Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie inwestycje będą realizowane w 2024 roku w Zabrzu? Radni uchwalili rekordowy budżet miasta. W planach budowa elektrowni fotowoltaicznej

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
W Zabrzu uchwalono miejski budżet na 2024r. Wśród kluczowych inwestycji jest m.in. budowa nowej elektrowni fotowoltaicznej, rewitalizacja EC Zabrze i remont hotelu AdmiralsPalast.
W Zabrzu uchwalono miejski budżet na 2024r. Wśród kluczowych inwestycji jest m.in. budowa nowej elektrowni fotowoltaicznej, rewitalizacja EC Zabrze i remont hotelu AdmiralsPalast. UM Zabrze
Zabrzańscy radni uchwalili budżet na kolejny rok. Tym razem opiewa on na rekordową kwotę 1 miliarda i 175 milionów złotych. Wśród planowanych inwestycji największą uwagę przykuwają trzy największe i tym samym najkosztowniejsze - budowa elektrowni fotowoltaicznej na terenie byłego wysypiska, generalny remont dawnego hotelu AdmiralsPalast i utworzenie kompleksu rekreacyjno-kulturalno-edukacyjnego w dawnej EC Zabrze.

Jakie inwestycje będą realizowane w 2024 roku w Zabrzu? Rekordowy budżet miasta

Podczas LXXVI sesji Rady Miasta Zabrze, 18 grudnia zaprezentowało projekt uchwały budżetowej i przeprowadzono głosowanie.

- Dzięki większości radnych, którzy odpowiedzialnie zagłosowali za przyjęciem budżetu, już od 1 stycznia będziemy mogli realizować kolejne ważne dla mieszkańców Zabrza zadania. Z kwoty ponad 1 miliarda i 175 milionów złotych sporą część, bo aż ponad 10 procent, wyniosą wydatki inwestycyjne. Natomiast 32 procent to wydatki na oświatę, 22 procent to środki na infrastrukturę, a 16 procent to fundusze dla rodzin i pomoc społeczną – podkreśla prezydent miasta Małgorzata Mańka-Szulik.

Jak podaje oficjalna strona miasta wśród strategicznych i oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji znalazła się m.in. budowa kolejnych dróg i mieszkań, rewitalizacja Kąpieliska Leśnego i parków miejskich oraz utworzenie kompleksu rekreacyjno-kulturalnoedukacyjnego w zabytkowych obiektach elektrociepłowni przy ul. Wolności.

– Zamierzamy także dalej tworzyć kolejne miejsca rekreacji, takie jak tężnie solankowe, wodne place zabaw i ścieżki rowerowe. Ponadto zainwestujemy w budowę elektrowni fotowoltaicznej na terenie byłego wysypiska. Z pewnością wiele satysfakcji przyniesie również remont AdmiralsPalast. Naszym celem jest tworzenie miasta przyjaznego dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów – mówi prezydent Małgorzata Mańka-Szulik.

Zabytkowa elektrociepłownia przekazana miastu za symboliczną kwotę

Kluczową inwestycją będzie zagospodarowanie nieruchomości wchodzących w skład zabytkowej EC Zabrze. Włodarze miasta planują stworzyć w obiekcie kompleks rekreacyjno-kulturalno-edukacyjny.

- To kilkanaście działek o łącznej powierzchni ponad 5 ha oraz 18 budynków poprodukcyjnych, w tym budynek główny dyrekcji, budynek kotłowni, maszynowni, warsztatu mechanicznego czy też świetlica i portiernia - informuje oficjalna strona miasta.

Energetyczny gigant "Fortum" początkowo planował łączną sprzedaż EC Miechowice i EC Zabrze. Ostatecznie po rozmowach z władzami Zabrza, fińska firma przekazała miastu zabytkowy obiekt za symboliczną kwotę 100 zł.

– Budynek dawnej Elektrociepłowni Zabrze, wybudowany w 1897 roku, przedstawia dużą wartość historyczną. Po uruchomieniu nowoczesnej elektrociepłowni dawny obiekt nie jest wykorzystywany do celów produkcyjnych i przeszedł na zasłużoną emeryturę. Dlatego też dziś przekazujemy miastu te cenne nieruchomości stanowiące ważne elementy dziedzictwa przemysłowego Górnego Śląska. Jestem przekonany, że Zabrze które postrzegamy jako lidera w pielęgnowaniu dziedzictwa przemysłowego, w pełni wykorzysta ich potencjał tak, aby jak najlepiej służyły lokalnej społeczności - czytamy wypowiedź Piotra Górnika, prezes Fortum w Polsce, na oficjalnej stronie miasta Zabrze.

Architektoniczny symbol i wizytówka miasta

Kolejnym wyzwaniem jest rewitalizacja hotelu AdmiralsPalast, która będzie kosztowała prawie 53 mln zł.

- Hotel należał wcześniej do Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Usług Turystycznych w Katowicach. Zabrze odkupiło obiekt, co otworzyło drogę do jego rewitalizacji. Koncepcję przedsięwzięcia opracował wraz ze swoim zespołem uznany architekt Tomasz Konior, który zaprojektował m.in. nową siedzibę NOSPR oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach - informuje oficjalna strona miasta.

Przedwojenna wizytówka miasta, nazywana zabrzańskim drapaczem chmur ma w przyszłości stanowić m.in. Centrum Informacji o Mieście, część hotelową i gastronomiczną oraz miejsce dla start-upów.

Nie przeocz

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera