako odmiana imienia Anna i pochodzi od hebrajskiego słowa Chana czyli „wdzięk, łaska”. Z kolei nowy męski lider rankingu - Filip, to imię pochodzenia greckiego, od słowa filihippos (kochający konie lub znawca koni). Jak mówi kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach, to pierwszy raz kiedy właśnie to imię wybiło się na prowadzenie, mimo że od dłuższego czasu pojawiało się w statystykach.

- Imię Filip zaczęło się pojawiać w Katowicach dopiero w latach 80-tych - mówi Mirosław Kańtor, kierownik USC w Katowicach.

Wśród najchętniej wybieranych imion znajdziemy również Laurę (71), Zofię (68), Julię (61), Oliwię (58), Antoninę (56), Liliannę (54) i Michalinę (50). Z kolei wśród chłopców dominowały imiona: Nikodem (92), który jest pierwszy w ogólnopolskim rankingu, Antoni (86), Franciszek (82), Aleksander (76), Ignacy (71), Mikołaj (63).

- Do pierwszej dziesiątki po raz od wielu lat awansował Stanisław (70 - przy. red.), który wydawałoby się lata świetności już miał za sobą - dodaje Mirosław Kańtor.

Jak co roku nie zabrało niecodziennych wyborów. Aż czterech razy zdecydowano się na imię Melisa - to rzadkie imię od dekady pojawia się w zestawieniach katowickiego urzędu.

- Po raz pierwszy w historii Katowic pojawiło się imię dla chłopca Miłowit, a dla dziewczynki Wiosna - informuje kierownik katowickiego USC.

Niefortunna pomyłka i odmowa nadania imienia przez kierownika USC

Kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej, mają charakter ośmieszający, nieprzyzwoity lub nie wskazują na płeć dziecka.

- Podobnie jak w latach poprzednich, tak i w 2023 roku zdarzyły się pojedyncze przypadki, kiedy kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawiał nadania imienia. Jedna z sytuacji dotyczy rodziców, którzy rejestrowali dziecko przez internet i wpisali w formularzu imię Galeria. Po odmowie okazało się, że nastąpiła pomyłka a rodzice chcieli dać na imię córce Gabriela – mówi rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.

Liczba urodzeń i zgonów - statystyka USC w Katowicach

W 2023 roku katowicki Urząd Stanu Cywilnego zarejestrował 5010 noworodków, czyli o 280 mniej niż w ubiegłym roku i aż o 1250 mniej niż dwa lata temu. Okazuje się, że to kolejny rok, kiedy rodzi się więcej chłopców (2545) niż dziewcząt (2400). Co ciekawe spośród 4995 urodzonych dzieci w Katowicach aż 249 stanowią dzieci obywateli Ukrainy, zaś 18 obywateli z Białorusi.

- Dodatkową liczbę urodzeń tworzą umiejscawiane zagraniczne akty narodzin dziecka. W minionym roku katowiccy urzędnicy przyjęli 677 wniosków o dokonanie takiej czynności - informuje Mirosław Kańtor.

Z kolei liczba zarejestrowanych zgonów jest porównywalna z czasami sprzed wybuchu pandemii i wyniosła 4548 w 2023 roku, gdzie w 2018 roku odnotowano 4441 zgonów, a w 2019 roku 4619.

- Najwięcej osób zmarło mając 65, 79 i 82 lata życia - informuje Mirosław Kańtor.

Nieznaczny wzrost zawieranych małżeństw

Jak wynika ze statystyk USC w Katowicach, w 2023 roku odnotowano większą liczbę ślubów cywilnych i mniejszą liczbę ślubów konkordatowych w stosunku do roku poprzedniego.

- Zarejestrowaliśmy w 2023 roku 765 ślubów, w tym 505 ślubów cywilnych i 260 ślubów konkordatowych. W 2022 było ich 727 w tym 422 cywilne i 305 konkordatowych - tłumaczy Mirosław Kańtor.

Jak dodaje, na lekki wzrost mogli mieć wpływ obywatele Ukrainy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera