Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie dokumenty trzeba przygotować, gdy chcesz starać się o rentę?

Jadwiga Jenczelewska
Oceny niezdolności do pracy dokonuje - w formie orzeczenia - lekarz orzecznik ZUS-u, w tym m.in.  trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do pracy, czasu jej powstania i innych czynników
Oceny niezdolności do pracy dokonuje - w formie orzeczenia - lekarz orzecznik ZUS-u, w tym m.in. trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do pracy, czasu jej powstania i innych czynników 123RF
Nasz Czytelnik od wielu lat choruje. Jak twierdzi, gdyby zdrowie mu na to pozwalało, chętnie pracowałby dłużej, bo nie chce tkwić na marginesie życia. Ale brakuje mu sił do wykonywania ciężkiego i odpowiedzialnego zawodu kierowcy, a na przekwalifikowanie jest już za późno. Zresztą, 30-letni staż pracy, jaki posiada, daje przesłanki do tego, by mógł ubiegać się o rentę.

- Dlatego zamierzam wystąpić z wnioskiem o ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Nie wiem jednak, jakie dokumenty powinienem dołączyć do wniosku i jakie informacje - dla ubezpieczyciela - powinny wynikać z tego wniosku - pyta pan Piotr z Sosnowca.

- Wyjaśniamy szczegółowo [patrz ramka poniżej - przyp. red.], jakie dokumenty powinien złożyć każdy ubezpieczony, który ubiega się o taką rentę i pojawia się w ZUS-ie - mówi Joanna Biniecka, rzeczniczka prasowa Oddziału ZUS-u w Sosnowcu.

Maleje liczba polskich rencistów

Jak wynika z danych ZUS-u, co prawda wolno, ale jednak spada liczba Polaków ubiegających się o renty.

- W 2013 roku w Oddziale ZUS-u w Sosnowcu wydano 1.084 decyzje o przyznaniu renty osobom starającym się o nią pierwszy raz - mówi Joanna Biniecka, rzeczniczka prasowa sosnowieckiego ZUS-u. - Natomiast odstycznia do października 2013 r. wydaliśmy takich decyzji 919. W tym samym okresie 2014 roku, czyli od stycznia do października, takich decyzji wydanych po raz pierwszy było 910.

Ta tendencja jest też widoczna w danych dotyczących całego polskiego ZUS-u. W styczniu 2013 r. renty z tytułu niezdolności do pracy pobierało 1 mln 91,4 tys. osób. Natomiast w grudniu tego samego roku liczba osób korzystających z takiego świadczenia spadła do 1 mln 56,5 tys. Takie świadczenia uzyskują dziś tylko osoby faktycznie niezdolne do pracy. Jeszcze w połowie lat 90. w Polsce było trzy razy więcej rencistów niż w krajach UE. Obecnie liczba takich osób jest taka sama jak w pozostałych krajach członkowskich. A (JJ)

ZUS odpowiada

Co musi być we wniosku? Joanna Biniecka, rzecznik Oddziału ZUS w Sosnowcu:

Wniosek o ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy najlepiej złożyć na odpowiednim formularzu. Jest to druk ZUS Rp-1R, w którym będą podane wszystkie informacje wymagane do wydania decyzji i podjęcia wypłaty świadczenia.

Wniosek powinien zawierać:
- imiona i nazwisko osoby zainteresowanej,
- datę urodzenia,
- imiona rodziców,
- miejsce zamieszkania - zameldowania na pobyt stały,
- adres pobytu i adres do korespondencji (jeżeli są inne niż adres zamieszkania),
- numer PESEL, a jeżeli nie nadano tego numeru - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu,
- podpis wnioskodawcy, jej pełnomocnika lub osoby upoważnionej do podpisu,
- jeżeli renta ma być przekazywana na rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, należy podać nazwę i adres banku (spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej) oraz numer tego konta, ze wskazaniem właściciela rachunku.

Do wniosku o przyznanie renty należy dołączyć:
- kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6),
- dokumenty na potwierdzenie przebytych okresów skła-dkowych i nieskładkowych (np. świadectwa pracy, legitymację ubezpieczeniową, zaświadczenie szkoły wyższej o czasookresie studiów i o programowym toku trwania studiów, zaświadczenie z powiatowego urzędu pracy stwierdzające okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych),
- zaświadczenie pracodawcy o wysokości osiąganego wynagrodzenia (na formularzu według wzoru określonego przez ZUS - ZUS Rp-7) lub legitymację ubezpieczeniową zawierającą wpisy dotyczące zarobków,
- zaświadczenie o stanie zdrowia (formularz ZUS N-9), wydane przez lekarza prowadzącego leczenie - wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku,
- inną dokumentację medyczną, która może mieć znaczenie dla wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS-u (np. historia choroby, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, dokumentacja rehabilitacji leczniczej lub zawodowej),
- wywiad zawodowy - ankieta (formularz ZUS N-10),
- kwestionariusz oceny stanu zdrowia (druk ZUS N-36).

W sytuacji, gdy dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe przebyte do 31 grudnia 1998 roku oraz potwierdzające wysokość osiąganego wynagrodzenia złożone zostały przy wniosku o ustalenie kapitału początkowego, nie należy dokumentów tych dołączać do wniosku o rentę nawet gdyby dokumenty te zostały Panu zwrócone.

W kwestionariuszu dotyczącym okresów składkowych i nieskładkowych, stanowiącym załącznik do wniosku, należy podać, że dokumenty te zostały dołączone do wniosku o kapitał początkowy, podając jednocześnie numer sprawy kapitału początkowego.


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!