Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jakie lody dla ochłody

Jadwiga Jenczelewska
photodisc
Najlepsze są naturalne zawierające prawdziwe mleko i śmietanę. Nie powinny też mieć tłuszczu roślinnego i soku zamiast owoców

Lody są typowo letnim i wakacyjnym przysmakiem. Można je kupić wszędzie, ale nie wszystkie są smaczne i świeże. Dla bezpieczeństwa lepiej ominąć szerokim łukiem te lody, które cały dzień stoją w zamrażarce skąpanej słońcem.

- Dobre lody to naprawdę wartościowy deser. Lecz są one produktem nietrwałym, dlatego kupując je, powinniśmy mieć pewność, że są świeże - mówi Iwona Zapart, prezes katowickiego oddziału Federacji Konsumentów. - Unikajmy lodów pogniecionych, w uszkodzonym opakowaniu, sprzedawanych w brudnych budkach czy podejrzanych sklepikach. Zjedzenie lodów powtórnie zamrożonych grozi zatruciem pokarmowym. Obecnie do rzadkości należy zatrucie salmonellą, ponieważ do lodów nie dodaje się jajek.

Dla smakoszy mamy dobrą wiadomość - lody wcale nie są tuczące. Piszemy o tym w ramce obok.

Jakie są rodzaje lodów

Lody lodom nierówne. Jest ich kilka rodzajów, a różnią się nie tylko smakiem, ale przede wszy-stkim składem. Dobre lody są nie tylko smaczne, lecz dostarczają też organizmowi wielu cennych składników.

Lody mleczne

Wartościowe jest przede wszy-stkim zawarte w nich mleko, a w nim białko, witaminy i minerały, głównie cenny wapń. Warto pamiętać, że wapń jest ważny nie tylko dla dzieci jako budulec kości i zębów, zapobiega także utracie masy kostnej związanej z wiekiem oraz chroni przed osteoporozą.

Warto wiedzieć, że...

Tłuszczu w lodach mlecznych nie jest dużo - ok. 2,5 proc. Lody śmietankowe mają go nieco więcej - ok. 8 proc, a desery lodowe, np. torty - 14 procent. Lody są lekko strawne i wbrew pozorom niskokaloryczne. Szybko przechodzą przez układ pokarmowy i nie zalegają w żołądku. Kaloryczność lodów mlecznych waha się od 150 do 300 kcal w 100 gramach w zależności od składników i dodatków (bakalie, czekolada, polewa, wafelek itp.). To dużo mniej niż w innych słodyczach i przekąskach, np. 100 g czekolady mlecznej to 500 kcal, batonika - 450, chipsów - 570, ciasta - 400 kcal.

Lody jogurtowe

Osoby dbające o linię mogą wybrać lody jogurtowe o obniżonej zawartości tłuszczu - ich główny składnik to jogurt z różnymi dodatkami smakowymi. A jeśli jogurt jest prawdziwy, to w lodach są też bakterie probiotyczne. Lody mają jednak sporo cukru, w tym głównie najbardziej tuczącą sacharozę.

Lody wodne

Przygotowywane są bez mleka, ich bazą są soki owocowe (w lodach owocowych), sorbet - zmiksowane owoce, cukier (tylko do kwaśnych owoców) i odrobina wody, całość później zamrożona.

Są jeszcze mniej kaloryczne niż lody mleczne: 100 g sorbetu to tylko ok. 50 kcal. Kupując je, sprawdź-my jednak, jaki procent owoców (masy owocowej) zawierają. Im więcej, tym lepiej - takie lody dostarczą nam podobną ilość witamin i soli mineralnych jak owoce. (JJ)

Ekspert podpowiada: Dobrych lodów nie jedz szybko

Iwona Zapart, prezes Federacji Konsumentów, oddział Katowice
Na co trzeba zwrócić uwagę, kupując lody?

Są dwa podstawowe rodzaje lodów: mleczne - przygotowywane na bazie tłu-szczu mlecznego oraz lody wo-dne, których bazą są owoce (to sorbety i lody owocowe). Sama nazwa może nam jednak niewiele powiedzieć. Przed kupnem dobrze jest przestudiować etykietę i sprawdzić skład.

Lody mleczne powinny zawierać mleko, a nie serwatkę w proszku. Unikajmy też utwa-rdzanego tłuszczu roślinnego i syntetycznych barwników. Im mniej składników, tym lepiej. Uważnie przyglądajmy się lodom owocowym - często zawierają sporo chemii. Osoby uczulone na składniki mleka mogą oczywiście jeść lody wo-dne, ale zawsze powinny spra-wdzić ich skład - w niektórych lodach owocowych można znaleźć także mleko.

Lody to tylko przyjemność dla podniebienia bez wi ększej wartości odżywczej?

T o błędne przekonanie. W lodach wartościowe jest zawa-rte w nich mleko, a w nim białko, witaminy i minerały, głównie cenny wapń. Owocowe sorbety dostarczają podobną ilość witamin i soli mineralnych jak owoce. Lody są chętnie jedzone zarówno przez dzieci, jak i dorosłych ze względu na połączenie słodkiego smaku i zimna, a to wyjątkowo przyjemnie oddziałuje na nasze podniebienie. W czasie upałów ochładzają organizm, łagodzą ból lub podrażnienie gardła. Pomagają po zabiegu wycięcia migdałków lub ekstrakcji zęba. Działają przeciwbólowo, przyspieszają gojenie się ran i zmniejszają obrzęk. Ale uwaga! Lodów nie wolno jeść zbyt szybko ani popijać gorącym napojem. Błys-kawiczne pochłonięcie porcji lodów w czasie upału może spowodować szok termiczny, a w rezultacie ból głowy, dreszcze lub chwilowe osłabienie odporności organizmu.

Nieczęsto jednak kupujemy smaczne lody.

Z darza się, że zamiast prawdziwego mleka dodawana jest woda, a w najlepszym wypadku sproszkowane mleko. Niestety, większość producentów lodów wytwarza je ze skła-dników w proszku, a to psuje smak. Są producenci którzy do lodów dodają syrop glukozo-wo-fruktozowy. To tańszy i go-rszy jakościowo zamiennik cukru. Poza tym standardem są mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych. W uproszczeniu można powiedzieć, że to tańsza śmietana.

Jak odróżnić dobre lody od tych gorszych i „sztucznych”?

Trzeba sprawdzić wygląd, smak i konsystencję, ale jak to zrobić w lodziarni? Tu lody testujemy metodą prób i błędów. W sklepie, przed sprawdzeniem informacji na opakowaniu, trzeba lody dotknąć i u-pewnić się, że nie przykleiły się do opakowania; to oznacza, że były rozmrażane. Warto się u-pewnić, czy w składzie nie ma tłuszczu roślinnego. (JJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!